LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 28. aprīlī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 28. aprīlī.

Sabiedrība / veselība

Veicot 2380 testus, iepriekšējā diennaktī konstatēti 18 jauni Covid-19 gadījumi un hospitalizēti četri saslimušie. Slimnīcās šobrīd ārstējas 45 cilvēki, četri smagā stāvoklī. Kopējais inficēto skaits Latvijā sasniedzis 836.

7. maijā valdība pārskatīs Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus un lems, kurus no tiem atcelt, lai neapdraudētu sabiedrības drošību. Apsvērs arī iespēju likt cilvēkiem sabiedriskajā transportā lietot sejas maskas.

Lai mazinātu epidemioloģiskās drošības riskus, turpmāk ar darba devēja norīkojumu Covid-19 analīzes bērnudārzu darbiniekiem un tālbraucējiem veiks arī bez saslimšanas simptomiem.

Brīdina par viltus ziņu portālā Draugiem.lv par it kā 25 eiro piešķiršanu visiem iedzīvotājiem katru mēnesi Covid-19 krīzes laikā. Lietotājiem tiek lūgts nosūtīt burtu un skaitļu virteni uz konkrētu tālruņa numuru un izplatīt ziņu tālāk.

Pašvaldības saviem iedzīvotājiem informāciju par Covid-19 sniedz ar dažādu informatīvo kanālu starpniecību – starp populārākajiem ir pašvaldību mājaslapas, sociālie tīkli, drukāti informatīvie izdevumi. Dažviet izmanto arī čatbotu palīdzību.

Savukārt bērnus par Covid-19 šovakar izglītos Latvijas Radio 1 – plkst. 20.45 pirms ikvakara pasaciņas mazie klausītāji varēs noklausīties ārstes Ievas Bērziņas sarakstītu pasaciņu par koronavīrusu.

Budžets / ekonomika

Covid-19 krīzes laikā 97% valsts pārvaldes iestāžu pilnībā vai daļēji strādā attālināti, bet teju 20% iestāžu klientus joprojām apkalpo klātienē. No aptaujātajām 90 iestādēm 49% darbu veic pilnībā attālināti.

Liepājas zivju pārstrādes rūpnīca “Libava” no 1. jūnija atbrīvos no darba gandrīz visus darbiniekus un līdz septembra vidum apturēs ražošanu. Darbu zaudēs 80 cilvēki, bet pieci saglabās darbavietu kā dežuranti.

Turpmāk uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt arī pašnodarbinātie ar neseniem nodokļu nomaksas uzrēķiniem līdz 1500 eiro, par kuru atmaksas grafiku ir panākta vienošanās ar Valsts ieņēmumu dienestu.

Ceļu sakārtošanai piešķirs papildu 75 miljonus eiro – par šo naudu atjaunos segumu uz valsts galvenajiem un vietējiem autoceļiem 500 kilometru garumā un remontēs vairākus tiltus.

Covid-19 dēļ šogad līdz 15. jūnijam pagarināts tiešmaksājumu vienotā iesnieguma termiņš, jo lauksaimnieki šobrīd nevar saņemt klātienes konsultācijas iesnieguma aizpildīšanai.

Pārskatot ministriju budžetus, izdevies rast 3 miljonu eiro ietaupījumu, ko valdība varēs izlietot Covid-19 krīzes seku mazināšanai. Nauda gūta no līdzekļiem, kas bija ieplānoti darbinieku komandējumiem un dažādām budžeta programmām.

Martā pašvaldību budžeta ieņēmumi par nepilniem 20% atpalika no plānotā. Tomēr kopumā pirmajā ceturksnī nodokļu ieņēmumi palielinājušies par 5,1%, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo ceturksni.

Ar mērķi sekmēt pieprasījumu pēc kvalitatīviem vietējiem ražojumiem radīts e-katalogs ar labākajiem Latvijas ražojumiem – precēm bērniem, tekstilizstrādājumiem, interjera lietām un mēbelēm, kā arī pārtikas produktiem, kosmētiku un apģērbu. 

Tehnoloģijas / inovācijas

Maija vidū sāks darboties Latvijā izstrādāta mobilā lietotne Covid-19 izplatības mazināšanai. Lietotne apziņos tos, kas nonākuši kontaktā ar Covid-19 slimnieku tuvāk par 2-4 metriem un ilgāk par 15 minūtēm. Rīka izmantošana būs brīvprātīga.

Izglītība / kultūra

Centralizētie eksāmeni 9. klasēm šogad, visticamāk, nenotiks, jo nav pārliecības par bērnu gatavību eksāmenam. 12. klašu eksāmenus atcelt neplāno, jo tie būtiski ietekmē jauniešu tālāko studiju izvēles.

Zinātniskā doktora grādu turpmāk varēs piešķirt arī attālināti – grāda pretendenti savus darbus varēs aizstāvēt videokonferences formātā, un arī recenzenti procesā varēs piedalīties attālināti.

Kultūras nozares atdzīvināšanai pēc Covid-19 krīzes varētu prasīt 30 miljonus eiro – daļu kā zaudējumu kompensācijas par atceltajiem pasākumiem, daļu kā valsts pasūtījumus jaunu projektu radīšanai dažādās kultūras jomās.

Laikā, kad kultūras pasākumi klātienē nenotiek, kultūra atrod jaunus veidus, kā cilvēkus sasniegt ar interneta un viedierīču palīdzību. Raidījuma “Kultūrdeva” interneta apskatā apkopojis aktuālākās norises kultūrā.

Sports

Tokijas olimpiādes rīkotāji brīdinājuši – ja līdz nākamajam gadam neizdosies izstrādāt vakcīnu pret Covid-19 un pakļaut pandēmiju, uz gadu pārceltās Tokijas olimpiskās spēles būs jāatceļ pavisam. Otrreiz pārcelt olimpisko spēļu norisi nebūs iespējams.

Pasaulē

Lielbritānijā no Covid-19 miruši par trešdaļu vairāk cilvēku, nekā sākotnēji domāts. Jaunu inficēšanās gadījumu skaits šobrīd ir visstraujākais Eiropā, tomēr mirušo skaits turpina samazināties, liekot cerēt, ka smagākais vīrusa uzliesmojums ir garām.

Igaunijā maijā un jūnijā būs aizliegti publiski pasākumi, savukārt līdz 31. augustam nedrīkstēs rīkot vērienīgus masu pasākumus. Visi lielākie vasaras festivāli, tostarp Sāremā operas dienas un Hāpsalu Čaikovska festivāls, pārcelti uz nākamo gadu.

Lai savāktu 7,5 miljardus eiro vakcīnas un citu Covid-19 zāļu izstrādei, 4. maijā Eiropas Komisija plāno rīkot digitālu starptautisku konferenci potenciālajiem donoriem.

Čehijā darbu atsāk daļa mazo uzņēmumu, kultūras iestādes un zooloģiskie dārzi. Lai gan ekspozīcijas telpās ir slēgtas, apmeklētājiem jālieto sejas maskas un biļetes jāpērk internetā, kādu safari parku pirmajās stundās apmeklēja 200 cilvēki.

Savukārt Polija pandēmijas laikā plānotās prezidenta vēlēšanas grib rīkot pa pastu. Kritiķi šādu risinājumu kritizē kā nedrošu un antikonstitucionālu un aicina vēlēšanas atlikt, bet bijušais premjers Donalds Tusks aicina iedzīvotājus tās boikotēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti