Panorāma

«Covid-19» pacientei Latvijā veiktas atkārtotas analīzes

Panorāma

Deputātu viedokļi par ieguvumiem atšķiras

Strenčos bloķē galveno ielu

Lauksaimniecības tehnika ielās un pārpildīta zāle. Strenčos protestē pret novadu reformas ieceri

Lai gan iedzīvotāji neiebilst pret pašu novadu reformu, viņi neatbalsta ieceri Strenču novadu pievienot Valkai, jo vēsturiski vairāk saistīti ar Valmieru, tāpēc trešdien, 4. martā, Strenčos iedzīvotāji rīkoja protestus.

Iespaidīga kolona ar traktoriem devās uz Strenču Kultūras namu, kur sākās sapulce. Cilvēki ir ar plakātiem “Mēs mīlam Valmieru”. Cilvēkos ir manāms aizvainojums, ka viņi nav uzklausīti un nākas piketēt pret mūsu valsts valdības lēmumu.

Cilvēki gan skaidroja, ka neiebilst pret pašu reformu. Sapulcē pie Kultūras nama solīja piedalīties arī atbildīgie Saeimas deputāti un ministrijas pārstāvji.  

Uz iedzīvotāju sapulci aicināja Beverīnas, Strenču un Burtnieku novada uzņēmējus un iedzīvotājus. Protests ir pret paredzēto Strenču novada, kā arī Ēveles un Trikātas pagastu iekļaušanu Valkas novadā.  

Strenčos protestē pret novadu reformas ieceri
00:00 / 04:00
Lejuplādēt

"Es atnācu, jā, un gribu redzēt tos traktorus, tur no Trikātas puses ir vesela rinda sabraukuši," stāstīja kāda iedzīvotāja.

Jau laikus, pirms paredzētā lauksaimniecības tehnikas brauciena, Strenču ielās pulcējās cilvēki - gan paši strencēnieši, gan arī no Trikātas un Ēveles.

"Mēs taču gribam to Valmieru, viss notiek Valmierā! Es esmu pensionārs, pie ārstiem braucu tikai uz Valmieru, un uzņēmēji visi arī brauc uz Valmieru," norādīja vēl kāds iedzīvotājs.

"Mēs esam ēvelieši, praktiski mūsu protests ir tas, ka mūs no Burtnieku novada šķeļ nost!" Ēveles pagasta lauku attīstības speciāliste Inese Gaumane vērtē, ka pašlaik, izņemot pagastu no Burtnieku novada, tas nozīmētu arī pārvilkt svītru jau iesāktajiem darbiem, projektiem, kas daudzi ir kopīgi visam novadam.

Ēvelieši vērtē, ka ar šo soli, divus pagastus pēkšņi pievienot Valkas novadam, kaut iepriekš tie bija kopā ar saviem novadiem iezīmēti pie Valmieras, valdība cenšas lāpīt savu risināt Valkas attīstības problēmas uz viņu rēķina.

Cilvēki Strenču ielās arī neslēpj, ka tiek naidoti novadi, jo ne jau valcēnieši ir vainīgi, ka ir šādi protesti, iedzīvotāji vērtē, ka valdībai ir jāmeklē citi risinājumi, lai attīstītu šo robežpilsētu.

Novadu reformu trešdien pārrunāja arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) un Valsts prezidents Egils Levits. Amatpersonas pēc tikšanās žurnālistiem sacīja, ka administratīvā reforma ir nepieciešama. Valsts prezidents no savas puses iesniedzis priekšlikumus par vietējām padomēm, lai veicinātu piederības un atbildības veicināšanu par tuvējo apkārtni. Viņš arī uzskata, ka jāsaglabā iespēja pašvaldību vēlēšanām piedalīties vēlētāju apvienībām.

“Administratīvi teritoriālā reforma ir nepieciešama, lai visiem Latvijas iedzīvotājiem nodrošinātu vienādi augstu pakalpojumu līmeni. Ekonomikās robežas ir viena lieta, bet kultūrvēsturiskā cita lieta. Administratīvi teritoriālajā reformā jāsavieno tas,” pauda prezidents.

KONTEKSTS:

Likumus reformas īstenošanai Saeima grib pieņemt līdz 2020. gada maijam, pirms nākamajām pašvaldību vēlēšanām. 

Sākotnēji administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu bija plānots samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas nemainīs. Vēlāk izvēlējās izveidot vēl vienu jaunu - Ulbrokas novadu, bet pēc diskusijām koalīcija vienojās arī saglabāt Liepāju, Daugavpili un Rēzekni kā atsevišķas pašvaldības. Tāpat, bet bez lauku teritorijām plānots atstāt arī Rīgu un Jūrmalu.

Pretēji iepriekš dotiem solījumiem, netiks veidots jauns Sēlijas novads, bet Varakļāni paliks Vidzemē. Jaunajā novadu kartē būs tikai viena atkāpe no ministrijas rosinātā – Saulkrastu novads. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti