No 1. aprīļa Covid-19 sertifikātu plāno tikai veselības un sociālās aprūpes iestādēs strādājošajiem; domstarpības par pedagogiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdība šonedēļ plāno pieņemt gala lēmumus par Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu regulējumu no 1. aprīļa. Prasību par Covid-19 sertifikātu paredzēts saglabāt veselības un sociālās aprūpes jomā strādājošajiem, domstarpības ir par šo prasību arī pedagogiem. Savukārt medicīnisko masku vai respiratoru lietošanu plānots turpināt sabiedriskajā transportā, veselības aprūpes un sociālās aprūpes centros. 

Valdība jau iepriekš vienojās, ka no 1. aprīļa jāatceļ gandrīz visi Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi. Pagājušajā nedēļā par 30% sarukuši Covid-19 izplatības rādītāji, slimnīcās ir arvien mazāk Covid-19 pacientu, šīs saslimšanas dēļ mirst mazāk cilvēku. Tāpēc pie šī plāna ir paredzēts turēties. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") jau pagājušajā nedēļā ieskicēja jautājumus, par ko vēl ir diskusijas.

No 1. aprīļa Covid-19 sertifikātu plāno tikai veselības un sociālās aprūpes iestādēs strādājošajiem; domstarpības par pedagogiem
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

"Izņemot veselības aprūpi, vai vēl kādās jomās būtu nosakāma prasība paaugstināta riska jomās pēc vakcinācijas sertifikātiem darbam, piemēram, ieslodzījuma vietās, sociālajā aprūpē vai izglītībā. Jautājums ir, vai un kurās.

Ir atsevišķas diskusijas vēl par to, kurās no paaugstināta riska vidēm turpmāk arī izmantot maskas. Ir diskusija, ka tām jābūt veselības aprūpē, sociālajā aprūpē, sabiedriskajā transportā. Testēšana notiks būtiski sašaurinātā formā.

Valsts arī plāno samazināt apmaksāto testu apjomu un pāriet uz profesionāliem antigēnu testiem," skaidroja veselības ministrs.

No Covid-19 sertifikātiem būtu jāatsakās pilnībā visās nozarēs, uzskata Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Egils Baldzēns. Viņš ir viens no valdības sociālajiem partneriem, kurš regulāri piedalījies sēdēs saistībā ar Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem. Viņš mudināja izvērtēt praksi tuvējās kaimiņvalstīs par pilnīgu atteikšanos no Covid-19 sertifikātiem un citiem līdzvērtīgiem nosacījumiem visai sabiedrībai.

"Piemēram, Lietuvā parlaments jau janvārī nolēma, ka arī mediķiem to šobrīd neprasa un tas nav vajadzīgs. Tā kā mums tajā pašā virzienā ir jāvirzās, jo viena no mūsu ekonomikas atpalicības lietām bija stingrāki ierobežojumi arī pandēmijas laikā. Lietuvā un Igaunijā tie bija maigāki un, neskatoties uz to, viņi ir ātrāk izgājuši no Covid-19 krīzes. Arī Igaunija šos sertifikātus ir atcēlusi praktiski jau gandrīz visur," sacīja Baldzēns.

Ministriju pārstāvju diskusijām turpinoties, pārāk daudz pretrunu vairs neesot. Tomēr Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vēlas vismaz līdz šī mācību gada beigām saglabāt prasību pedagogiem par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem.

To prasījusi arī Izglītības vadītāju asociācijas valde un dažas vecāku organizācijas. Daļa pedagogu nevakcinējās un tāpēc dažus mēnešus nestrādāja. Sertifikāta atcelšana būtu negodīga pret tiem mācībspēkiem, kuri šajā laikā turpināja strādāt, uzsvēra izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece ("Konservatīvie").

"Mums ir svarīgi, lai tas, es atļaušos teikt, godprātīgais un apzinīgais skolotājs, kurš ir sapotējies, ievērojis visus noteikumus, turklāt šī gada laikā nereti strādājis arī to kolēģu vietā, kurus bija jāaizvieto, kuri savas izvēles izdarījuši citādi, nepaliek apdalīts," skaidroja ministre.

Vēl apspriežamo jautājumu lokā ir iespējamība pasākumu rīkotājiem dot tiesības apmeklētājiem arī turpmāk prasīt uzrādīt Covid-19 sertifikātu, savukārt ceļošanā vismaz Eiropas Savienības ietvaros papildu prasības neizvirzīt. Gala lēmumi par nosacījumiem Covid-19 dēļ sagaidāmi valdības sēdē otrdien.

Slimību profilakses un kontroles centra eksperts Jurijs Perevoščikovs
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Ņemot vērā Covid-19 izplatības tendences, ierobežojumi ir mazināmi, tomēr vēl kādu laiku dažādās sabiedriskās vietās nav mazināma respiratoru nozīme, tāpat nav mazināmi pašizolācijas nosacījumi un regulāra testēšana Covid-19 pacienta kontaktpersonām, uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) eksperts Jurijs Perevoščikovs.

Savukārt iespējama revakcinācija rudenī atkarīga no Covid-19 mutācijas, taču senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām atkārtota pote pret Covid-19 varētu būt obligāta, norādīja Perevoščikovs.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Šogad kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis tika novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.

Ārkārtējā situācija Latvijā beidzās 28. februārī. No 1. marta mīkstināti ierobežojumi – veikalos neprasa Covid-19 sertifikātu, tiek atvērtas slēgtās nozares un atcelti darba laika ierobežojumi. Līdz 1. aprīlim atlikta iecere par Covid-19 sertifikāta derīguma termiņa ieviešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti