Rīta regtaims

Par projektu "LNSO podkāsti" stāsta orķestra galvenais diriģents Andris Poga

Rīta regtaims

Dārziņskola sāk audzēkņu uzņemšanu!

Elmārs Seņkovs sasauc "Irānas konferenci": Nemēģinājām taisīt kino

Elmārs Seņkovs sasauc «Irānas konferenci»: Nemēģinājām taisīt kino

8. maijā pulksten 19.00 vietnē "Youtube" virtuālo pirmizrādi piedzīvos atzītā krievu dramaturga Ivana Viripajeva lugas “Irānas konference” iestudējums. "Jūtos labi – ir labs darbs padarīts. Liekas, ka no pandēmijas laika ir arī kāds ieguvums – notikusi šī satikšanās, un par to esmu priecīgs," saka izrādes režisors Elmārs Seņkovs.

Plašajā aktieru ansamblī apvienotas izcilas teātra personības, kuras piekritušas piedalīties projektā, ko, iespējams, citkārt dažādu iemeslu dēļ būtu praktiski neiespējami īstenot. Internetā pieejamajā izrādē piedalīsies Lolita Cauka, Jekaterina Frolova, Inese Kučinska, Juris Bartkevičs, Mārtiņš Meiers, Arturs Krūzkops, Artūrs Skrastiņš, Andis Strods, kā arī jaunie aktieri Una Eglīte, Matīss Budovskis un Agris Krapivņickis.

"Beidzot man bija iespēja satikties ar aktieriem, ar kuriem nekad nebiju sastrādājies. (..) Viņi paši bija priecīgi par iespēju satikties. Viņus visus vienoja šis materiāls," stāsta režisors un slavē aktierus par pietāti, ar kādu viņi izturējušies pret šo tekstu. "Piedomājām, lai tas nebūtu tikai lasījums, bet tiešām tā būtu arī kā spēle. Katrs mēģināja iejusties savā raksturā."

Režisors stāsta, ka luga jau ir gatava un ierakstīta, tāpēc, ka materiāls ir ļoti ietilpīgs gan saturiski, gan laika ziņā.

"Gribēju, lai skatītājs koncentrējas uz tekstu, saturu un aktierspēli, ka viņam ir iespēja nospiest pauzi, pārdomāt, turpināt skatīties vai attīt atpakaļ," skaidro režisors.

Par šo lugu Seņkovs domājis jau sen. Bet vai viņš to būtu iestudējis arī uz teātra skatuves? "Gaidīju īsto brīdi, kad tam visam vajadzētu tapt, un laikam šis ir īstais brīdis, jo pašas lugas formāts ir konference –

te satiekas Dānijas inteliģence, savās sarunās mēģinot risināt Irānas problēmu, bet beigās risina paši savas Rietumu kultūras problēmas.

Arī mēs šobrīd esam situācijā, kad uzdodam būtiskos jautājumus par laiku, sevi, par to, kā mēs dzīvojam, ko darām, un šajā lugā šie jautājumi tiek uzdoti. Ne visas lugas var pārnest video formātā, bet šis materiāls tam ļoti ļāvās, jo mēs taču paši šobrīd tik daudz piedalāmies video konferencēs un video sapulcēs. Protams, labprāt gribētu redzēt šo izrādi arī dzīvajā, bet nu – šis varbūt ir tikai sākums kādam dzīvam turpinājumam."

Elmārs Seņkovs uzsver – autors savā lugā skar tēmu, kas arī viņam pašam ir viena no svarīgākajām: kā liberālā sabiedrība veido attiecības ar to, kas tai ir neskaidrs un nesaprotams.

Kā pats režisors spēj sadzīvot ar to, kas viņam ir nesaprotams un neizskaidrojams? "Parasti sākumā mēģinu visu pieņemt, apzinoties, ka ir kaut kādas nezināmas, neskaidras lietas. Vispirms svarīgi nebaidīties, parunāt, iedziļināties. Katram jau šīs nezināmas lietas ir citas – vienam tas ir vēl neatklātais kosmoss, citam – Dievs, citam varbūt viņš pats.

Tāds ir mūsu eksistēšanas veids šajā sarežģītajā pasaulē, kurā mums jābūt visam atvērtam un jāpieņem viss, ko mums piedāvā, tikai jautājums, vai tiešām visu, ko mums piedāvā, mēs gribam arī pieņemt?

Tie ir jautājumi, par kuriem esmu daudz domājis."

Režisors neslēpj – tāpat kā dzīvē, arī internetā gadās misēkļi, kas redzami arī izrādē: “Tas taču ir internets. Mēs nemēģinājām taisīt kino – vienkārši apzinājāmies, ka tā ir vēl viena vide, vēl viena skatuves telpa, kurā darbojamies – šoreiz mūsu telpa ir internets, un arī tajā ir kādi neparedzamības momenti. (..) Vienīgais mīnuss – ka no tā ļoti ātri nogurst, jo ekrāns paņem ļoti daudz enerģijas."

Izrādes "Irānas konference" ieraksts bez maksas norādītājā saitē būs pieejams līdz 10. maija pulksten 24.00. Šobrīd gan visi runā par to, vai drīkst skatītāju pieradināt, ka viss ir pa brīvu... "Jā, es arī absolūti atbalstu tos, kuri veicina to, lai pasākumi būtu par maksu, bet

šis gadījums ir mazliet savādāks – mēs diezgan ātri vienojāmies par to, ka šis būs labdarības un atbalsta pasākums, un paldies aktieriem, ka viņi tam piekrita. Uzskatām, ka tā ir dāvana un atbalsts mūsu skatītājiem un arī mums pašiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti