«Re:Check» pēta: Neatliekamās palīdzības auto rindas pie slimnīcām nenozīmē darba trūkumu

Kāpēc pie slimnīcām ilgstoši stāvošas ātrās palīdzības dienesta automašīnas neliecina par to, ka tām nav darba? Skaidroja faktu pārbaudes projekts "Re:Check" jaunākajā melu un mītu apskatā.

«Re:Check» pēta: Neatliekamās palīdzības auto rindas pie slimnīcām nenozīmē darba trūkumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdzīgi kā pagājušās ziemas Covid-19 uzliesmojuma laikā, dažādi cilvēki sociālajos tīklos publicē video un foto no slimnīcu teritorijas, apgalvojot, ka nekādas pārslodzes tajās nav. Tagad kā jauns arguments tiek izmantots pie tām vairākas stundas stāvošas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas.

Kāds vīrietis izplatījis vienu šādu video no Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas un citiem stāsta: "Četru stundu laikā divas mašīnas, bet atbrauc uz stundu, vienkārši stāv ar visu pacientu iekšā. Kur ir pārslodze?"

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule skaidroja, ka šāda stāvēšana pie slimnīcām kļuvusi par ikdienu, taču ne jau atpūtas dēļ.

Cipule norādīja: "Pacientu nodošana ir kļuvusi sarežģītāka, un atsevišķos laikos var veidoties situācija, ka slimnīca nespēj pieņemt jaunu atvesto pacientu uzreiz. Brigādes ir spiestas uzgaidīt, lai šos pacientus nodotu. Rīgas slimnīcās tās nav ne reizi pārsniegušas trīs stundas gaidīšanas režīmā, bet ir situācijas reģionālas slimnīcās, kad tās ir bijušas kopumā pat sešas stundas, kad pie slimnīcas ir bijis sastrēgums. Ikdienā normālais pacientu nodošanas laiks ir plānots līdz 15 minūtēm, kas būtu jāpavada slimnīcā, nododot pacientu. Tātad arī, ja mēs gaidām 45 minūtes, tas jau ir uzskatāms par traucētu hospitalizāciju un pacientu nodošanu. Kamēr mašīnas stāv, viņas nav pieejamas izsaukumu nodošanai."

Cipule pauda, ka pēdējā mēneša laikā izsaukumu skaits pārsniedzis 1100, kas bija iemesls tam, lai sāktu šķirot mazāk nozīmīgus izsaukumus. Šiem zvanītājiem tiek ieteikts vai nu pašam doties uz ārstniecības iestādi, vai saņemt telefonisku konsultāciju. Rezultātā izbraukumu skaits samazināts līdz 800–900 izsaukumiem diennaktī, un tos dienests var izpildīt.

Covid-19 noliedzēji filmē arī pašas slimnīcu ēkas. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā tagad būvē jaunu izolatoru Covid-19 pacientu ārstēšanai. Par pārbūvi nesen vēstīja Latvijas Televīzijas "Panorāma"

Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītāja Alekseja Višņakova citāts no sižeta: "Mēs pieņēmām lēmumu tomēr ceturto daļu no klīnikas šobrīd norobežot, un papildus paliks vēl arī šie izolatori, jo mēs prognozējam, ka viss būs pilns."

Sižeta filmēšanu atstatus vēroja pāris cilvēku, kuri pēc tam apgalvoja, ka mediķu pārgurums un pilnās slimnīcas esot inscenējums kameras priekšā.

Fragments no video: "Noliek lielo kameru, aiz kameras stāv cilvēki ar respiratoriem un aizsargu, bet kas notiek otrpus kamerām – bez maskām, ūdeni dzer, smejas un staigā. [..] Blakus divi lielie bloki ir, kur guļ slimnieki, logi visur ciet, darbiniece staigā, lejā visi pīpē, viņiem nav ko darīt, visu dienu sēž un pīpē."

Vīrietis šo stāsta un telefonā rāda Saeimas deputātei, bijušajai labklājības ministrei Ramonai Petravičai ("Par cilvēcīgu Latviju"). Abi satikušies pie parlamenta piketā pret obligāto vakcinēšanu.

Petraviča, pati dzīvē neredzēdama notiekošo Austrumu slimnīcā, runātājam piebalsoja: "Tiek gatavots sižets tautas iebiedēšanai."

Viņa filmētajā video gan nekā tāda nav. Redzami mediķi, kas pārvietojas gaiteņos, arī pie slimnīcas smēķējoši pacienti. Neraugoties uz to, ar šiem video dalās tūkstošiem cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt