Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

D. Tramps gatavs pamest Balto namu

Attālinātām mācībām trūkst datoru

Pašvaldības: Attālināto mācību laikā aktuāls ir datoru trūkums visās ģimenēs

Pašvaldības un izglītības iestādes pielāgojas noteiktajiem Covid-19 ierobežojumiem, atsevišķos gadījumos izvēloties maiņu darbu. Paredzot attālinātu mācību turpināšanos, jārisina interneta un datortehnikas pieejamība. Aptaujājot pašvaldības, tā ir problēma gandrīz piektdaļai skolēnu, informēja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure.

LPS pārstāve Ināra Dundure: Par datoru trūkumu skolēniem Jānis Kincis

“Izglītības iestādes, jo īpaši tajās 12 pašvaldībās ar stingrākiem ierobežojumiem, plāno organizēt darbu maiņās, lai nodrošinātu 3 kvadrātmetru platību katram skolēnam. Ja ilgstoši jāorganizē mācības attālināti, tad faktiski jāpaskatās, vai tas tiešām visiem ir pieejams. Tuvu 20% nav pieejams stabils interneta pieslēgums un pats galvenais – nav datortehnikas,” norādīja Dundure.

“Mēs ceram, ka 1. līdz 6. klases pēc brīvdienām varētu pilnvērtīgi atgriezties skolās klātienē, bet 7. līdz 12. klases varētu arī turpmāk mācīties attālināti, bet tad ir jāpieņem lēmums, ka jāorganizē valsts programma, lai, piemēram, maznodrošinātās ģimenes un daudzbērnu ģimenes tiktu apgādātas ar datoriem,” pauda Dundure.

Nepieciešamās distances nodrošināšana mazajās lauku skolās  grūtības nesagādā  ne pašreiz, ne arī no pirmdienas, kad vienam skolēnam būs jāatvēl 3 kvadrātmetri. Daudz lielākas problēmas sagādā attālinātā apmācība. Atšķirībā no pavasara stundu vadīšana tiešsaistē esot apgūta, bet izkristalizējušies trūkumi tehniskajā nodrošinājumā. Īpaši skolēniem.

Vecsaules pamatskolas  skolotāja Daina Jarmalaviča sprieda, ka “ministrijai to vajadzēja paredzēt jau pavasarī, kad visi jau zināja, ka varētu būt otrais vilnis, bet šodien jau ir novembra beigas un bērniem nav šo viedierīču”.

“Viņi strādā šajos mazajos telefoniņos. Kas tas par darbu!? Viņi var tikai internetu izmantot, viņi nevar telefonā rakstīt, viņi nevar darboties prezentācijās,” sacīja skolotāja.

Pēc Latvijas Pašvaldības savienības veiktās aptaujas datiem pilnvērtīgam darbam Vecsaules pamatskolā  trūkst 87 viedierīces

“Tagad skolotāji vada 7.-9. klases stundas attālināti, un mēs bijām spiesti ļoti īsā laikā iegādāties kameras un mikrofonus, lai varētu vadīt stundas tiešsaistē. Nopirkām sešus, bet tas ir nepietiekami,” stāstīja Vecsaules pamatskolas direktore Lilija Bula.

Paredzēts, ka Bauskas novads saņems 80 Izglītības ministrijas iegādātās viedierīces, no kurām Vecsaules skola saņems 13. Tomēr problēmu tas neatrisinās, jo daudziem skolēniem, un arī pašā skolā datortehnika ir pārāk novecojusi.

“Mums bija tādi gadījumi, kad vecāki nevarēja “e-klasi” atvērt, vēl kaut ko izdarīt. Izrādās viņiem ir tik novecojusi datorprogramma, ka mācību materiāli vairs šajās programmās netiek ielādēti,” skaidroja Lilija Bula.

Atšķirībā no pavasara nepieciešamība pēc viedierīcēm ir pieaugusi ne vien Vecsaulē, bet visās Bauskas novada mācību iestādēs.

Šoruden veiktā aptauja liecina, ka kopumā Bauskas novadam attālināto mācību nodrošināšanai nepieciešami vairāk nekā 500 portatīvie datori un 130 planšetes.    

Izglītības nodaļā skaidroja, ka pašvaldībai iegādāties tik daudz portatīvo datoru, visticamāk, nebūšot pa spēkam, bet bez izglītības bērni nepalikšot.

“It kā mēs spējam piedāvāt stacionāros datorus, kurus nelabprāt vecāki izvēlās. Viņi atsakās no šiem datoriem, jo nav kameras, bet bērnam un pedagogam ir svarīgi vienam otru redzēt. Es domāju, ka arī vecāki šobrīd domā par to. Tas nav pārsteigums, ka būs attālinātais mācību process, iespēju robežās arī vecāki par to domā, ne tikai izglītības iestādes,” norādīja Bauskas novada Izglītības nodaļas metodiķe Baiba Stūre.

Latvijas Pašvaldību savienība skaidroja, ka tas, cik datoru trūkst visos novados būšot zināms jaunnedēļ, kad būs apkopoti aptaujas rezultāti no visiem novadiem. 

Aptauja esot veikta ar mērķi ieraudzīt reālo situāciju, un par to informēt gan atbildīgo ministriju gan Saeimu, cerībā, ka tiks rasts  finansējums datortehnikas iegādei vismaz trūcīgajām un daudzbērnu ģimenēm.

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu strauju Covid-19  izplatību, valdība nolēma, ka no 27.novembra būs stingrāki ierobežojumi izglītības un sporta jomās, tostarp noteiks, ka no 30. novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās būs jālieto sejas maskas

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt