Slimnīcas pieļauj – pacientu ar aizdomīgiem Covid-19 potes sertifikātiem kļūs vairāk

Ja slimnīcā nonāk pacients ar smagu Covid-19 slimības gaitu, taču ir vakcinēts pret vīrusu, tas iestādes darbiniekiem rada šaubas, vai potēšanās fakts nav viltots. Par to mediķiem ir salīdzinoši viegli pārliecināties. Latvijas slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs paredz, ka šādu gadījumu varētu būt arvien vairāk.

Kalējs norādīja, ka mediķi par aizdomīgajiem gadījumiem ziņo policijai.

Viņš Latvijas Radio sacīja: "Ir pacienti, kas, pasliktinoties veselības stāvoklim, paši atzīst, ka vakcinēšanās sertifikāts ir viltots. Un ir daži, kas līdz pašām beigām to neizdara. Ņemot vērā to, ka viltoto sertifikātu iegūšana un tālāk rādīšana gan medicīnas personālam, gan arī citur ir diezgan izplatīta. Mēs tomēr paredzam to, ka, ja šie pacienti dabūs Covid-19 infekciju, tad ļoti iespējams, ka tādu gadījumu skaits palielināsies."

Savukārt Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska iepriekš Latvijas Radio atzina, ka situāciju, kad par slimnīcās nonākušajiem Covid-19 pacientiem ir aizdomas par viltus vakcinācijas sertifikātiem, nav tikai atsevišķi gadījumi, bet gan ievērojama daļa.

Zavadska skaidroja, ka aizdomīgos gadījumos to, vai cilvēks ir patiesi saņēmis vakcīnu, nenosaka tikai vienkāršoti pēc antivielām, bet gan tas "ir komplekss jautājums", ko vērtē eksperti.

Taujāta par slimnīcās nonākušajiem cilvēkiem ar vakcinācijas sertifikātu un aizdomām par tā viltošanu, imunizācijas speciāliste atzina, ka tie nav tikai atsevišķi gadījumi. "Tie noteikti nav daži vai uz vienas rokas saskaitāmi gadījumi. Izskatās, ka apmēri, cik varētu būt saņēmuši viltus sertifikātus, ir prātam neaptverami. Neviena normāli domājoša cilvēka smadzenes to nespēj saprast.

KONTEKSTS:

Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt