Panorāma

Sabojāts taktilais Brīvības piemineklis

Panorāma

Lielbritānijā svin karaļa Čārlza III kronēšanu

Daugmales tulpes gatavojas salnām

Krāšņās tulpes plašajā Daugmales saimniecībā gatavojas salnām 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja sals vēl trakos, Mātes dienā būs maz vietējo tulpju un narcišu, ko pasniegt māmiņām. Un bažas, vai uz Jāņiem būs citas iemīļotas puķes – peonijas. Rīts dārzkopjiem un puķu audzētājiem sākās ar bažīgu skatu pa logu un termometrā, jo aizvadīta viena no prognozētajām sala naktīm, un priekšā vēl viena. Daugmalē, kur ir viena no lielākajām sīpolpuķu audzēšanas saimniecībām, pagājušajā naktī bija mīnus pieci grādi.

Vienpadsmitos no rīta lauks jau pilns – vieni meklē ziedus apsveikumiem, citi noskata ko savam dārzam. Vēl citi atbraukuši pamielot acis. Bet audzētavas "Daugmales peonijas" saimniekam Jānim Dukaļskim prāts nemierīgs auksto nakšu dēļ. No paša rīta nav pat nācis aplūkot ziedus.

"Es sapratu, ka man būs bail skatīties. Kad jau kāda stunda bija pagājusi, es atnācu," atzina Dukaļskis. "Protams, visas ziedu galviņas bija lejā pie zemes. Kaut kas ir nosalis.. bet atdzīvosies. Nav tik traki. Bet, ja būs vēl viena šāda nakts, tad būs bēdīgāk." 

Jānis saka, ka augi centīsies izturēt, jo tie spēj pielāgoties laika apstākļiem. Līdz mīnus sešiem grādiem nekaitē. 

"Bet, ja nav sals, – šīs naktis ir sals, nevis salna," uzsvēra Dukaļskis. "No vakara jau saldē, un visu nakti ir mīnusā. Ja no rīta tas aukstums uznāk vienu stundu, tas augam neko netraucē. Bet šis ir kritiski. [Mīnus] trīs grādi var nobeigt to augu."

"Ziedkātā ir šūnsula, pa nakti sasalst. Tāpat kā ūdens spainī, ledus var saplēst spaini, un tajā vietā augs lūst nost. Tulpe ir plastiskāka, vairāk noliecas, bet arī lūst. Narcices ir jūtīgākas," stāstīja audzētavas saimnieks. "Dzeltenās ir ļoti izturīgas, nekad tā nedara. Pirmais gads, ka ziedkāti tā aizlūzuši. Tur neko nevar darīt, tur kur dabūja sasalt, tur noliecas."

Dārzā zied ap 300 šķirņu tulpes un narcišu. Daudzi Daugmales ziedu laukus dēvē par mazo Holandi, kas izslavēta ar saviem puķu dārziem.

Visu darbus saimniecībā paveic pašu spēkiem. 

"Meitas, znoti mazdēli brauc pa izejamām dienām, jo visi strādā darbos. Tad jau mēs tikai divatā uz šo lauku," pastāstīja Dukaļskis. "Patīk, ka cilvēkiem var dot pozitīvu noskaņu, emocijas. Gandarījumu dod, ja cilvēki novērtē."

Dārza apmeklētāja no Rīgas Ineta Freidenfelde pastāstīja, ka svin mammai dzimšanas dienu un atvedusi viņai parādīt skaisto dārzu. "Cik skaistas puķes, ļoti skaisti. Ļoti," sacīja Ineta. 
 
"Pārsteigums, meitas pacentušās," atzina Maija Ezera. "Skaisti, prieks. Dievīgi, vienkārši dievīgi."

Savukārt Regīna un Dzintars Amsili ievērojuši interesantas šķirnes, kuras nav redzētas. Tikmēr jūrmalniece Natālija Griņova neslēpj, ka apkārtējā skaistuma dēļ trūkst vārdu. "Esmu sajūsmā! Bet tas ir tāds milzīgs darbs," viņa uzsver.

Tulpes, kuras ir pumpuros, aukstumu izturēs. Bet, kā stāsta saimnieks, puķes šopavasar uzvedas neparasti, jo pavasaris ir apmēram divas nedēļas agrāk atnācis, tāpēc arī puķes zied agrāk, pirms iestājies noturīgs siltums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti