Dienas ziņas

Līvu krasts – Gotlande. Sasaukšanās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Piesardzība dievkalpojumos

Par spīti neērtībām cilvēki baznīcā maskas lieto

Vairāk nekā simts dievlūdzēju svētdien sapulcējušies uz bīskapa Andra Kravala vadīto svēto misi. Salīdzinoši nelielajā Marijas Magdalēnas baznīcā ievērot divu metru distanci īsti nav iespējams, tādēļ pilnīgi visi apmeklētāji apzinīgi nodrošinājušies ar sejas maskām. Ja kādam tā piemirsusies – baznīcā pie ieejas to iespējams saņemt bez maksas.

Ministru kabineta noteikumi dievkalpojuma vadītājam un kalpojošajam personālam maskas nenosaka par obligātām, bet arī vairums no viņiem tās uzvilkuši.

Apmeklētāji maskas pacietīgi nēsā visu dievkalpojumu laiku. Novelkot vien uz brīdi, ja to prasa kāda baznīcas ceremonija. Sarunās pēc dievkalpojuma viņi atzīst – maska rada neērtības, bet tā tomēr ir nepieciešama.

"Grūti ir. Īpaši, kad tu dziedi un slavē. Gribas ievilkt elpu, un tad ar visu masku sanāk, ka grūti ir," stāsta Valentīna.

"Ir diezgan grūti elpot. Man nepatīk. Es gan cenšos izturēt, bet nu besis ir. Mēs katru svētdienu nākam uz baznīcu, un tas apgrūtina," saka Marta.

"Es uzskatu, ka tas ir pamatoti un jāievēro. Es ļoti pārdzīvoju, kad vienu otru redzu tramvajā bez maskas. Bet cilvēki vispār ievēro stingri," norāda Juris.

"Es domāju, ka viss ir normāli. Tā tam jābūt. Aizsardzībai jābūt. Mēs esam kopā daudz cilvēku. Mazums – kāds slims vai no mums kāda slimība nāk. Tomēr ar masku mēs esam aizsargātāki no tā visa," saka Irēna.

Savukārt Anita uzskata, ka jālūdz Dievs, lai koronavīrusa nebūtu.

Gan baznīcēni, gan mācītājs skaidro – kristietība nemāca pasīvu paļaušanos uz dievišķo aizsardzību, bet gan iedrošina un mudina cilvēku aktīvi rīkoties, rūpēties par sevi un apkārtējiem.

"Ja es nerūpējos par sevi, es varu būt pārnēsātājs, pats to neapzinoties. Tā ir pārāk bravūrīga rīcība. Laiks rādīs, kā ir. Tas taču nepieprasa lielu piepūli.

Tāpēc es domāju – piesardzība. Sargā sevi pats, un tad arī Dievs tevi sargās un svētīs," saka mācītājs Kravalis.

Lai samazinātu inficēšanās riskus, baznīca ieviesusi arī citus pasākumus, kas nav noteikti valdības noteikumos.  Piemēram, dievkalpojumu skaits svētdienā palielināts līdz pieciem. Tas ļauj gan samazināt drūzmu, gan nodalīt riska grupas – atsevišķa mise vecākiem cilvēkiem, atsevišķa – ģimenēm ar bērniem, vēl cita – angļu valodā ārzemniekiem. Pēc katra dievkalpojuma baznīca tiek izvēdināta, solu rindas – dezinficētas.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā – 300.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti