Dienas ziņas

Mazdēls izvēlas vectēva ugunsdzēsēja profesiju

Dienas ziņas

Rīgas dzemdību namā tēviem atļauts!

Muzejs aicina saglabāt Covid-19 laika liecības

Talsu novada muzejs aicina saglabāt Covid-19 laika liecības

Covid-19 pandēmija ieies jaunāko laiku vēsturē kā viena no smagākajām ārkārtas situācijām sabiedrības veselības jomā. Lai nākamās paaudzes varētu izprast tās apjomus un ietekmi, tieši šobrīd ir svarīgi fiksēt, dokumentēt un saglabāt Covid-19 liecības. Talsu novada muzejs aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un iesaistīties.

Covid-19 pandēmija Talsu novada muzeja krājuma glabātājam atsauca atmiņā mēri Kurzemē 18. gadsimtā. Viņš par to nolēma uzrakstīt rakstu un saprata, ka informācija atrodama maz un fragmentāri. Šobrīd Covid-19 laikā vēstures saglabāšanā ir iespēja šādu kļūdu nepieļaut, tāpēc muzejs aicina, piemēram, neizmest brīdinošos un informatīvos plakātus.

"Ja viņš tiek izmests, tas vairāk nesaglabājas nākamajām paaudzēm. Nākotnē kāds pētnieks gribēs izpētīt šo jautājumu vai arī izstādē mums muzejā vajadzēs to parādīt. Mēs nevaram zināt, kas būs pēc 50 gadiem – varbūt kādu tas interesēs," saka Talsu novada muzeja krājuma glabātājs Alfrēds Moseičuks.

Sarežģīti esot tas, ka Covid-19 vēl ir šodiena, un grūti saprast, kas reiz būs vērtīgs. Alfrēds Moseičuks rāda plauktus, kur šobrīd stāv kara laika medicīna, bet reiz tur būs Covid-19 testu inventārs, maskas, respiratori, vairogi un citas šī brīža liecības.

"Mēs parasti cenšamies, lai tas priekšmets būtu arī ar stāstu. Nevis vienkārši tur tā soma. Kam viņš piederēja, varbūt kāds interesants stāsts... Protams, tas viss ir specifiski, un, ja cilvēki būs atsaucīgi, tad arī mēs izvērtējam pēc tam, ko viņi atnes," pauda Moseičuks.

Visām liecībām nākotnē būs izglītojoša, sociāla, zinātniska un mākslinieciska vērtība. Dienasgrāmatām, piezīmēm, iespieddarbiem, fotogrāfijām. Šis laiks neierastu mirkļu fiksēšanai šķiet interesants arī fotogrāfiem.

"Tieši to arī mēs varam fotografēt – to, ka visa dzīve ir apstājusies. Ka uz ielām ir vēl mazāk cilvēku, nekā bija pirms tam, dažas iestādes ir slēgtas, ka ir norobežojumi, ka ir ierobežojumi. Tas ir tieši tas interesantais, ko fotogrāfi meklē un vēlas atrast," teica fotogrāfs Kaspars Poriņš.

Talsu fotokluba biedri šobrīd Covid-19 pandēmijas fiksēšanā darbojas individuāli, bet Kaspars Poriņš neizslēdz iespēju, ka savāktā datu bāze reiz kļūs par interesantu izstādi. Un labprāt savas fotogrāfijas piedāvātu arī muzejam.

Ārkārtējās situācijas dēļ muzejs bija slēgts, tāpēc neviena liecība atnesta vēl nav. Nu muzejs atkal ir atvērts, un tas cer ne tikai uz apmeklētājiem, bet arī uz atsaucību Covid-19 pandēmijas liecību saglabāšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt