Latgalē plūdu dēļ grasās izsludināt ārkārtas situāciju

Latgalē piedzīvoto plašo plūdu dēļ tiks izsludināta ārkārtas situācija, taču tā attieksies tikai uz lauksaimniecības nozari. Šāda vienošanās panākta Ministru prezidenta Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) un 20 pašvaldību vadītāju sarunā, kas pirmdien, 28. augusta, vakarā notika Līvānos, ziņo LTV raidījums "Panorāma".

Iepriekš vairākas pašvaldības lūdza Ministru prezidentu aicināt valdību jau sēdē otrdien, 29. augustā, lemt par ārkārtas situācijas izsludināšanu plūdu smagāk skartajās teritorijās.

Premjers pēc tikšanās ar vairāku pašvaldību vadītājiem un arī lauksaimniekiem atzina, ka rosinās izsludināt ārkārtas situāciju ne tikai piecās pašvaldībās, kas to bija lūgušas, bet visā Latgalē, kā arī Alūksnes novadā. Tiesa, ārkārtas situāciju plānots izsludināt tikai vienā jomā – lauksaimniecībā.

Premjers atzina, ka ārkārtas situācija lauksaimniecībā plūdu skartajās teritorijās ir jāizsludina, ņemot vērā, ka lauksaimniekiem saistībā ar plūdiem ir nepieciešami dažādi termiņu pagarinājumi, tostarp attiecībā uz banku izsniegtajiem kredītiem.

Kučinskis sarunās ar Latvijas Komercbanku asociāciju jau esot guvis apliecinājumu, ka plūdu skarto reģionu lauksaimnieki tiek aicināti individuāli vērsties savās sadarbības bankās, lai kopīgi meklētu risinājumus, pārrunātu potenciālās izmaiņas veicamo saistību izpildē un iespējamo cita veida atbalstu no banku puses, informē premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Vairāki pašvaldību vadītāji gan uzskata, ka ārkārtas situācija būtu jāizsludina ne tikai saistībā ar zaudējumiem lauksaimniecībā, jo tas dotu iespēju ātrāk salabot vietējos ceļus un arī citiem saņemt apdrošinātāju prēmijas. Līvānu novadu domes priekšsēdētājs Andris Vaivods uzskata, ka tas būtu labs emocionāls atbalsts Latgalei. Situācija šajā reģionā saglabājas kritiska, jo ūdens līmenis upēs turpina celties. 

Ministru prezidents norādīja, ka citās plūdu skartajās jomās, tostarp ceļu nozarē, ārkārtas situāciju nav plānots noteikt. Problēmas šajās jomās tikšot citādi risinātas.

Valdībā plānots noteikt, ka daļā Latgales teritorijas ir izveidojusies krīzes situācija, kas prasa tūlītēju rīcību.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, Satiksmes ministrijai un Zemkopības ministrijai plānots uzdot sniegt nepieciešamo atbalstu pašvaldībām un Ministru kabinetam ziņot par situāciju, piebilda premjera pārstāvis.

Par ārkārtas situācijas izsludināšanu lauksaimniecībā plūdu skartajās teritorijās lems valdība.

Jau ziņots, ka augustā Latgalē piedzīvotas ilgstošas un stipras lietavas, kas bijušas stiprākās valsts austrumos kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma. Daudzviet arī applūduši lauki un māju pagrabi. Savukārt upēs ūdens līmenis kāpis par diviem metriem, mazajās upēs gan ūdens kāpums ir beidzies.

Diennakti ilgušās lietavas visplašāk skārušas Latvijas austrumu un ziemeļu daļu. Ziemeļlatgalē pilnībā applūdušas plašas lauku teritorijas un bloķēta satiksme vairākos vietējas un reģiona nozīmes ceļos.

Plūdu radītie zaudējumi lauksaimniekiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro, arī lietavu postīto ceļu sakārtošanai vajadzēs vienu miljonu eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt