Kā labāk dzīvot

No 1. maija mājsaimniecībām būs pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus. Kādas izmaiņas gaidāmas

Kā labāk dzīvot

Pirms doties pārgājienā, to ieteicams rūpīgi saplānot

Dārza darbi aprīlī: laiks mēslot augus

Dārza darbi aprīlī: laiks pabarot augsni ar mēslojumu

Aprīlis ir pēdējais laiks, lai paspētu izdarīt vēl nepaspētos darbus – pārstādīt, iestādīt un apgriezt augus. Tāpat ir īstais brīdis, lai dārza augsni pabarotu ar mēslojumu – komplekso un organisko, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Klāt mēslošanas laiks

"Viss tūlīt ļoti strauji sprāgs vaļā un būs uzreiz zaļš, tāpēc viss, kas nav paspēts, ir jāpaspēj. Protams, Kurzemē ir sausāks, Vidzemē tik tikko tas sniegs ir nokusis, bet ir pārstādīšanas un stādīšanas laiks, un tas būs visu aprīli.

Tāpat visas griešanas, – visu, kas ir jāapgriež, to vēl var paspēt, pirms ir izplaukuši pumpuri," dārza darbiem mudināja Kaminska. 

Vienīgais jāatceras, ka ir sācies putnu ligzdošanas laiks. Ja dzīvžogā mēdz dzīvot un ligzdiņas veidot putni, jāizvērtē, ka varbūt, piemēram, tūju dzīvžoga apgriešana jāatliek līdz augustam. Tāpat jāatceras, ka dārza šķēres darbu laikā jādezinficē ar šķidrumu uz spirta bāzes. 

"Dezinfekciju noteikti vajag, jo, piemēram, ja tev ir vēžaina ābele un tad pēc tam pārej pie veselās blakus, tās sporas nāk līdzi. Tu jau tās sporas neredzi, bet to dezinfekciju cilvēki gandrīz vienmēr aizmirst. To vajag darīt, sevišķi kokiem, krūmiem," skaidroja Rožukalne. 

Tāpat vēl var paspēt parūpēties par aizsardzību pret dažādām sēnīšu slimībām, miglojot augus, pirms to pumpuri atvērušies, ar 1% vai 3% Bordo šķīdumu. Vēl vajadzētu sākt apkopt zālienus – skarifikācijai un aerācijai vēl par ātru, bet būtu labi ar grābekli "pārskriet pāri" vietām, kur izveidojušies sniega pelējuma pleķi. 

Abas dārzkopības ekspertes šobrīd mudināja arī mēslot augus, jo mēslojums tagad labi izšķīdīs. Pavasarī vislabāk dot augiem pamatmēslojumu vai komplekso mēslojumu, kuram pievienots slāpeklis. 

"Tagad ir mēslošanas laiks, ir īstais laiks, kad var visu bērt. Protams, labāk sākt pavasarī ar pamatmēslojumu, nevis pirkt kaut kādus kristalonus un šķaidīt, jo ir jāsaprot, ka šķidrais mēslojums aiziet, iziet cauri un viss, bet augsnei un tomēr katram augam vajag iedot pavasarī kaut kādu komplekso mēslojumu, kuram var būt, protams, pievienots vairāk slāpeklis, lai ir tas pirmais pavasara grūdiens," ieteica Rožukalne. 

Ja rudenī augi nav mēsloti ar kūtsmēsliem, ir īstais brīdis to darīt. Sevišķi tas attiecas uz tiem augiem, kas dod ražu.

"Nu, tu nevari upeni tikai pamēslot ar minerālmēsliem, ja gribi augstvērtīgu ražu. Organiskais mēslojums visām ēdamajām lietām būtu jāliek. Ja nav kūtsmēslu, ir tikpat labi vistu, govju, granulu mēslojums, arī tādi ir, tie paši slieku komposti. Veikalos ir ļoti liela izvēle," piebilda Kaminska. 

Piemēram, veikalos pieejams vistu granulu mēslojums kopā ar jūras aļģēm. Bet jāatceras, ka mēslojumu nedrīkst bērt augiem pie saknēm – granulas jāizber un jāierušina to vainaga rādiusā. 

"Jābūt tā, lai tā sakne pati aiziet līdz tam mēslojumam, nevis mēs uzberam virsū, lai saknes nāk uz augšu. Mēs ierušinām nelielā attālumā, un tā sakne jutīs, ka tur ir, un līdz tam aizies," skaidroja Rožukalne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti