4. studija

Kāpēc Rīgas centra iedzīvotājas vannas istabā jau vairāk kā desmit gadus nav aukstā ūdens?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija. Stārķi un aukstais ūdens

Kā sadzīvot, ja krāsns jākurina, taču stārķis savu māju grib celt tieši uz cilvēka mājas skursteņa?

Spītīgi stārķi Jēkabpils pusē ar ligzdu uz skursteņa traucē seniorei kurināt māju

Par spīti tikko pārdzīvotajiem puteņiem visā Latvijā ir sācies putnēnu perēšanas laiks. Arī stārķu ģimenē Jēkabpils novada Leimaņu pagastā, kur ligzdu jau otro gadu pēc kārtas svēteļi izbūvējuši uz seniores Edītes Dzenes dūmeņa, liedzot viņai mājās kurināt krāsniņu. Tas nozīmē, ka skarbākos laika apstākļos kundzes mājoklī ir ļoti auksti, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Kā rīkoties ar putniem šādā cilvēkam neērtā situācijā?

Uzvar stārķis

Jēkabpils novada Leimaņu pagastā mājās "Ērmītes" jau otro gadu kāda seniore cīnās ar stārķu ģimeni. Mājā ir vairāki dzīvokļi, līdz ar to arī vairākas krāsnis un dūmeņi. Nama apsaimniekotājs SIA "JK Namu pārvalde" skursteņiem gan esot uzlicis īpašas konstrukcijas, lai stārķis savu ligzdu nevarētu izbūvēt, taču putna meistarība uzvarējusi.

Kundzei sāp sirds – kamēr vēl stārķa ligzda bijusi tapšanas sākuma stadijā, viņa nama pārzini esot informējusi. "Es zvanīju, kaimiņiene zvanīja. Nelikās ne zinis. Maksājam lielas apsaimniekošanas naudas, un labuma mums nekāda nav," sprieda kundze.

"4. studija" secināja, ka apsaimniekotāja neieinteresētība situācijas risināšanā rezultējusies ar to, ka jau otro gadu pēc kārtas stārķa meistardarbs pamatīgi nosprosto Edītes mājokļa dūmeni. Tas nozīmē, ka pavasara vēsākajās dienās viņa savu krāsniņu kurināt nedrīkst, jo tad dūmi nāk iekšā mājoklī. Arī ugunsdzēsēji pateikuši, ka tad, ja kas notiks, Edīte būšot vainīga. "Jums taču auksti mājās. It īpaši tagad. Man ļoti skaisti pateica – nopērciet sildītāju un sildieties. Bet kas maksās par elektrību? Stārķis?" viņa sacīja.

Līdz ar to šajā cīņā ar stārķi uzvara nav seniores pusē.

Baltais stārķis tikmēr silda svaigi izdētās olas. Kāpēc svēteļu ģimene jau otro gadu pēc kārtas ligzdas vīšanai izvēlējusies tieši Edītes kundzes skursteni, atbilžu nav. Pēdējās aukstajās dienās Edītes kundzei atkal nācās sildīties ar elektrisku ierīci, jo, kaut nedaudz iekurinot krāsni, kodīgie dūmi strauji pārņem visu dzīvokli. Kūp arī stārķa ligzdā. Taču izskatās, ka putnam šāda dūmošana itin nemaz netraucē. 

Stārķu spīts un vēlme kūpināties

Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākā eksperte Evija Andrušķeviča-Jonāne norādīja: "Stārķi, gluži tāpat kā cilvēki, mēdz būt ļoti dažādi, un ir stārķi, kuriem patīk uzturēties skursteņu tuvumā vai uz skursteņiem, un viņiem patīk tie dūmi." Viņa skaidroja, ka ir sarežģīti cīnīties ar dažu stārķu "vēlmi" kūpināties, turklāt stārķis ir spītīgs, un savu ligzdu centīsies vīt līdz uzvarai.

Tikmēr nama apsaimniekotājs skaidroja, ka jau pērn no Dabas aizsardzības pārvaldes saņēmuši atļauju un stārķa ligzdu nocēluši. Tā kā šogad svētelis ligzdu uzbūvējis par spīti norobežojošajiem kronšteiniem, uzņēmums pārvaldē vērsies atkārtoti.

SIA "JK Namu pārvalde" Ēku un apsaimniekojamo teritoriju pārzinis Aleksandrs Vītols norādīja: "Dabas aizsardzības pārvalde atsūtīja atļauju, kurā skaidri norādīts, ka stārķa ligzdas noņemšana nav pieļaujama, ja darbības uzsākšanas brīdī ligzdā atrodas stārķu olas vai mazuļi. Katrā ziņā stārķis perē, un pašlaik to nav iespējams izdarīt. Tas tiks izskatīts līdz gada beigām, kad stārķi aizlidos. Tad arī skatīsimies, kā atrisināt to jautājumu."

Jēkabpils novadā šāds stārķis, kura ligzda aizsprosto dūmeni un tādēļ cilvēkam nav iespējams apkurināt savu mājokli, esot vienīgais.

Taču Dabas aizsardzības pārvaldē vēstīja, ka šogad Latvijā kopumā sniegtas septiņas atļaujas stārķa ligzdas "ieguvei" – tā ligzdas likvidēšanu dēvē likumā. Tātad – ja stārķa ligzda cilvēkam traucē, tās nocelšana ir jāsaskaņo.

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve norādīja: "Praksē nav bijuši tādi gadījumi, kad kāds tiešām pārceļ ligzdu ar visām olām, jo, pirmkārt, ligzda ir ļoti smaga un to pārsvarā vienkārši izjauc, un ir bijuši gadījumi, kad mēģina pārvietot olas, bet putnēni aiziet bojā pārvietošanas rezultātā."

"Ērmīšu" mājas apsaimniekotājs sola, ka rudenī meklēs risinājumus, kā pierunāt stārķi jaunajā ligzdošanas sezonā nevīt savas ģimenes māju uz Edītes kundzes skursteņa. Iespējams, tiks radīta kāda konstrukcija dūmeņa ciešā tuvumā.

Apsaimniekotājs, vaicāts, ko darīt kundzei, ja ir jāsildās, pauda – viņš redzējis, ka viena dūmeja ir ciet stārķa ligzdas dēļ, bet otra ir vaļā, tāpēc nav gluži tā, ka nevarētu kurināt dzīvokli.

Dabas aizsardzības pārvaldē atgādina, ka privātīpašniekiem vai namu apsaimniekotājiem par cilvēkam traucējošām stārķu ligzdām vajadzētu domāt jau rudenī, kad putni ir aizlidojuši. Iesniegumi nemedījamo sugu indivīdu ieguvei jeb stārķu ligzdu nocelšanai tiek gaidīti no 1. septembra līdz pat 1. aprīlim. Pērn tika izsniegtas 20 šādas atļaujas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti