Panorāma

Dailes teātra jumtu sāk apdzīvot bišu saimes

Panorāma

Eiropa veidos savu naudas atmazgātāju sarakstu

Polija pārceļ prezidenta vēlēšanas

Polijas parlaments atbalsta prezidenta vēlēšanu pārcelšanu uz vasaru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Pēc ilgām un politiski piesātinātām debatēm Polijas parlaments tomēr nolēmis pārcelt šo svētdien paredzētās prezidenta vēlēšanas. Balsojums, visticamāk, tiks pārcelts uz vasaru. Taču valdošā partija “Likums un taisnīgums” panākusi, ka arī tad balsošana notiks pa pastu, pret ko aktīvi iebilst opozīcija.

Sarīkot vēlēšanas pašlaik vēl diezgan stingro Covid-19 ierobežojumu laikā Polijai tomēr nebūs pa spēkam, lai kā to arī nebūtu gribējusi valdošā nacionālkonservatīvā partija “Likums un taisnīgums.” Eksperti sprieda, ka partijas atbalstītajam kandidātam – pašreizējam prezidentam Adžejam Dudam - ieviestie ierobežojumi sniegtu būtiskas priekšrocības, ņemot vērā prezidenta labos reitingus krīzes situācijā un ierobežotās iespējas viņa konkurentiem izvērst plašas un publiskas politiskās kampaņas.

"Demokrātiskām vēlēšanām kritiski svarīgas ir atklātas debates un īstas kampaņas. Pašlaik vīrusa izplatības apturēšanai ieviesto un labi saprotamo ierobežojumu dēļ, kas skar pārvietošanās un pulcēšanās brīvību, to nav iespējams sarīkot," pauda partijas "Vienošanās" vadītājs Jaroslavs Govins.

Lai gan vēl nedēļas sākumā partijas "Likums un taisnīgums" politiķi pauda apņēmību balsojumu neatcelt, tagad partija daļēji piekāpusies, lai novērstu valdības krīzi mazāko koalīcijas partneru iebildumu dēļ.

Balsojums būs organizēts tā, kā to rekomendē veselības ministrs un visi eksperti, kas ir atbildīgi par drošām vēlēšanām, un tas notiks pa pastu. Nākamo divu gadu laikā citas vēlēšanas nenotiks.  

Gaidāms, ka lēmums par jaunu vēlēšanu datumu tiks pieņemts uzreiz pēc tam, kad Konstitucionālā tiesa oficiāli anulēs šo svētdien paredzēto balsojumu. Tomēr ar to politiskie strīdi nebeidzas.

Lielākā opozīcijas partija "Pilsoniskā platforma" ir pārliecināta, ka balsojums pa pastu rada bažas par vēlēšanu procesa atbilstību visām demokrātisku vēlēšanu normām un uzskata, ka valdošie spēki to izmantos savu politisko mērķu realizēšanai.

Gaidāms, ka tāpēc šim procesam īpašu uzmanību pievērsīs arī Eiropas Savienība un starptautiskās institūcijas, ar kurām Polijas valdošie spēki vairākkārt konfliktējuši saistībā ar apsūdzībām par tiesu varas ietekmēšanu un sev izdevīgu politisko reformu ieviešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti