Covid-19 dēļ ārkārtējo situāciju Latvijā pagarina līdz 28. februārim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 izplatības dēļ izsludinātā ārkārtējā situācijā Latvijā, kas saskaņā ar iepriekšējiem noteikumiem bija spēkā līdz 11. janvārim, pagarināta līdz 28. februārim. Tāpat spēkā paliek iepriekš ieviestie epidemioloģiskās drošības pasākumi, lai novērstu zibensveidīgu Covid-19 infekcijas izplatīšanos valstī. Tā ceturtdien, 6. janvārī, lēma Ministru kabinets (MK).

Covid-19 dēļ ārkārtējo situāciju Latvijā pagarina līdz 28. februārim
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

Ārkārtējā situācija valstī ir spēkā no pērnā gada 11. oktobra, un tā paredz dažādus ierobežojumus, tostarp uzsvaru uz Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikāta esamību nodarbinātībā un pakalpojumu saņemšanā, kamēr personām, kas nav potētas vai vīrusu izslimojušas, tā dēvētajā "sarkanajā režīmā" pieejamas pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi, kā arī sabiedriskais transports.

Patlaban saskaņā ar iepriekšējiem noteikumiem atbalsts uzņēmējiem ierobežojumu dēļ ir spēkā līdz janvāra beigām, taču finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") rosināja par turpmāko atbalstu lemt nākamnedēļ. Viņaprāt, derētu runāt arī par iespēju atvērt ekonomiku pavisam. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") savukārt apliecināja, ka tad, ja kāda nozare Covid-19 noteikumu dēļ ir slēgta, tad valdība ir apņēmusies sniegt tai atbalstu.

Vēlāk raidījumā "Šodienas Jautājums" Reirs rosināja līdz 1. februārim pārskatīt visu nozaru aizliegumus un pielīdzināt tos Eiropā esošajiem.

Ministrs izteicās, ka Latvijā ir vieni no visstingrākajiem ierobežojumiem, bet Eiropa ir iemācījusies sadzīvot ar vīrusu un arī tā jauno paveidu.

Veselības ministrijā skaidroja, ka pašreiz spēkā esošie ierobežojumi vēl nav atceļami, jo tuvākajā laikā Latvijā sagaidāms straujš Covid-19 saslimstības pieaugums omikrona varianta izplatības dēļ.

Lai arī saslimšana ar Covid-19, inficējoties ar vīrusa omikrona variantu, norit vieglāk, tomēr jārēķinās, ka pret tā izraisītu hospitalizāciju vakcīnu efektivitāte ir zemāka. Tāpat ir jārēķinās, ka pie ļoti augsta saslimstības rādītāja pastāv ļoti augsts risks saslimt ar smagu slimības formu nevakcinētajiem cilvēkiem, kam ir augsts risks smagām Covid-19 formām, tāpēc prognozes demonstrē ļoti strauju nekontrolētu pacientu ar Covid-19 skaita pieaugumu stacionāros, pārsniedzot slimnīcu kapacitātes galējās robežas.

Kā norādīja ministrijā, ir svarīgi novērst zibensveidīgu infekcijas izplatīšanos un panākt, lai tā izplatās vienmērīgāk.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") atzina, ka Latvijā ir sākusies vīrusa omikrona paveida strauja izplatība. Līdz otrdienai, 4. janvārim, Latvijā bija konstatēti 917 Covid-19 omikrona varianta gadījumi, bet jau diennakti vēlāk, 5. janvārī, to skaits pieauga par pustūkstoti – līdz 1419 gadījumiem.

"Kolēģi, omikrona strauja vietējā izplatība Latvijā ir sākusies. Tas ir mūsu paredzējums, kas ir diemžēl piepildījies. Un šobrīd pieauguma ātrums omikronam Latvijā atbilst prognozei par dubultošanos divu trīs dienu laikā," valdībā sacīja Pavļuts.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

Ministrs aicināja negaidīt un doties pēc Covid-19 vakcīnas papilddevas jau tagad. Arī epidemiologs Ņikita Trojanskis, informējot par iespējamiem situācijas attīstības scenārijiem Covid-19 omikrona varianta epidēmijas laikā Latvijā, norādīja, ka balstvakcināciju vajadzētu koncentrēt janvārī un februārī, lai sasniegtu vislielāko efektu uz novērstajām nāvēm un hospitalizācijām vīrusa dēļ.

Precizē noteikumus izglītībā

Tāpat valdībā apstiprinātie grozījumi precizē kārtību, nosakot, ka skolēni virs 12 gadu vecuma, kuriem nav potes vai pārslimošanas sertifikāta, varēs piedalīties sporta nodarbībās iekštelpās, ja saņemts negatīvs testa rezultāts izglītības iestādē veiktajā rutīnas skrīningā.

Tāpat noteikts, ka trenēties iekštelpās varēs arī pirmsskolas vecuma bērni – vienā nodarbībā varēs būt līdz 20 dalībniekiem.

Gadījumos, ja pirmsskolas vecuma bērni nodarbībās trenējas kopā ar skolas vecuma bērniem, tad ne agrāk kā pirms 24 stundām vecāku uzraudzībā būs jāveic antigēna paštests un tā rezultātam jābūt negatīvam.

Noteikts, ka testēšanas izmaksas nodrošina attiecīgās interešu izglītības vai profesionālās izglītības ievirzes programmas īstenotājs.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un koalīcijas partijas vienojās ārkārtējo situāciju vēl pagarināt par vairākām nedēļām.

Līdz 5. janvārim ziņots par 1419 vīrusa omikrona varianta gadījumiem valstī, liecina Veselības ministrijas sniegtā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti