«Zemnieku saeima»: Plūdu radītie zaudējumi lauksaimniekiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro

Spēcīgo plūdu radītie zaudējumi lauksaimniekiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro, atzina biedrības "Zemnieku saeima" pārstāvis Mārtiņš Trons.

Šonedēļ piedzīvotās lietavas Latgalē izraisījušas nopietnus plūdus, skarot vairākus tūkstošus hektāru sējumu virknē pašvaldību Latgalē, vērtē Trons.

Mārtiņš Trons par atbalstu plūdos skartajiem lauksaimniekiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Trons pauž cerību, ka plūdu skartie novadi lūgs izsludināt ārkārtas stāvokli, lai lauksaimnieki varētu pretendēt uz kompensācijām, kā arī izvairīties no sankciju piemērošanas.

"Pirmkārt, mēs gaidām no vietējām pašvaldībām to, ka tās tomēr lūgs Ministru kabinetam un attiecīgi tālāk arī Saeimai izsludināt ārkārtas situāciju vairākos novados. Te ir runa par Viļakas, Baltinavas, Kārsavas, Rēzeknes, Ludzas, Zilupes un, iespējams, arī Krāslavas novadu," norāda Trons. "Tas ir svarīgi, lai mēs tālāk varētu runāt par kaut kādu atbalstu lauksaimniekiem, lai mēs tālāk varētu runāt par atbalstu pašvaldībām."

Ārkārtas situācijas atzīšana ir svarīga arī attiecībā uz saistībām pret Eiropu un tiekšmaksājumiem.

Trons skaidro, ka patlaban nav skaidrs, vai labību no plūdu skartajiem laukiem vispār varēs novākt. "Te pat nav jautājums, kāda būs ražas kvalitāte," piebilst Trons.

"Situācija ir diezgan dramatiska. Vēl vismaz kāda nedēļa paies, lai ūdens noietu no laukiem, pēc kā vajadzēs lemt, vai tehnika var braukt uz lauka, un vai būs raža, ko novākt," uzsver Trons.

Eksperts norāda, ka plūdu dēļ bojātie ceļi rada risku, ka līdz sējumiem nemaz nevarēs nokļūt arī tad, kad ūdens no laukiem noies. Līdz ar to jau patlaban ir skaidrs, ka plūdi radījuši vairāku miljonu eiro zaudējumus.

Trons uzskata, ka valstij ir jāuzņemas atbildība par zaudējumiem, jo meliorācijas sistēmas lietavu laikā nestrādāja tā, kā tām pienāktos. Savukārt tas liecinot par to, ka tās nav bijušas pietiekami labi uzturētas.

Kā vēstīts, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) piektdien sacīja, ka ilgstošās lietavas Latgales pusē ir graujoša nelaime zemniekiem un par atbalsta pasākumiem tiek domāts.

Viņš norādīja, ka par konkrētiem pasākumiem varēs runāt tad, kad tiks noskaidroti precīzi nelaimes apmēri. "Apspriedīsimies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), kopā jānāk valdībai, finanšu ministrei, premjeram, tad arī tālāk lemsim, jo šis ir neparedzēts gadījums gan pēc satura, gan formas," sacīja ministrs.

Pēc tikšanas ar vietējiem lauksaimniekiem piektdienas vakarā ministrs norādīja, ka secinājumi ir diezgan skaudri un nodarīta skāde - liela.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt