Dienas ziņas

Jēkabpils autobusos kontrolē sejas aizsegu lietošanu

Dienas ziņas

Cer uz tūristiem, nevis valsts atbalstu

Ķekavā pārbauda sejas aizsegu lietošanu

Sejas aizsegu reidi autobusos: Rīgā situācija uzlabojas, Jēkabpilī pārkāpēju daudz, Ķekavā soda vietā – maska

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pašvaldības policistu patruļas autobusu pieturās uz Ķekavu lika nodrebēt ne tikai “zaķiem”, bet arī aizsargmasku nelietotājiem. Pašvaldības policisti ar aicinājumu domāt par savu un citu pasažieru veselību dalīja aizsargmaskas. Līdzīgs reids notika arī Jēkabpilī, kur pārkāpēju aizvien diezgan daudz. Tikmēr Rīgā novērots, ka ievērojami uzlabojusies sejas aizsegu izmantošana sabiedriskajā transportā.

Ķekavā dala maskas

Par to, ka Pierīgas reisos un it īpaši maršrutā uz Ķekavu pasažieri negribīgi lieto maskas, šonedēļ informēja ne tikai Autotransporta direkcija, bet arī paši pasažieri. Tādēļ Ķekavas pašvaldības policija šodien rīkoja reidu, lai pārbaudītu, vai braucēji ievēro prasības. Tiesa, soda vietā tika izsniegta aizsargmaska.

“Šī ir tā problēma, ka iedzīvotāji noteikumus neievēro. Un mēs ar savām darbībām liksim saprast, ka jādomā par drošību,” saka reģionālās pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Māris Bomiņš.

Tomēr gan satiksmes autobusos, gan mikroautobusos joprojām redzami cilvēki bez maskām. “Mērķis ir ar preventīvām darbībām likt cilvēkiem saprast. Bet, ja kāds atteiksies vilkt masku, varam arī izrakstīt administratīvo pārkāpumu protokolu,” norāda Bomiņš.

Pasažieri jau pieturā varēja saņemt maskas, jo svarīgāk par sodu ir likt aizdomāties, ka ne tikai sava, bet arī citu cilvēku veselība ir atkarīga arī no profilakses pasākumiem.

“Vajag jau masku, bet es nepērku, es izmantoju jaku. Teica jau, ka obligāti nevajag masku, var aizsegt muti un degunu  arī ar ko citu,” saka autobusa pasažieris Aigars.

Citās domās ir autobusa pasažiere Natālija: “Man liekas, ka maskas tomēr vajag savai un citu drošībai. Kaut kas jādara, lai viss šis ātrāk beigtos. Tas nav nemaz tik grūti.”

“Ne visi liek maskas vai šalles. Daudzi cilvēki tagad ir saspringti un nervozi, bet, ko lai dara, jādomā arī par citiem,” spriež pasažiere Valentīna.

Pašvaldības policisti reidus pastiprinās pēcpusdienā, kad autobusos brauc krietni vairāk cilvēku. Ķekavas novada teritorijā maskas dalīs līdz 9.jūnijam.

Rīgā situācija uzlabojas

Arī Rīgā pirms nedēļas pašvaldības policija uzsāka aktīvas pārbaudes sabiedriskajā transportā, un kopš tā laika situācija esot ievērojami uzlabojusies. Pirmajās pārbaužu dienās vidēji katrā transportlīdzeklī bija trīs pasažieri bez mutes un deguna aizsegiem, bet

pašlaik katrā transportlīdzeklī vidēji tiek konstatēts viens pārkāpums, informēja pašvaldības policija.

No 15. maija līdz 21. maijam policijas darbinieki ir pārbaudījuši 402 transportlīdzekļus, kopā konstatēti 670 pasažieri, kuri neizmantoja mutes un deguna aizsegus. Policijas novērojumi liecina, ka lielai daļai pārkāpēju ir maskas vai cita veida aizsegi, taču viņi bieži izvēlas tos nelietot, jo tā esot ērtāk.

Aptuveni katrs otrais pārkāpējs pēc policijas aizrādījuma no somas izvilka masku vai šalli, kuru uzreiz uzlika, taču 297 gadījumos kārtības sargi masku pasažierim piešķīra, jo viņam nebija nekāda veida, kā aizsegt degunu un muti.

Nedēļas laikā situācija ievērojami uzlabojusies, proti, 15. maijā policisti pārbaudīja 64 transportlīdzekļus, kur mutes un deguna aizsegi nebija 155 pasažieriem jeb katram trešajam. Taču nedēļu vēlāk, kad tika pārbaudīti 45 transportlīdzekļi, masku nebija vien 43 pasažieriem. Lielākā daļa pasažieru pēc kārtības sargu aizrādījuma izturas saprotoši un pārkāpumu uzreiz novērš, tādēļ šajos gadījumos policisti aprobežojušies ar aizrādījumu izteikšanu. Protokols noformēts tikai vienam pasažierim, kurš pat pēc vairākkārtējiem aizrādījumiem kategoriski atteicās lietot sejas aizsegu.

Tomēr, ņemot vērā, ka maskām ir jābūt pilnīgi visiem pasažieriem, policija pārbaudes turpinās. Turklāt, ņemot vērā, ka iedzīvotājiem tika dota vairāk nekā nedēļa pierast pie jaunajiem ierobežojumiem,

turpmāk policisti arī biežāk lems par iespēju piemērot naudas sodu, ja sejas aizsegs netiks izmantots.

Jēkabpilī pārkāpēju netrūkst

Kontrole par sejas aizsegu lietošanu neizpalika arī Jēkabpils autobusos. Sejas aizsegu lietošana Jēkabpils pilsētas maršrutu autobusos tiek kontrolēta vairākas reizes nedēļā, un katrā reidā parasti piedalās viens kontrolieris no SIA “Jēkabpils autobusu parks” un viens Jēkabpils pilsētas pašvaldības policijas darbinieks.

Katrā autobusā gadās pieķert pasažierus, kuri degunu un muti nav aizseguši ne ar sejas masku, ne lakatu vai šalli. Ir pasažieri, kuri pēc policista aizrādījuma uzreiz uzliek sejas masku, aizbildinoties, ka vienkārši aizmirsuši to uzlikt.

“Es kavēju autobusu, kā skrēju, tā piemirsu, kad iekāpu autobusā,” saka autobusa pasažiere Irēna.

Lai gan pārkāpēju ir diezgan daudz,

 pašlaik galvenais reida organizatoru mērķis ir informēt pasažierus, nevis viņus sodīt.

“Sodīts neviens netiek pašlaik. Tiek tikai aizrādīts. Ir pasažieri, kuri paklausa un uzliek atpakaļ maskas. Ir, kuriem vispār nav, aizbildinoties ar to, ka nav nopirktas, bet visā visumā cilvēki ir saprotoši,” stāsta SIA “Jēkabpils autobusu parks” kontroliere Iveta Beča.

Kontroliere ikdienas darbā novērojusi, ka visbiežāk prasību neievēro tieši pilsētas maršrutu pasažieri. Reģionālo maršrutu autobusos sejas aizsegi tiek vairāk lietoti. Pasažieru pārvadātājs pauž cerību, ka šādi reidi cilvēkus disciplinēs un motivēs ievērot valstī noteikto prasību, kas noteikta, lai pasargātu sevi un līdzcilvēkus no inficēšanās ar Covid-19.

KONTEKSTS:

Ārkārtējā situācija Latvijā Covid-19 dēļ pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - tai skaitā atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. Ierobežojumu atvieglojumi stājušies spēkā no 12. maija, un no šīs dienas arī sejas aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir obligāta.

Sākotnēji prasību par sejas aizsegu lietošanu sabiedriskajā transportā visbiežāk neievēroja pasažieri Rīgas reģionā. Pārvadātāji atgādina, ka mutes un deguna aizsegšanai nav obligāti jāizmanto speciālās sejas maskas, pasažieri to vietā var izmantot arī šalli vai lakatu, galvenais, lai tas tiktu lietots.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti