LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 17. aprīlī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

LSM apskats. Covid-19 notikumi un jaunumi 17. aprīlī.

Sabiedrība / veselība

Latvijā konstatēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi, kopējais inficēto skaits – 682. Slimnīcās ārstējas 42 cilvēki, smagā stāvoklī – pieci. Līdz šim atveseļojušies 88 cilvēki.

Neatliekamās palīdzības mediķi bažījas, ka šobrīd slimnīcās smagā stāvoklī nonāk pacienti ar citām saslimšanām. Sasirgušie laikus nevēršas pēc palīdzības, jo maldīgi domā, ka tā pienākas tikai ar Covid-19 inficētajiem.

No 20. aprīļa daļēji atsāks sniegt plānveida medicīniskos pakalpojumus – varēs veikt dažādus izmeklējumus, saņemt speciālistu konsultācijas, turpināt iesākto ārstēšanu un rehabilitāciju.

Aptuveni 60 Austrumu slimnīcas darbinieki atsākuši darbu pēc karantīnas, kas viņiem tika noteikta pēc neparedzētas saskarsmes ar inficētiem pacientiem. Pusotra mēneša laikā slimnīcā inficējušies deviņi darbinieki, karantīnā nonākuši ap 130.

Trīs lielākās slimnīcas un neatliekamās palīdzības dienests no ''Latvijas Mobilā telefona'' saņēmuši ap 1000 viedierīču mediķu darba digitalizēšanai, tostarp IP telefonus palātās, pacientu monitoringa ierīces, videonovērošanas un durvju automātikas risinājumus.

Parādījušās cerības, ka vakcīna pret Covid-19 varētu būt pieejama agrāk nekā pēc gada – 2021. gada sākumā. Šobrīd nav zināms, vai tā uzreiz būs pieejama arī Latvijā.

Budžets / ekonomika

“Tallink” sāk 550 darbinieku kolektīvo atlaišanu Latvijā – tā skars maršrutā Rīga–Stokholma kursējušo divu prāmju apkalpes locekļus un krasta darbiniekus. Prāmji kopš marta vidus stāv Rīgas ostā, pēc krīzes varētu atsākt kursēt tikai viens no tiem.

Kopš krīzes sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 10 000. Pirmās cieta pakalpojumu, tūrisma un viesmīlības jomas, bet kolektīvā atlaišana visvairāk skārusi pasažieru pārvadājumus (35%) un mākslas un izklaides jomu (24%).

Trešdaļai jeb 33,5% uzņēmumu un 39% pašnodarbināto atteikti dīkstāves pabalsti. Galvenie iemesli – niecīgas nodokļos samaksātās summas, kā arī nodokļu parādi.

Latvijas uzņēmējus aicina sākt apgūt Āzijas tirgu, kas sāk atkopties pēc Covid-19 krīzes. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) piedāvā palīdzību uzņēmējiem, kas ir gatavi savu produkciju piedāvāt Āzijas patērētājiem dažādās tiešsaistes platformās.

Marta beigās Latvijā nonākusī krava izmaksāja gandrīz 850 tūkstošus eiro. Nacionālais veselības dienests un zāļu vairumtirgotājs noliedz, ka valsts pārmaksājusi par respiratoriem un maskām.

Transports / repatriācija

Ārlietu ministrija publicējusi detalizētu sarakstu ar 125 valstīs ieviestajiem ierobežojumiem. Saraksts tiek regulāri atjaunots un noderēs visiem, kuri iestrēguši ārvalstīs vai ceļo darba dēļ.

22. aprīlī "airBaltic" veiks repatriācijas reisu maršrutā Rīga-Oslo-Rīga. Katrā virzienā varēs ceļot līdz 140 pasažieriem. Biļetes var rezervēt telefoniski – 67207771.

Pašvaldības

Par darbu paaugstināta riska un slodzes apstākļos Covid-19 krīzes laikā Rīgas sociālie darbinieki saņems piemaksas. Piemaksas 20% - 60% robežās pie mēnešalgas izmaksās par aprīli un maiju.

Rīgas pašvaldība apsver iespēju izmaksāt pabalstus arī ārvalstu studentiem, kuri palikuši bez iztikas līdzekļiem. Līdz šim Rīgā krīzes pabalsts piešķirts 78 cilvēkiem, pēc palīdzības arvien biežāk vēršas ģimenes ar bērniem.

Policija sākusi pārbaudi par Liepājas Sv.Annas draudzē slepeni notikušajiem klātienes dievkalpojumiem, kuros piedalījusies arī pilsētas domes vadība. Liepājā ar koronavīrusu līdz šim inficējušies 19 cilvēki.

Pasaulē

Igaunijā un Lietuvā pēdējā diennaktī 34 un 37 jauni Covid-19 gadījumi. Igaunijā inficēto skaits sasniedzis 1434, miruši 36 cilvēki, 137 hospitalizēti. Lietuvā inficēti 1128 cilvēki, miruši 32. Pēdējā diennaktī Lietuvā reģistrēti vēl divi nāves gadījumi.

Covid-19 situācija Igaunijā sasniegusi lūzuma punktu, tādēļ valdība apsvērs iespēju pakāpeniski atvieglot ierobežojumus. Maijā sāks pētīt vīrusa patieso izplatību valstī, nejauši izvēlētu iedzīvotāju asinīs pārbaudot izslimošanu ar Covid-19.

Japānā katrai mājsaimniecībai piegādās divas auduma aizsargmaskas, šim mērķim no valsts budžeta atvēlot ap 400 miljoniem eiro. Masku piegādes veiks Japānas pasta un loģistikas uzņēmums, kas piegādā sūtījumus pastkastēs.

Ķīna precizējusi, ka valstī no Covid-19 miruši vairāk nekā 3800 cilvēku iepriekš ziņoto 2500 vietā. Pasaulē otrā lielākā ekonomika pirmajā ceturksnī piedzīvojusi gandrīz 7% kritumu valstī ieviesto drakonisko ierobežojumu dēļ.

Francija piedzīvo strauju Covid-19 upuru skaita pieaugumu – pagājušajā diennaktī miruši 753 cilvēki. Ir daudz jaunu inficēto, kuriem nepieciešama intensīva ārstēšana. Valstī par ierobežojumu pārkāpumiem sodīti jau vairāk nekā 760 000 cilvēku.

Lielbritānija vēl uz trim nedēļām pagarinājusi karantīnu, lai novērstu jauna Covid-19 uzliesmojuma risku. Joprojām būs slēgti mazāk svarīgie veikali un pakalpojumi, pulcēšanās ierobežota līdz diviem cilvēkiem.

Tikmēr Vācija paziņojusi, ka marta vidū ieviestie ierobežojumi palīdzējuši Covid-19 izplatību “pakļaut kontrolei”. Šobrīd dienā tiek reģistrēti 2000-3000 jaunu inficēšanās gadījumu, kamēr marta sākumā to skaits bija ap 7000.

Čehija Covid-19 testēšanā izmanto robotu-laborantu, kurš daudz ātrāk un precīzāk spēj analīžu paraugiem pievienot ķīmiskos reaģentus. Dienā robots apstrādā ap 700 paraugu, kas atbilst šī brīža vajadzībām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti