Panorāma

LNB fotoizstāde "Ceļš uz Everestu, kas turpinās"

Panorāma

Darbu sāk pudeļu depozīta sistēma

Ārsti norāda – nav īstais laiks ierobežojumu atcelšanai

Profesore: Ar kovida ierobežojumu atcelšanu vēl mazliet jāpaciešas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kamēr vairāki politiskie spēki jau aktīvi sākuši aģitēt par kovida ierobežojumu bezjēdzību un vajadzību tos atcelt, ārsti Latvijas slimnīcās norāda – saslimušo skaits ir augšupejošs, tāpēc šis nav īstais brīdis ierobežojumu atcelšanai. Speciālisti aicina turpināt lietot arī sejas maskas un saņemt Covid-19 balstvakcīnu.

Par nepieciešamību atcelt vakcinācijas sertifikātus un virkni citu ierobežojumu runā ne vien vairāki politiķi un uzņēmēji, bet arī daži mediķi. Valsts augstākajām amatpersonām adresētā atklātā vēstulē Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece aicina atcelt gan kovida sertifikātus, gan nespiest iedzīvotājus veikt revakcināciju, gan  atcelt obligātu sejas masku nēsāšanu.

Komentēt vēstuli Ilze Aizsilniece nevēlējās.

Tikmēr ārsti Latvijas slimnīcās uzskata – pašlaik nav īstais laiks ierobežojumu atcelšanai.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) pulmonoloģe Zaiga Kravale Latvijas Televīzijai atzina: "Manuprāt, šajā brīdī par to runāt ir kaut kāda zināma fatālisma pieskaņa. Es īsti nevaru saprast ne medicīniskus, ne emocionālus, nekādus argumentus, kāpēc tagad par to būtu jārunā."

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” galvenā ārste Baiba Rozentāle uzsvēra: "Šinī brīdī par ierobežojumu atcelšanu nebūtu jārunā. Redziet, mēs skatāmies uz tādām valstīm, kuras savu pīķa saslimstību ar SARS-Cov-2 ierosināto Covid-19 jau ir sasniegušas un kurās līkne iet lejā. Konkrēti par Vāciju, par Franciju, kur tiek atcelti ierobežojumi."

Ārsti uzsvēra – Latvijā inficēšanās līkne joprojām strauji virzās augšup.

"Mēs ļoti daudz runājam par omikronu, bet stacionāros, varētu teikt, ka puse, kas nonāk ar pneimonijām, vēl ir deltas pacienti un arī ļoti smagi pacienti," atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

Arī Stradiņa slimnīcas ārste Zaiga Kravale norādīja, ka Covid-19 vīrusa delta variants joprojām cirkulē un nevakcinētajiem vai tiem, kuri laikus nav saņēmuši balstvakcīnu, vīruss var radīt ļoti smagas sekas veselībai. Viena no nozīmīgām riska grupām ir grūtnieces.

"Un, runājot arī par omikrona paveidu, tad gribētu uzsvērt, ka tas nav tik nevainīgi. Jo omikrons lieliski dekompensē hroniskās slimības, un mēs redzam, ka pacienti tiek stacionēti ar citu slimību dekompensāciju un arī noslogo stacionārus," sacīja Kravale.

Pulmonoloģes Kravales ieskatā masku lietošanas atcelšana pašlaik būtu kā bioloģiskais ierocis pret tiem, kam nav izveidojusies imunitāte vai ir vārgāka veselība. Ārsti joprojām uzsver, ka balstvakcīna var pasargāt pret smagu saslimšanu. Tam, ka ierobežojumu atcelšanai drīz pienāks laiks, speciālisti piekrīt.

Profesore Baiba Rozentāle kā papildu argumentu ierobežojumu saglabāšanai min arī gripas epidēmiju, kas pašlaik plosās vairākās Eiropas valstīs.

"Šajā brīdī mums nav jāatceļ ierobežojumi, un, ziniet, mums ir jāpaciešas pavisam īsu brīdi līdz apmēram marta vidum vai marta otrajai pusei. Mēs taču to varam darīt.

Tas ir tā kā latviešu teicienā – atlicis pārkāpt tikai to suņa asti,"

norādīja Rozentāle.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti