
Dzīve & Stils / Dārzs un mājas


Šobrīd dārzniekiem lieti jāizmanto mitrā augsne, kas ļauj augus dārzā stādīt un pārstādīt pēc sirds patikas, neuztraucoties par papildu laistīšanu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 7. līdz 10. septembrim norisināsies izstāde "Dālijas 2023", kas tapusi sadarbībā ar biedrību "Latvijas dālijas". Apmeklētājus priecēs plaša un krāšņa dāliju šķirņu izvēle, turklāt šogad izstādi bagātinās arī vairākas dāliju šķirnes no Japānas, informēja muzejā.

Mājas vizuālo apskati pēc dabas stihijām jāveic pārvaldniekam, taču arī mājas iedzīvotāji ir aicināti, ilgi nekavējoties, aktīvi ziņot par ēkas stāvokli, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja asociācijas "Mājoklis" valdes loceklis un Rīgas nodaļas vadītājs Ingārs Daibe un "Latvijas namsaimnieka" klientu apkalpošanas vadītāja Agnese Karlsone.

Viens no biežākajiem ugunsgrēka cēloņiem ir veca vai bojāta elektroinstalācija. Ekspluatējot elektroinstalāciju, kas ir vecāka par 30 gadiem, jārēķinās, ka tā ir bumba ar laika degli un prasa remontdarbus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja AS "Sadales tīkls" Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Tomātu izstāde, smagākais tomāts, tomātu zupa – šādas un daudzas citas ar tomātiem saistītas aktivitātes norisinājās Valmieras novada Brenguļos, kur pirms septiņiem gadiem aizsāka tomātu svētku tradīciju. Kā tad visu, kas saistīts ar tomātiem, svinēja šogad?

Par rudens klātbūtni liecina ne tikai dzestrie rīti un jaunā mācību gada tuvošanās vai sākšanās, bet arī gladiolas, kuras lepni gozējas dārzos un ziedu stendos. Tās zied no augusta līdz oktobrim un nav apstādījumu puķes, bet gan grieztie ziedi. Par gladiolu popularitātes pieaugumu Latvijā un selekcijas sasniegumiem stāsta selekcionārs un Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis.

Pēc trīs gadu pārtraukuma apmeklētājus Latvijas Nacionālajā dabas muzejā atkal priecē gladiolas. "Gladiolas daiļo acis un dvēseli," Latvijas Televīzijai atzina šīs izstādes apmeklētāji.

2. septembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza Šķūnī notiks "Profesionāļu diena", kuras ietvaros speciālisti atbildēs uz jautājumiem, kas saistīti ar augu un dārzu sagatavošanu ziemai.

Ik gadu līdz apkures sezonas sākumam privātmāju īpašniekiem jāiztīra dūmvadi un jāapkopj apkures iekārtas, bet reizi piecos gados ar speciālistu palīdzību jānovērtē iekārtu tehniskais stāvoklis, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" atgādināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes pārstāve Iveta Uka.

Kāds jauns agronoms Itālijas pilsētā Boloņā izveidojis viesnīcu telpaugiem. Saimnieki tos šeit var atstāt atvaļinājuma laikā vai dodoties tālākos ceļojumos.

Pēc trīs gadu pārtraukuma Latvijas Nacionālajā dabas muzejā atgriežas vasaras noslēguma ziedu izstāde "Gladiolas 2023". No 23. līdz 25. augustam Latvijas gladiolu selekcionāri un audzētāji piedāvās apmeklētāju vērtējumam apmēram 100 gladiolu šķirnes un to hibrīdus visdažādākajās krāsās. Izstādes atklāšana notiks 23. augustā plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Ņemot vērā mainīgos Latvijas laikapstākļus, mūsdienās siltumnīcas jāveido gan apkurināmas, gan labi vēdināmas – bez pietiekamas vēdināšanas tomātu augļi var neaizmesties, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica tomātu audzētāji Valdis Pūliņš un Saiva Pekuse.

Īpaša festivāla laikā Beļģijas galvaspilsētu Briseli izrotājušas dažādas ziedu kompozīcijas. To autori iedvesmu guvuši mākslā, dabā un pilsētai nozīmīgos simbolos.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 16. līdz 20. augustam norisināsies tradicionālā tomātu izstāde, kurā vienkopus varēs apskatīt vairāk nekā 300 dažādas tomātu šķirnes. Līdzās tomātiem būs apskatāmi arī krāšņi un aromātiski garšaugi, informēja muzejā.

Atjaunojot vecu laukakmens mūra ēku, jārēķinās, ka to no iekšpuses nāksies siltināt, veidojot atsevišķu sienas karkasu, citādi mājā valdīs mitrums un aukstums. Arī no ārpuses akmens pamatus un sienas, visticamāk, nāksies atjaunot. To gan ir iespējams paveikt, saglabājot autentisko ēkas izskatu, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Augusts ir piemērots laiks, kad iestādīt zemenes, lai gādātu par nākamā gada ražu. Tam nepieciešams rūpīgi sagatavot augsni, iestrādājot tajā kūdru, mēslojumu un mikrobioloģiskos līdzekļus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Daudzdzīvokļu māja Rēzeknes novada Stoļerovā priecē vietējos un garāmbraucējus ne tikai ar sakoptu apkārtni, bet arī ar oriģinālām idejām, kas radoši un spilgti īstenotas mājas apkaimē. Viena no mājas iemītniecēm Ināra Ameļko sarunā ar LSM.lv atzina – darba ir daudz, tomēr par apkārtni rūpēties ir svarīgi, tāpēc skaistas vides radīšanai netiek žēlota ne nauda, ne spēki.

Piektdien, 4. augustā, Rīgā noslēdzoties pirmajam Baltijas starptautiskajam puķu dobju festivālam, apbalvotas vislabāk apsaimniekotās, dizainā radošākās ziedu stādījumu vietas visās trīs Baltijas galvaspilsētās. Rīgā ziedu dobes ir izgreznotas latviešu tautu tērpu rakstos, simbolos un krāsās.

Lietains laiks, kad augsne ir mitra, ir izcili piemērots mēslošanai, bet tāpat augustā nepieciešams apgriezt pārziedējušos ziedus un jau ražu devušos augļu kokus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Galvenais priekšnosacījums, lai ķirši labi augtu un ražotu, ir nestādīt tos ieplakā. Tāpat vēlams kokus pasargāt no ziemeļu vēja un stādīt mālsmiltī vai smilšmālā, kā arī nepārmēslot, jo ķirši mīl mērenību, Latvijas Radio 2 raidījumā "Nākotnes pietura" ieteica Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Dārzkopības institūta vadošā pētniece, Dr. agr. Daina Feldmane.
Svarīgākais šobrīd



















Interesanti



