Stājas spēkā 12 pašvaldībās noteiktie papildu ierobežojumi Covid-19 izplatības dēļ

No piektdienas, 27. novembra, 12 pašvaldībās Covid-19 izplatības dēļ noteikti stingrāki ierobežojošie pasākumi.

ĪSUMĀ:

  • Ierobežojumi skar 12 pašvaldības. 
  • Tiek atcelti vairāki klātienes pasākumi.
  • Trijās no divpadsmit pašvaldībām saslimstības līmenis jau nokrities zem noteiktās robežas.
  • Daugavpils iedzīvotāji gatavi pielāgoties kārtējiem ierobežojumiem. 

Ierobežojumi skar Daugavpili, Baldones, Krāslavas, Salacgrīvas, Aknīstes, Varakļānu, Mārupes, Mālpils, Smiltenes, Garkalnes, Limbažu un Salaspils novadu.

Veselības ministre Ilze Viņķele Jānis Kincis

Kopējai koronavīrusa saslimstībai nemazinoties, līdzīgus papildu ierobežojumus jau drīzumā varētu nākties ieviest visā valstī, atzinusi veselības ministre Ilze Viņķele no "Attīstībai/Par!".

"Tiek atceltas sporta nodarbības iekštelpās, infekcijas vairāk skartajās pašvaldībās tādi pasākumi kā dzimšanas dienas vai citu ģimenes svētku svinības pieļaujami tikai vienas mājsaimniecības ietvaros.

Vispārējās izglītības programmas apguve no 1. līdz 4. klasei tiek saglabāta klātienē, bet piemērojot prasību skolēnam nodrošināt 3 kvadrātmetru platību. 5. un 6. klašu skolēni šajās pašvaldībās mācīsies attālināti. Pārtraukta kultūrvietu un izstāžu darbība, netiek rīkoti gadatirgi.

Saimniecisko pakalpojumu sniedzēji nodrošina ne vairāk kā 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita telpās un sabiedriskajā transportā jāievēro 50% piepildījuma robeža," norādīja ministre.

Trijās pašvaldībās saslimstības līmenis nokrities zem noteiktās robežas

No 12 novadiem, kuros no piektdienas Covid-19 izplatības dēļ ieviesti stingrāki ierobežojošie pasākumi, trijos saslimstības līmenis ar Covid-19 vairs uz pusi nepārsniedz vidējo līmeni valstī.

Aģentūras LETA aprēķini, kas balstās uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem par iedzīvotāju skaitu novados pēc faktiskās dzīvesvietas 2019.gadā un SPKC datiem par pēdējās 14 dienās saslimušajiem Latvijas pašvaldībās, liecina, ka 14 dienu kumulatīvā saslimstība uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā 26.novembrī bija 301,6 gadījumi. 

Iepriekš atklātā rekordlielā jauno Covid-19 gadījumu dēļ saslimstības rādītājs ir audzis, kā rezultātā palielinājusies arī robeža, no kuras uz konkrētu pašvaldību tiktu attiecināti īpaši drošības pasākumi un ierobežojumi. 26.novembrī šī robeža - 50% virs valsts vidējās saslimstības - bija 452,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. 

Rēķinot pēdējo 14 dienu saslimušo skaitu uz 100 000 iedzīvotājiem, 50% robežu virs valsts vidējā rādītāja vairs nepārsniedz Limbažu, Smiltenes un Garkalnes novads, kuram otrdien valdības sēdē kopā ar vēl deviņām pašvaldībām tika noteikti papildus ierobežojumi.

Garkalnes novadā 26.novembrī pēdējo 14 dienu saslimušo skaits uz 100 000 iedzīvotājiem sasniedza 444,1 gadījumu, Limbažu novadā - 380,3 gadījumus, bet Smiltenes novadā - vien 116,5 gadījumus. Saslimstības līmenis Limbažu novadā zem rādītāja - 50% virs valsts vidējās saslimstības - noslīdēja jau trešdien jeb dienu pēc valdības lēmuma par papildus ierobežojumiem, savukārt Garkalnes un Smiltenes novadā - ceturtdien. Turklāt, ja Garkalnes novadā izmaiņas var skaidrot ar valsts vidējā saslimstības līmeņa pakāpenisku pieaugumu, tad Limbažu un it īpaši Smiltenes novadā ir samazinājies pēdējās divās nedēļās inficēto skaits.

Daugavpils iedzīvotāji gatavi pielāgoties

Ierobežojumi Daugavpilī Covid dēļ jau bijuši un ir, ar piektdienu tie kļūst vēl stingrāki. Tas bija prognozējami, uzskata Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.

“Tendences bija jau novērojamas iepriekš, un ka šī situācija nonāks līdz Daugavpilij bija neizbēgams fakts. Mums atlika tikai tam sagatavoties- attiecībā uz resursiem,  gultu fondu, aizsarglīdzekļiem. Valdības lēmums, no vienas puses, ir saprotams, viņi cenšas maksimāli kontrolēt situāciju,” pauda Semjonovs.

Slimnīcas vadītājs uzsvēra: “Tas, ka šie ierobežojumi pašlaik skar tikai 12 Latvijas administratīvās teritorijas vēl nenozīmē, ka citur situācija ir labāka.

Tā ir tikai šī brīža situācija, un tā var mainīties katru mirkli. Kamēr nav vakcinācija.”

Kontrolēšana šobrīd Daugavpilī primāri attiecas uz pasākumiem katra ģimenē, privāti pasākumi ārpus vienas mājsaimniecības nedrīkst notikt. Ir vēl virkne ierobežojumu, izejot ārpus mājas. 

Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis sacīja, ka pilsētas dome ieviesusi arī savus ierobežojumus: “Muzejos un izstāžu zālēs apmeklētāji netiek pieņemti. Bibliotēkās grāmatas tiek izsniegtas tikai uz mājām. Pasākumi nenotiek. Bija plānots gadatirdziņš  19. decembrī, pirms Ziemassvētkiem, tas nenotiks, pat ja tas notiktu brīvā dabā. Arī sporta jomā vairs nenotiek  amatieru sporta treniņi. Un mēs, paralēli MK noteikumiem,  ieviesām savus - atceļot atlaides iedzīvotājiem sabiedriskā transporta pārvadājumos.”

Iedzīvotāji Daugavpilī lielākoties izprot situācijas nopietnību, ierobežojumus atbalsta un gatavi tiem pielāgoties, jo redz arī Covid saslimstības statistiku. Daugavpils ir Latvijas priekšplānā. Dienas oficiālā statistika tuvojas simtam un aug pieplūdums slimnīcā, atzina Semjonovs: 

“Mums 2-3 nedēļās dubultojās pacientu pieplūdums. Vienlaicīgi stacionārā pie mums atrodas 58 pacienti, 8 ir smagā stāvoklī un 3 reanimācijas nodaļā.

Šobrīd ir svarīgi nekrist panikā, katram darīt savu darbu un atturēties no liekām baumām.”

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība 6. novembrī nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Veselības ministre Viņķele iepriekš pieļāva, ka ārkārtējā situācija Latvijā varētu tikt pagarināta. Par to valdība varētu lemt sēdē nākamnedēļ.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt