Ģirģens uzdevis policijai pārbaudīt masku iepirkumu no Ķīnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzdevis policijai sākt resorisko pārbaudi par gandrīz 900 000 eiro vērto sejas aizsargmasku un respiratoru iepirkumu no Ķīnas, jo ir izskanējusi informācija, ka maskas nav sertificētas, bet respiratori nav atbilstoši prasībām.

Ministrs uzdevis Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājam Andrejam Grišinam organizēt resorisku pārbaudi saistībā ar gandrīz 900 000 eiro vērto individuālo aizsarglīdzekļu iepirkumu no Ķīnas, paziņojumā medijiem informēja Iekšlietu ministrija.

Portāls “Delfi” 2020. gada 7. maijā vēstīja, ka piegādāto masku sertifikāts ir atsaukts, vēl pirms maskas ir izvestas no Ķīnas, bet respiratori nav atbilstoši prasībām.

Ministrijas paziņojumā medijiem norādīts, ka šī informācija, iespējams, liecina par Krimināllikumā paredzētu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.

Aizsarglīdzekļus pasūtīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), koordinēja iepirkumu Nacionālais veselības dienests (NVD), un piegādātājs bija SIA “GP Nord”.

“Ārkārtas situācija vai ne - nav pieļaujama nesaimnieciska rīcība un riskanti iepirkumi, kas var rezultēties nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanā. [..] Iepazīstoties ar žurnālistu pētījumu, ir pamats pieņēmumam, ka aiz masku un respiratoru iepirkuma no Ķīnas slēpjas valsts amatpersonu bezdarbība,” uzdevumu sākt pārbaudi skaidroja Ģirģens.

2020. gada 17. martā noslēgts līgums starp NMPD, NVD un SIA “GP Nord” par tādu respiratoru un sejas ķirurģisko masku piegādi, kas atbilst pasūtītāja norādītajām kvalitātes prasībām un standartiem. Līguma izpildes laikā slēgtas papildu vienošanās, kā rezultātā kopējā līguma summa tika koriģēta līdz 869 482 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), tostarp ķirurģiskās maskas cena – 0,548482 eiro gabalā un FFP-2 respirators – 3,01 eiro gabalā. Atbilstoši minētajam līgumam 2020. gada marta beigās tika piegādātas gandrīz 900 000 sejas maskas un 80 000 respiratori.

“Delfi”  ziņoja, ka “IRC Polska” 27. martā publicējusi paziņojumu, ka visi no 1. līdz 26. martam izsniegtie sertifikāti, kas attiecas uz precēm, kas saistītas ar Covid-19, ir atsaukti. Līdz ar to naktī no 28. uz 29. martu, kad Latvijā piegādāta pirmā “airBaltic” vestā krava, sertifikāts, kam saskaņā ar līgumu vajadzēja apliecināt šo masku atbilstību, vairs nebija spēkā. “ICR Polska” paziņojumā arī teikts, ka šādi sertifikāti nav pielīdzināmi atbilstības novērtēšanas procedūrām, bet īpaši izcelts, ka sertifikāti, kas izdoti saskaņā ar “Shanghai MICEZ Equipment Testing&Technical Co., LTD” pārbaudēm, ir “nederīgi vai viltoti”.

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) tviterī norādīja, ka vairāki pretendenti ažiotāžas dēļ atsaukuši piedāvājumus piegādāt individuālās aizsardzības līdzekļus, kas ir nepieciešami cīņai ar Covid-19.

Viņa arī pauda atbalstu kolēģiem, kas “nemitīgu aizdomu gaisotnē godprātīgi dara savu darbu, uzņemas risku, pieņem lēmumus, lai nodrošinātu Latviju ar individuālajiem aizsarglīdzekļiem”, un norādīja, ka pašlaik neredz, ka Latvijas uzņēmēji būtu spējīgi saražot individuālos aizsardzības līdzekļus nepieciešamā apjomā.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti