Dienas ziņas

ASV vairāk nekā 100 000 Covid-19 upuru

Dienas ziņas

Ārstu piemaksas "iesprūdušas" valdībā

Valdībai vēlas saglabāt ārkārtas pilnvaras

Valdībai būs tiesības noteikt Covid-19 ierobežojumus arī pēc ārkārtējās situācijas beigām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Arī pēc ārkārtējās situācijas valdībai būs plašas pilnvaras ieviest dažādus pulcēšanās un citus ierobežojumus Covid-19 dēļ. To paredz Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātais "Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums", kuru valdība lūgusi steidzamības kārtā izskatīt Saeimai. Tas, kādi tieši ierobežojumi saglabāsies spēkā pēc ārkārtējās situācijas beigām 9. jūnijā, gan vēl nav zināms.

Pašlaik, ārkārtējās situācijas periodā, valdībai dotas plašākas pilnvaras ar saviem lēmumiem ātri pārskatīt dažādus ierobežojumus, piemēram, par to, cik daudz cilvēku drīkst pulcēties kādos pasākumos telpās un ārpus tām. Šajā periodā Saeima tikai pārapstiprina valdības lēmumus. Ja vien ar Covid-19 inficēto skaits strauji nepieaugs, Latvija 9. jūnijā izies no ārkārtējās situācijas.

Taču, tā kā vakcīnas vai medikamentu pret vīrusu nav, arī turpmāk jārēķinās ar dažādiem ierobežojumiem.

Valdība varēs noteikt Covid-19 ierobežojumus arī pēc ārkārtējās situācijas beigām; atbalsta pasākumus saglabās līdz gada beigām
00:00 / 04:01
Lejuplādēt
Valdības atbalstītais likums par Covid-19 infekcijas pārvaldību paredz, ka Ministru kabinets arī pēc ārkārtējās situācijas saglabās plašas pilnvaras, lai Covid-19 dēļ varētu noteikt, piemēram, pulcēšanās ierobežojumus, dažādas prasības, cilvēkiem atrodoties publiskās vietās un sabiedriskajā transportā, regulēt kultūras, reliģisko, sporta un atpūtas vietu darbību un citas jomas.

 

"Ņemot vērā, ka šī pandēmija pasaulē nav beigusies, ņemot vērā, ka Covid-19 ir cilvēkam joprojām ļoti potenciāli bīstams vīruss, mēs turpināsim ar kaut kādiem ierobežojumiem, lai pasargātu mūsu kopīgo un individuālo veselību," preses konferencē sacīja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Valdībā akceptētais likumprojekts paredz, ka Covid-19 infekcijas izplatīšanās vai to draudu gadījumā Ministru kabinets epidemioloģiskās drošības nolūkos varēs noteikt:

  • pulcēšanās prasības, tai skaitā ierobežojumus organizētos publiskos pasākumos, kā arī privātos pasākumos gan iekštelpās, gan ārtelpās;
  • noteikumus par kultūras, reliģiskās darbības veikšanas vietu, izklaides, sporta un citu atpūtas vietu darbību;

  • prasības, tai skaitā ierobežojumus, personām, atrodoties publiskās vietās;

  • prasības, tai skaitā ierobežojumus,  pasažieriem, transportlīdzekļiem, transportlīdzekļa vadītājiem un apkalpes locekļiem;

  • pārvadājumu pakalpojumu organizētāju, sniedzēju un pasažieru tiesības un pienākumus;

  • personām veicamos īpašos epidemioloģiskās drošības pasākumus;

  • izglītības procesa organizēšanas nosacījumus un kārtību, tai skaitā mācību procesa nodrošināšanai attālināti;

  • sporta treniņu (nodarbību), kā arī sporta pasākumu organizēšanas un norises nosacījumus un kārtību;

  • higiēnas prasības pārtikas tirdzniecības uzņēmumiem un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem Covid-19 infekcijas izplatības laikā papildus normatīvajos aktos noteiktajām prasībām;

  • veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas ierobežojumus (saglabājot tos veselības aprūpes pakalpojumus, kuri ir dzīvību glābjošie un kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību) u.c.

"Epidemiologi un infekcijas slimību kontroles speciālisti tomēr uzsver, ka šo vasaru mums būtu jāpavada, joprojām rūpīgi izvērtējot nepieciešamību piedalīties pasākumos un kā vasaras vadmotīvu atcerēties, ka, ja mēs pulcējamies, tad tomēr nelielās grupās.

Mēs ieturam iespēju robežās distanci un joprojām lielu vērību pievēršam dezinfekcijai. Tā ir šī gada vasaras modes tendence," sacīja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Skaidrību par konkrētiem ierobežojumiem valdība sola nākamnedēļ, taču, visticamāk, joprojām būs obligāti jāievēro divu metru distance, sabiedriskajā transportā jānēsā sejas un deguna aizsegs, kā arī pulcēties vienuviet varēs neliels skaits cilvēku. Pārkāpējus arī turpmāk varēs sodīt policija.

Par šajā likumā un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos noteikto izolācijas vai karantīnas vai pulcēšanās ierobežojuma neievērošanu varēs piemērot naudas sodu fiziskajai personai no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai — no 140 līdz 5000 eiro.

Tajā pašā laikā Veselības ministrija vērtē, kā atvieglot prasību pēc divu nedēļu pašizolācijas cilvēkiem, kas Latvijā ierodas no ārzemēm. Atvieglojumus valdība skaņo arī ar Lietuvu un Igauniju.

"Tam ir zināma loģika tādēļ, ka mums ir brīva iedzīvotāju kustība Baltijas valstīs, un tad arī vajadzētu vismaz censties ierobežojumu mīkstināšanu harmonizēt. Nevaru diemžēl atbildēt, kā tas izdosies," atzina veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Jaunais likums nosaka, ka valsts un pašvaldību iestādes arī turpmāk varēs strādāt attālināti.

Dažādus iesniegumus iedzīvotāji varēs iesniegt internetā, atsevišķos gadījumos pietiks ar telefona zvanu. Arī tiesu sēdes varēs notikt attālināti, ja vien iespējams ievērot visu pušu tiesības. Premjers iepriekš norādīja, ka likums būs spēkā noteiktu termiņu, tomēr beigu datums likumprojektā minēts nav.

"Es domāju, ka tam ir diezgan liela loģika. Jebkurā gadījumā šāds datums būtu nepareizs – vai nu mēs to noteiktu pārāk ātri, vai arī mēs to, iespējams, noteiktu pārāk tālu," sacīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Valdība lūgs likumprojektu Saeimā skatīt steidzamības kārtā. Tas pēc pieņemšanas parlamentā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas. Plānots, ka likums būs spēkā tik ilgi, kamēr pastāv epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību. Pēc Ministru kabineta ierosinājuma likumu atzīs par spēkā neesošu ar atsevišķu Saeimas lēmumu.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti