Premjers apliecina – līdzekļu lietavu seku novēršanai Latgalē pietiks

Pašlaik nav indikāciju, ka valsts budžetā varētu nepietikt līdzekļu lietavu un plūdu radīto seku novēršanai Latgalē, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).

Premjers uzsvēra – pašlaik esot vienota nostāja, ka Latgalei jāpalīdz. Arī zemnieki izstrādājuši savus priekšlikumus.

Lietavu un plūdu radītās sekas plānots novērst no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. “Vispirms jāsaliek plāns un tad nauda jāmeklē,” piebilda Kučinskis.

Kopumā pašlaik neesot indikāciju, ka budžetā nepietiktu līdzekļu šo seku novēršanai. “Astoņi mēneši ir mierīgi pavadīti, un lielu izmaksu no līdzekļiem neparedzētiem [gadījumiem] nav bijis nepieciešams, ja neskaita veselības aprūpi, kur aizgāja diezgan liela summa,” norādīja premjers.

Viņš apliecināja –

pēc sarunas ar Finanšu ministriju redzams, ka satraukumam pašlaik nav pamata.

Līdzās norādēm par postījumu novēršanu būtiski ir tie jautājumi, kas saistīti ar kredītu un Eiropas struktūrfondu noteiktajiem termiņiem. Kučinskis esot uzrunājis Latvijas Komercbanku asociāciju, saņemot atbildi, ka no asociācijā esošajām bankām esot pozitīva atsauksme attiecībā uz Latgales plūdu skartajiem lauksaimniekiem.

Vienlaikus viņš atzina, ka pagājušajā nedēļā piedzīvotās lietavas un plūdi izgaismo lietas, kas būtu jāsakārto. Tas ir saistīts ar meliorācijas sistēmām un citu nenostiprinātu infrastruktūru. Tāpēc esot spontāni izveidota darba grupā, kurā piedalās trīs pārstāvji no Latgales pašvaldībām un trīs no valdības.

Tikmēr vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka plūdos Latgalē cietuši kopumā 194 ceļu posmi. Vietām bojātas tikai ceļu caurtekas, bet citviet nopietni izpostīti atsevišķi ceļu posmi. Lai salabotu visus bojātos ceļu posmus, aptuvenās darbu izmaksas ir 590 tūkstoši eiro.

Plūdos bojāta arī cita infrastruktūra – kopumā 44 objekti.

Visu bojājumu novēršanas kopējās izmaksas ir ap 707 000 eiro.

Kā norādīja Gerhards, pirmie svarīgākie darbi ir atjaunot ceļu Kārsava – Viļaka, kur, iespējams, ierīkos pagaidu tiltus, kā arī jāsalabo vairāki ceļi, lai nodrošinātu skolēnu nokļūšanu 1.septembrī uz skolu.

Pēc provizoriskiem aprēķiniem Daugavpils novadā plūdi zemniekiem nodarījuši 1 557 266 eiro, bet ceļiem - 369 000 eiro zaudējumus, aģentūru LETA informēja Daugavpils novada pašvaldībā.

Apkopojot pagastu pārvalžu iesniegto informāciju par zaudējumiem lauksaimniecībā un privātajā nelauksaimnieciskajā sektorā, secināts, ka kopumā novadā no plūdiem cietuši 3142 hektāri (ha) lauksaimniecības zemes.

Jau ziņots, ka augustā Latgalē piedzīvotas ilgstošas un stipras lietavas, kas bijušas stiprākās valsts austrumos kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma. Daudzviet arī applūduši lauki un māju pagrabi. Savukārt upēs ūdens līmenis kāpis par diviem metriem, mazajās upēs gan ūdens kāpums ir beidzies.

Diennakti ilgušās lietavas visplašāk skārušas Latvijas austrumu un ziemeļu daļu. Ziemeļlatgalē pilnībā applūdušas plašas lauku teritorijas un bloķēta satiksme vairākos vietējas un reģiona nozīmes ceļos.

Plūdu radītie zaudējumi lauksaimniekiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro, arī lietavu postīto ceļu sakārtošanai vajadzēs vienu miljonu eiro.

Piedzīvoto plašo plūdu dēļ plāno izsludināta ārkārtas situācija, taču tā attieksies tikai uz lauksaimniecības nozari.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt