Kultūra / Kino, foto un TV
Kinokritiķe Daira Āboliņa: Kino pasaule ir izmainījusies
Naktī no svētdienas uz pirmdienu pasniegs Ārzemju preses asociācijas balvas "Zelta globuss”. Mazā ekrāna dominante kļūst aizvien lielāka, uzsver kinokritiķe Daira Āboliņa. Proti, dominē filmas, kas radītas, lai tās skatītos mājās, piemēram, televīzijas ekrānos.
Kairišs par «Pilsēta pie upes»: Latgaliešu valoda atver filmu, lai tā ir draiska
Pavisam drīz ceļu pie skatītājiem sāks Viestura Kairiša jaunā spēlfilma, vēsturiskā attiecību drāma „Pilsēta pie upes”. Tā balstās Gunara Janovska romānā ar tādu pašu nosaukumu. Darbības laiks ir pagājušā gadsimta 30.-40. gadi, kad viena otru nomaina dažādas politiskās varas. Ulmaņlaikiem seko padomju okupācija, tad nacistu režīms, šajā laikā notiek arī deportācijas un holokausts.
Kinolektoriju «Tas, ko tu nedrīksti nezināt» atklās ar grieķu klasiku
No 2020. gada janvāra līdz martam jau 15. reizi norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko Tu nedrīksti nezināt”, kas šoreiz skatītājus aicinās iepazīties ar filmām par varas spēlēm. Kinolektorija jauno sezonu atklās grieķu izcelsmes kino klasiķa Kosta-Gavrasa filma “Z” (1969), medijus informē Rīgas Kino muzeja kuratore Agnese Logina.
Spiegu gabals un koru konkurss. Aizvadītā gada spilgtākie kultūras notikumi Latvijas Televīzijā
2019. gads Latvijas Televīzijā (LTV) bijis neviennozīmīgs – sabiedrisko mediju, arī Latvijas Televīzijas, finansējums ir hroniski nepietiekams, īslaicīgs un atkarīgs no politiķu labvēlības, tomēr paveikts ir daudz. Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps” pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal tika pasniegta kategorijā “Labākā TV filma vai seriāls”, LTV gada griezumā tapušas jaunas filmas un arī jauni kultūras raidījumi.
Naudas būs mazāk. Kas nākamgad gaidāms Latvijas kino?
Pēc 2018. gada piedzīvotā skaitliskā un arī kvalitatīvā pacēluma, kas bija iespējams, pateicoties programmai “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, Latvijas kino nozarē par spīti prognozēm arī aizejošais gads vērtējams kā veiksmīgs. Bija daudz pirmizrāžu. Pārspēti arī skatītāju apmeklējuma rekordi. Tomēr finansējuma samazināšanās nākamajā gadā un arī turpmāk liek kritiski izvērtēt jomas nākotni.
Latvijas filmu uzvaras gājiens. Aizvadītā gada spilgtākie notikumi kino
Latvijas Simtgades kino programma noslēdzās šī gada sākumā ar Gata Šmita filmas “1906” pirmizrādi. Lielā mērā tieši Simtgades filmu apjomu radītā intensitāte turpinājās arī 2019. gadā. Kinoteātru apmeklējumu ziņā Latvijas autoru darbi pārliecinoši konkurēja ar ārvalstu grāvējiem, un arī valsts finansējums kino nozarei šogad un nākamgad būs salīdzinoši lielāks, ik gadu sasniedzot nepilnus sešus miljonus eiro.
Vecgada vakarā LTV piedāvā deviņas ballītes kopā ar Jāni Skuteli
Latvijas Televīzijas (LTV) skatītājiem Jauno gadu šogad būs iespēja sagaidīt kopā ar Jāni Skuteli. Turklāt – nevis vienā ballītē, bet veselās deviņās. “Pusnakts šovs ar Jāni Skuteli. Vecgada speciālizlaidums”, kas šogad veltīts ballīšu hitu meklējumiem, skatāms 31. decembrī pulksten 21.05 LTV1 un REPLAY.lv.
«Zaķīšu pirtiņai» - 40! Režisore Stiebra: Mazgājoties var redzēt tikai ziepes un var redzēt visumu
Šogad aprit 40 gadu vienai no visu laiku populārākajām latviešu animācijas filmām – „Zaķīšu pirtiņai”. Septiņarpus minūtes garo „pasaciņu” pēc Viļa Plūdoņa dzejas motīviem režisējusi latviešu aplikācijas un zīmētās animācijas aizsācēja Roze Stiebra ar komandu. „Mazgājoties var redzēt tikai ziepes un var redzēt arī Visumu,” šodien saka režisore, atceroties, kā savulaik izdevās saņemt redaktoru atļauju šo filmu veidot. Stiebra atzīst – šodienas dzīvei nereti pietrūkst mēroga.
Latvijas Radio pret LTV - V.I.P. labdarības spēle «Dod pieci!» mērķim
Latvijas Televīzijas (LTV) 1. studija, 10. decembris, erudīcijas spēles "Veiksme. Intuīcija. Prāts" uzbūve un vadītājs Uģis Joksts sešiem spēles dalībniekiem vēl pirms ieraksta saka: “Mums ir mērķis, mēs ierakstīsim raidījumu, kurš nav standartnotikums un V.I.P. ikdiena, bet mēs ar savu piemēru, cerams, iedvesmosim, un mūsu uzdevums ir saglabāt pēc iespējas vairāk punktu, lai tie pārvēstos lielā labdarības balvā!”
Publiskots pirmais piedzīvojumu filmas «Ziemassvētki džungļos» rullītis
Šī gada rudens sākumā “Studijas Lokomotīve” filmēšanas grupa devās uz Indonēziju, lai nofilmētu jaunu piedzīvojumu filmu visai ģimenei – “Ziemassvētki džungļos”, kas stāstīs par Paulas un viņas drauga Ahima bīstamo un aizraujošo ceļu džungļu biezoknī, meklējot Ziemassvētku brīnumu. Divus mēnešus pēc filmēšanas pabeigšanas publiskots pirmais filmas rullītis.
Dokumentālā animācija «Mans mīļākais karš» – stāsts par pieaugšanu aukstā kara laikā
Nākamajā gadā pirmizrādi piedzīvos dokumentālā animācijas filma "Mans mīļākais karš". Tajā atspoguļota režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas pieaugšana aukstā kara laikā. Pirmizrādes laiks vēl nav precīzi zināms. Daļu no naudas filmas pabeigšanai radošā komanda savāca kolektīvās finansēšanas platformā "Projektu banka". Tā palīdzējusi atrast atbalstītājus jau 53 projektiem, starp kuriem liela daļa ir tieši kultūras projekti.
Grāvējfilma «Vējiem līdzi» svin 80. Jestrs ieskats Holivudas virtuvē
Pirms astoņdesmit gadiem Atlantā tika svinēta pirmizrāde filmai, kas joprojām ieņem ļoti nozīmīgu vietu kino vēsturē. "Vējiem līdzi", teju četras stundas garais pilsoņu kara eposs uz Amerikas Dienvidu sabiedrības fona, saņēma astoņas "Oskara" balvas, no tām viena pirmoreiz Amerikas kinoakadēmijas vēsturē tika pasniegta afroamerikāņu aktrisei, kas tolaik pat nedrīkstēja oficiāli ierasties uz ceremoniju. Toties starp pirmizrādes viesiem esot pamanījies nokļūt tolaik vēl desmitgadīgais korists Martins Luters Kings.
Jaunākie
Interesanti