Onkoloģisko aprūpi piesaka kā nacionālo prioritāti; taps pakalpojumu uzlabošanas plāns

Veselības ministrija (VM) un veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība"), uzsākot darbu pie jauna veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāna onkoloģijas jomā 2025.–2027. gadam, piesaka onkoloģisko aprūpi kā nacionālo prioritāti, informēja ministrijā. 

VM atzīmēja: kaut arī daudzās jomās onkoloģiskajā aprūpē piedzīvojam progresu, tomēr šobrīd valstī saskaramies ar virkni problēmu, kuras risinot tikai vienā sektorā, zaudējam iespēju panākt sabiedrībā jūtamu attīstību.

Tādēļ VM uzsāk jaunu politiskas plānošanas iniciatīvu, īstenojot trīs līmeņu aktivitātes, kas apvieno politisko, ierēdniecisko un sabiedrisko darbību,

kuru rezultāti ietverami onkoloģiskās aprūpes plānā 2025.–2027.gadam.

Pirmā aktivitāte ir augsta politiskā līmeņa atbalsts onkoloģijai kā nacionālajai prioritātei veselības aprūpē. Starpnozaru sadarbībā plānots rast risinājumu sabiedrības un pacientu interesēs (plānoti starpnozaru pasākumi skrīninga jautājumu risināšanā, sadarbība ar Latvijas Darba devēju konfederāciju, Saeimu un citu nozaru ministrijām).

Otra aktivitāte ir labākās ekspertīzes iesaistē civildienesta līmenī, plānojot jaunu un ambiciozu onkoloģiskās aprūpes plānu. Tostarp paredzēti ekspertu darbsemināri pacientu apmierinātības, bērnu onkoloģijas, skrīninga, specifiskās profilakses, diagnostikas, ārstniecības kvalitātes, pakalpojumu un medikamentu pieejamības, veselības datu un onkoloģisko saslimšanu reģistra tēmās. Plānotas ārvalstu ekspertu vizītes labākās ekspertīzes nodrošināšanai specifiskos jautājumos.

Savukārt trešā aktivitāte ir sabiedrības informēšana, mainot stereotipu par vēzi kā nāvējošu slimību – kā sadarbības partnerus iesaistot Latvijas augstākās izglītības iestādes un mediju pārstāvjus. Paredzētas mediju informēšanas aktivitātes – žurnālistu izglītības programma mūsdienīgās onkoloģiskās aprūpes un pacientu tiesību jautājumos, ka arī pacientu organizāciju stiprināšanas iniciatīvas.

Plašāk par to plānots runāt 2. maijā paredzētajā diskusijā "Onkoloģiskā aprūpe – nacionālā prioritāte", kuru atklās Ministru prezidente Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") un veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Mirstība no onkoloģiskām saslimšanās ir otrais nāves iemesls Latvijā. Pēc Pasaules Veselības organizācijas  datiem saslimst aizvien vairāk jaunu cilvēku, kā arī vēzis tiek atklāts aizvien vairāk cilvēku.

Pārāk vēla slimības atklāšana ievērojami sadārdzina ārstēšanu un samazina izdzīvošanas iespējas, norādīja VM.

Ministrijā atzīmēja, ka laicīgi diagnosticēts vēzis ir ārstējams. Mūsdienīga un pieejama terapija ļauj cilvēku pilnvērtīgi atgriezt dzīvē un darba tirgū. Jo vēlāk atklāts vēzis, jo dārgāk tas izmaksā valstij, taču atklāts jebkurā brīdī – tas ir ārstējams aizvien labāk, ja vien ir pieejama mūsdienīga aprūpe.

Eiropas Savienības līmenī onkoloģija ir pirmā joma (vēl pirms Covid-19 infekcijas), ko Eiropas Komisija ir pasludināja par Eiropas līmeņa problēmu, atkāpjoties no tēzes, ka veselības aprūpe ir nacionālā kompetence.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti