Perevoščikovs: Nedomāju, ka šoruden Covid-19 omikrona varianta dēļ būtu ieviešama mājsēde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā pieaugot saslimstībai ar Covid-19, ko saista ar vīrusa omikrona varianta BA.4 un BA.5 apakštipu izplatību, diez vai saslimstības ierobežošanai kā risinājums varētu būt mājsēde vai tā dēvētais "lokdauns", Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Epidemiologs norādīja, ka drīzāk varētu paplašināt masku lietošanu sabiedriskās vietās, kā arī, iespējams, varētu tikt ietekmēti kādi masveida pasākumi.

Perevoščikovs norādīja, ka Covid-19 omikrona varianta izplatības apstākļos mums vairāk jāpasargā riska grupas, kurām arī rekomendē vakcīnas pret Covid-19 ceturto devu, un to var darīt, valkājot maskas, kā arī nedodoties ikdienas gaitās ar saslimšanas simptomiem, arī tad, ja tie ir pavisam viegli.

Viņš arī vērtēja, ka šī atelpa no Covid-19 bijusi pavisam īsa, un šovasar saslimstības kāpuma vilnis sākās par trim četrām nedēļām ātrāk, līdz ar to, ja saslimstības kāpums turpināsies līdzīgi kā pērn, tad maksimumu varētu sasniegt ap oktobri, oktobra beigām.

Epidemiologs skaidroja, ka pie vīrusa omikrona varianta novērojamas iesnas, temperatūra, taču pneimonija ir ārkārtīgi reta, kas palīdz slimnīcām, jo pacientu pieplūdums nav tik liels, kā tas bija ar iepriekšējiem vīrusa variantiem.

Vērtējot iepriekšējās neveiksmes Covid-19 apkarošanas jomā, Perevoščikovs atzina – šo gadu laikā, kopš nākas sadzīvot ar Covid-19, aizvien lielai daļai iedzīvotāju nav izdevies ieskaidrot, kādēļ jāvalkā maskas un respiratori. Cilvēki aizvien uzskata, ka maskas domātas, lai viņus neinficētu, un tādēļ tās nestrādā.

Taču patiesībā tās ir līdzeklis, kas palīdz neinficēt citus, proti, tā ir solidaritāte.

Epidemiologs atgādināja, ka inficētais vīrusu var izdalīt divas dienas pirms simptomu parādīšanās, līdz ar to neviens nevar būt drošs, ka neinficē citus.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saista ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Šīs nedēļas sākumā Latvijā Covid-19 saslimstības rādītājs bija augstākais kopš aprīļa beigām – 14 dienu kumulatīvais gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 400.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti