Kultūra / Kino, foto un TV

Vairāk par šo tēmu

Uz lielajiem ekrāniem iznāk jaunais «Kliedziens»
Kinoteātros visā pasaulē šonedēļ sāk demonstrēt piekto "Kliedziena" sērijas lenti. Iepriekšējo par klasiku kļuvušo šausmu filmu veidotājs Vess Kreivens aizgāja mūžībā 2015. gadā, un stafeti no viņa pārņēmuši režisori Mets Betinelli-Olpins un Tailers Džilets.
Detektīvseriālu vilinājums. Kāpēc tie ir tik populāri?
Kādā Latvijas skolas klašu aptaujā bērni uz jautājumu, kura ir bīstamākā vieta pasaulē, atbildēja – Midsomera. Šis joks, ar kuru vēlāk dalījās vecāki, manuprāt, labi ataino vizuālo stāstu ietekmi uz cilvēka uztveri. Nav noslēpums, ka Eiropas valstu televīzijās, tostarp arī Latvijā, detektīvseriāliem ir noteicoša loma – tas ir saturs, ko skatītāji skatās regulāri un kas viennozīmīgi ir interesants un populārs plašās sabiedrības grupās.
No supervaroņu sāgām līdz kulta šausmenēm. Ko savos ekrānos sagaidīsim 2022. gadā?
Ja 2021. gads par spīti pandēmijas trakumiem mūs ir apveltījis ar bagātīgu un daudzveidīgu TV un filmu klāstu, tad 2022. gadu varētu dēvēt par visu pirms-pandēmijas ražojumu lielo "gadatirgu", tikai ar vēl lielāku pompu. Turklāt uz ekrāniem nonāks ne vien ilgi gaidītas Holivudas filmas un seriāli no ilgu gadu "sērijām", bet sagaidāmi arī tā saucamie "sequels" jeb "pirmsstāsti" jau zināmām sāgām. Arī Latvijas kino gaida savu uznācienu, skatītājiem piedāvājot jaunāko laiku vēstures interpretācijas no 1980. – 1990. gadiem. Tātad, ko mēs, visticamāk, sagaidīsim savos datora un kino ekrānos 2022. gadā?
Bonds, kāpas un stindzinoši bruņinieki. Ko mums atnesa 2021. gada kino un TV pasaule?
Gatavojot šo 2021. gada noslēdzošo kopsavilkumu par kino un TV jaunumiem, ieskatos savā pagājušā gada nogales sarakstā. Ievadā lasu – pandēmija, atliktie projekti, jaunā kārtība, slēgtie kinoteātri. Ir pagājis vēl viens gads, un šos atslēgvārdus itin ērti varētu ievietot brīvajās teksta vietās arī šogad. Ja, paraugoties tviterī un ziņu lentes kovida ciparos, šķiet, ka #vissirslikti, tad patiesībā kino un jo sevišķi TV industrijai šis ir bijis izcili labs, nopietniem projektiem bagāts gads gan Holivudā, gan neatkarīgajā kino un TV. Apzinoties, ka katra lasītāja un skatītāja gaume ir dažāda, savam šī gada "filtram" izvēlējos šo vienu kopsaucēju – cilvēcei un cilvēkam svarīgie stāsti, kas ir pelnījuši tapt atklāti ekrāna formā.
Pie jūras dzīve mana. Laura un Mārča Ābeļu filma «Mierjemā»
Režisoru Laura un Mārča Ābeļu filmā "Latvijas kods. Mierjemā" īsu, kaleidoskopisku sēriju veidā notverti un atspoguļoti cilvēku ieradumi, vajadzības un sapņi. Filma uzdod jautājumu, cik jūra nepieciešama, lai nodrošinātu primārās vajadzības, un cik tā ir nozīmīga mūsu garam?
Ar miljonu mugursomā. Saruna ar «Ziemassvētku jampadrača» arheoloģijas scenārija autori Dairu Āboliņu
"Ir tāda debitanta laime – jūs varat uzkāpt kalnā, ja nezināt, cik tas ir augsts un cik tas būs grūti. Un "Ziemassvētku jampadrača" uzņemšana ir kaut kas līdzīgs. Filmas veidotāji vienkārši sev pateica: mums ir mazliet naudas, brīnišķīgi aktieri, lielisks scenārijs, un mēs nevarēsim uztaisīt filmu?!" Tā, runājot par pirms 28 gadiem uzņemto filmu "Ziemassvētku jampadracis", saka kinokritiķe Daira Āboliņa. 25. decembra vakarā pulksten 21.05 Latvijas Televīzijā pirmizrādi piedzīvos šīs filmas arheoloģija jeb dokumentālais projekts "Filmas arheoloģija: "Ziemassvētku jampadracis"". Daira Āboliņa ir tā scenārija autore.
Pandēmijas nomocītā kino nozare gaida labākus laikus
Gandrīz divus gadus pasaule dzīvo koronavīrusa Covid-19 pandēmijas apstākļos. Pandēmija ļoti smagi ir situsi pa daudzām nozarēm. Viena no tām ir kino industrija. Ierobežojumu dēļ ir apgrūtināta filmu uzņemšana, bet gatavo filmu izrādīšana kavējas, jo kinoteātri mēnešiem ir bijuši slēgti. Šajā laikā arvien populārākas ir kļuvušas filmu straumēšanas vietnes, kas ļauj gandrīz jebkurā vietā un laikā noskatīties jaunākos seriālus un filmas. Izskan bažas, ka pandēmijas dēļ kinoteātriem nāksies cīnīties par izdzīvošanu, tomēr nozares eksperti nav tik pesimistiski.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt