LSM apskats. Covid-19: notikumi un jaunumi 7. maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

LSM apskats. Covid-19: notikumi un jaunumi 7. maijā.

Sabiedrība / veselība

Līdz 9. jūnijam pagarināta ārkārtējā situācija valstī, taču drīkstēs pulcēties grupās līdz 25 cilvēkiem. Sabiedriskajā transportā būs jāaizsedz mute un deguns, bērnudārzus varēs apmeklēt vecāko grupiņu bērni. Mazināti ierobežojumi arī tirdzniecības un izklaides vietām.

Organizētie pasākumi iekštelpās nevarēs ilgt vairāk par trīs stundām. Pasākumos, kuros apmeklētājs atrodas vieglajā transportlīdzeklī, nav cilvēku skaita ierobežojumu.

Ievērojot nosacījumus, varēs rīkot sporta nodarbības grupās līdz 25 cilvēkiem. Centralizēto eksāmenu kārtotājiem un profesionālās kvalifikācijas eksāmenu kārtotājiem būs atļautas konsultācijas klātienē. Atpūtas un izklaides vietas, tostarp restorāni, drīkstēs strādāt no plkst. 7.00 līdz 24.00. Atļaus organizēt tūrisma pakalpojumus ceļošanai tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

70% iedzīvotāju ieviestos ierobežojumus atzīst par apgrūtinošiem, bet vajadzīgiem. Dzīvi visvairāk apgrūtinājusi ierobežotā medicīnas pieejamība (73%) un socializēšanās aizliegums (67%), grūti panesamas arī attālinātās mācības.

Latvijā pagājušajā diennaktī miris vēl viens Covid-19 pacients, no 2442 veiktajiem testiem atklāti deviņi jauni inficēšanās gadījumi. Šobrīd hospitalizēti 29 cilvēki, trīs smagā stāvoklī. Līdz šim saslimuši 909 cilvēki, 18 miruši, bet 464 izveseļojušies.

Ārkārtējai situācijai turpinoties, palielinās spriedze un vardarbība ģimenēs – Rīgā pēdējās nedēļās teju divkāršojies policijas izsaukumu skaits saistībā ar ģimenes konfliktiem. Arī krīzes tālruņa zvanu skaits pēdējos mēnešos palielinājies par 36%.

Valstī daļēji atjaunota ambulatorā veselības aprūpe, taču daudzi pakalpojumi joprojām nav pieejami. Medicīnas iestāžu vadītāji cer, ka pēc 12. maija varētu pilnībā atsākt sniegt ambulatoros pakalpojumus, tostarp operācijas.

Aptuveni 5% bērnudārzu nespēj nodrošināt attālinātas mācības 5 un 6 gadus veciem bērniem, lai sagatavotu viņus skolai. Ministrija aicinās pašvaldības organizēt bērnu apmācību vasaras mēnešos.

Policijai uzdots pārbaudīt gandrīz 900 000 eiro vērto sejas aizsargmasku un respiratoru iepirkumu no Ķīnas. Izskanējušas ziņas, ka marta beigās piegādātās maskas nav sertificētas, bet respiratori neatbilst prasībām.

Budžets / ekonomika

Valdība līdz 30. jūnijam pagarinājusi dīkstāves pabalstu izmaksu, uz to varēs pieteikties arī minimālās saimnieciskās darbības veicēji un vecāki pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām. Turpmāk pabalstam varēs pieteikties tikai par kārtējo mēnesi.

Saeima atbalstījusi valdības iepriekš nolemto, ka iedzīvotāji vienlaikus nevarēs pretendēt uz pašvaldības pabalstu krīzes situācijā un dīkstāves palīdzības pabalstu.

Turpmāk darba devēji dīkstāves laikā varēs darbiniekiem maksāt 70% no algas līdzšinējo 100% vietā. Tas ļaus uzņēmējiem saglabāt darbavietas un noturēt darbiniekus. Arī citas valstis Covid-19 krīzes laikā ievieš līdzīgus risinājumus.

No šodienas piena produktu un gaļas ražotājiem pieejams Eiropas Komisijas atbalsts produktu uzglabāšanai uz noteiktu laiku, par to saņemot daļēju uzglabāšanas izmaksu kompensāciju. Pēc uzglabāšanas laika produktu varēs realizēt tirgū.

11. maijā ārvalstīs dzīvojošie tautieši un vietēji darba meklētāji aicināti piedalīties tiešsaistes karjeras dienā „Palīdzēsim Latvijai strādāt!”. Par spīti Covid-19 krīzē pieaugušajam bezdarbam, daudziem uzņēmējiem arvien trūkst darbinieku.

Kultūra

8. maijā plkst. 19.00 vietnē "Youtube" bez maksas būs skatāms krievu dramaturga Ivana Viripajeva lugas “Irānas konference” iestudējums Elmāra Seņkova režijā. Luga skar tēmu, kā liberālā sabiedrība veido attiecības ar tai nesaprotamo un neskaidro.

Pasaulē

Igaunijā vakar veikti 1583 testi, un reģistrēti 7 jauni inficēšanās gadījumi, viens pacients miris. Līdz šim inficējušies 1720, bet miruši 56 cilvēki. Lietuvā testēti 7597 cilvēki, atklāti 5 jauni Covid-19 gadījumi. Kopējais inficēto skaits – 1433, miruši 49.

10. maijā paredzētās Polijas prezidenta vēlēšanas tiks atliktas uz vasaru, taču par spīti kritiķu iebildumiem balsošana tik un tā notiks pa pastu. Vēlēšanām īpaši sekos starptautiskās institūcijas, lai pārliecinātos par to atbilstību demokrātiskām normām.

Francija medicīnisko masku testēšanā iesaistījusi militāros ekspertus, lai noteiktu maskās izmantoto materiālu spēju filtrēt vīrusus saturošās daļiņas. Līdz šim no 3600 Francijā ražoto masku paraugiem par derīgām atzīta piektā daļa.

Francijas valdība atbalstīs Covid-19 krīzē cietušos radošo profesiju pārstāvjus, līdz nākamā gada augustam maksājot viņiem bezdarba pabalstus. Tāpat iecerēts segt zaudējumus filmu un šovu veidotājiem, kuriem pandēmijas dēļ nācies pārtraukt darbu.

Mākslinieks Benksijs savu jaunāko darbu veltījis mediķiem – glezna kopā ar pateicības zīmīti nogādāta Sauthemptonas slimnīcā. Rudenī mākslas darbu pārdos izsolē, bet iegūtos līdzekļus ziedos Nacionālajam veselības dienestam.

Covid-19 krīzes dēļ tūristu skaits pasaulē šogad samazināsies par 60-80%. Gada pirmajos mēnešos nozares zaudējumi sasnieguši 74 miljardus eiro. Krīzes dēļ varētu likvidēt no 100 līdz 120 miljoniem darbavietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti