Zavadska: Covid-19 viltus sertifikātu apmēri – prātam neaptverami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Situācijas, kad par slimnīcās nonākušajiem Covid-19 pacientiem ir aizdomas par viltus vakcinācijas sertifikātiem, nav tikai atsevišķi gadījumi, bet gan ievērojama daļa, intervijā Latvijas Radio atzina Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Valsts policijā ir vairāki desmiti kriminālprocesu aizdomās par viltus Covid-19 sertifikātiem. Izskanēja informācija par vairākiem ar Covid-19 saistītiem nāves gadījumiem, kur slimniekiem, iespējams, bija viltots sertifikāts.

Zavadska skaidroja, ka aizdomīgos gadījumos to, vai cilvēks ir patiesi saņēmis vakcīnu, nenosaka tikai vienkāršoti pēc antivielām, bet gan tas “ir komplekss jautājums”, ko vērtē eksperti.

Taujāta par slimnīcās nonākušajiem cilvēkiem ar vakcinācijas sertifikātu un aizdomām par tā viltošanu, imunizācijas speciāliste atzina, ka tie nav tikai atsevišķi gadījumi. “Tie noteikti nav daži vai uz vienas rokas saskaitāmi gadījumi. Izskatās, ka apmēri, cik varētu būt saņēmuši viltus sertifikātus, ir prātam neaptverami. Neviena normāli domājoša cilvēka smadzenes to nespēj saprast.

Un tā ir tomēr ievērojama daļa, nevis atsevišķi gadījumi,” atklāja Zavadska.

Savukārt, komentējot Stradiņa slimnīcas ārstes novēroto, ka slimnīcā nonākušo potēto Covid-19 pacientu vidū visbiežāk ir “AstraZeneca” vai “Janssen” saņēmēji, viņa uzsvēra, ka šie dati jāskatās kontekstā ar to, cik daudz konkrētā vakcīna kopumā ir lietota un cik ilgs laiks pagājis kopš tās saņemšanas.

“Ja paskatāmies uz “AstraZeneca” un nonākušajiem stacionārā, tad atcerēsimies, ka “AstraZeneca” sākām vakcinēt februāra beigās un martā, kad nebija arī citu vakcīnu. Viņu vidū ir vairāk senioru, un tajā laikā mēs vakcinējām cilvēkus ar blakus saslimšanām. Viņiem jau kopumā vakcīnu radītā aizsardzība neizveidojas tik optimāla kā jaunākiem vai veseliem cilvēkiem,” skaidroja Zavadska.

KONTEKSTS:

Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti