Panorāma

Apspriež obligātus Covid-19 testus pakalpojumu saņemšanai

Panorāma

“Ja šis mācību gads būs kā iepriekšējais, tās būs šausmas”

Vāc parakstus, lai nevakcinētie maksātu par Covid-19 ārstēšanu

Vāc parakstus, lai nevakcinētie maksātu par Covid-19 ārstēšanu

Plašas diskusijas sociālo tīklu vietnēs raisījusi parakstu vākšanas iniciatīva, kas paredz neattaisnoti pret Covid-19 nevakcinētajiem pašiem segt ārstēšanas izdevumus. Atbalstot šo iniciatīvu, savākti vairāki tūkstoši parakstu. Taču publisku "nē" šādai idejai izteikuši vairāki mediķi. Arī Veselības ministrijā (VM) norādīja, ka šāds jautājums pat netiek apspriests.

Iniciatīva nevakcinētajiem pašiem apmaksāt ārstēšanas izdevumus vietnē "Manabalss.lv" savākusi jau vairākus tūkstošus parakstu. Iniciatīvas autors Sandis Kravalis sacīja, ka ir uzņēmējs, kuram nav vienaldzīgas sabiedrības intereses.

Viņš norādīja, ka ir nobažījies, ka tieši nevakcinēto cilvēku dēļ, kas šobrīd piepilda slimnīcu gultas, kvalitatīva veselības aprūpe daudzām sabiedrības grupām drīz vairs nebūs pieejama.

"Potenciālajiem Covid-19 slimniekiem ir lieliska iespēja nenokļūt slimnīcā vakcinējoties, bet lielākajai daļai pārējo pacientu tādas izvēles nav. Bet tie pārējie pacienti tieši Covid-19 slimnieku dēļ nevarēs nokļūt, jo vietas būs aizņemtas," sacīja Kravalis.

Viņš teica, ka šis ir aicinājums apzinīgākajai sabiedrības daļai pasīvi nenoraudzīties uz to, kā tiek iztērēti nodokļu maksātāju līdzekļi. Bet tiem, kuri nevēlas vakcinēties – paraudzīties, kādas izmaksas un ierobežojumi tiek ieviesti viņu lēmuma dēļ.

Latvijas Universitātes (LU) asociētā profesore Signe Mežinska norādīja – līdzīgas diskusijas par to vai, uzņemoties risku, pašam būtu arī jāmaksā par sekām, periodiski pavīd visā pasaulē, biežāk Amerikas Savienotajās Valstīs, krietni mazāk Eiropā.

"Eiropā mēs esam vienojušies, ka situācijās, kurās cilvēks ir nonācis nelaimē, viņš ir saslimis, mēs kopīgi sedzam viņa veselības aprūpes izdevumus.

Tā būtu tāda kā sodīšana. Vai mums vajag sodīt cilvēku, kurš ir nonācis nelaimē," šaubas pauda LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore.

Vienalga, cik nesaprātīgas vai slikti argumentētas var būt izvēles un nelaimes cēloņi, Mežinskas ieskatā nebūtu saprātīgi par to sodīt. VM stāstīja, ka ideja neapmaksāt ārstēšanu nevakcinētajiem pat netiek apspriesta.

"Pie visām bīstamajām infekcijas slimībām – un Covid-19 ir tikai viena no tām – valsts ir uzņēmusies apmaksāt ārstēšanu, tai skaitā arī pacientu iemaksu līmenī, līdz ar to šis nav risinājums, kas būtu īstenojams no sabiedrības veselības viedokļa," skaidroja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Bīstamo infekcijas slimību sarakstā, kuru ārstēšanu valsts apmaksā pilnībā, ietilpst gan tuberkuloze, gan vairākas citas infekcijas slimības, kas var radīt apdraudējumu gan pašam pacientam, gan pārējai sabiedrībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt