11. oktobrī VP vērsās kāds iedzīvotājs ar aizdomām par personu, kura, iespējams, ieguvusi Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, nesaņemot vakcīnu. VP Siguldas iecirknis ierosināja kriminālprocesu, lai šo informāciju pārbaudītu. Pārbaužu laikā tika iegūti nepieciešamie pierādījumi un apstiprināta ziņotāja sniegtā informācija. Līdz ar to šīs nedēļas sākumā aizturēja trīs negodprātīgās personas – sertifikāta izsniedzēju un divas tā saņēmējas.
Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka kāda 1970.gadā dzimusi sieviete ieguvusi derīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, nesaņemot vakcīnu. To viņai bez atlīdzības nodrošināja 1971. gadā dzimusī paziņa – Siguldas medicīnas iestādes darbiniece, kuras amata pienākumos ietilpst vakcinēto personu datu ievade sistēmā. Pēc kratīšanas šīs personas darba vietā noskaidrots, ka šāda pretlikumīga datu ievade par it kā gūtu vakcinācijas faktu tikusi izdarīta par vēl kādu viņas paziņu – 1970. gadā dzimušu sievieti.
15. novembrī policija aizturēja sievieti, par kuru saņemta sākotnējā informācija, un medicīnas iestādē strādājošo personu, kura izsniedza sertifikātu. Savukārt otru viltus sertifikāta saņēmušo sievieti policija aizturēja 16. novembrī.
Atbilstoši izmeklēšanas laikā gūtajiem faktiem un pierādījumiem pret sievieti, kura pretlikumīgi ievadīja datus par fiktīvo vakcināciju sertifikāta saņemšanai, kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma 243. panta piektās daļas par automatizētas datu apstrādes sistēmas darbības traucēšanu un nelikumīgu rīcību ar šajā sistēmā iekļauto informāciju, ja tas izraisījis smagas sekas vai ja šīs darbības vērstas pret automatizētu datu apstrādes sistēmu, kas apstrādā informāciju, kura saistīta ar valsts politisko, ekonomisko, militāro, sociālo vai citu drošību. Sods par šādu nodarījumu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz septiņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Savukārt pret abām 1970. gadā dzimušajām sievietēm, kuras šo sertifikātu ieguva, ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 275. panta pirmās daļas par dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga vai spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu. Par šādu pārkāpumu var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.
Aizturētās personas strādāja dažādās darba vietās veselības nozares jomā, un jau šobrīd tām ir noteikts drošības līdzeklis – aizliegums ieņemt amatu.
Visas trīs aizturētās personas izmeklēšanas laikā tika nogādātas uz antivielu noteikšanu, un šobrīd ir saņemts pirmās aizturētās personas antivielu testa rezultāts, kurš ir negatīvs, kas apstiprina, ka persona ir nelikumīgi ieguvusi Covid-19 sertifikātu. Pārējām personām testa rezultāti vēl nav saņemti, norādīja VP.
Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās, un policijai ir aizdomas, ka varētu būt vēl citi gadījumi, kad personas ir saņēmušas Covid-19 sertifikātus bez vakcinācijas.
VP aicina cilvēkiem labprātīgi pieteikties VP Rīgas reģiona pārvaldes Siguldas iecirknī, tādējādi paredzot iespēju sevi atbrīvot no iespējamās kriminālatbildības.
KONTEKSTS:
Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu.
Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.
Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20.
Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.
Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces.