Panorāma

Novadu reforma – finiša taisnē

Panorāma

Lielbritānijā gatavojas imigrācijas punktu sistēmai

Novadu reforma – finiša taisnē

Novadu reforma finiša taisnē: no VARAM plāna tikai viena atkāpe – Saulkrasti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeimas atbildīgajai komisijai pieņemot vairākus būtiskus lēmumus, finiša taisnē iegājusi jaunā administratīvi teritoriālā reforma. Pretēji iepriekš dotiem solījumiem, netiks veidots jauns Sēlijas novads, bet Varakļāni paliks Vidzemē. Jaunajā novadu kartē būs tikai viena atkāpe no ministrijas rosinātā – Saulkrastu novads.  

ĪSUMĀ:

  • Komisija pabeidz darbu pie novadu reformas.
  • No VARAM piedāvājuma tikai viena atkāpe – Saulkrastu novads.
  • Valkas novads būs iepriekš lemtajās robežās kopā ar Strenčiem, Ēveli un Trikātu.
  • Īpašu finansiālu palīdzību Valkas novadam neatbalsta. 
  • Atbalsta Saulkrastu novadu kopā ar Sēju un Skulti, bet ne vairs ar Vidrižiem.
  • Saeima par jauno novadu karti sāks lemt jau 5. marta sēdē.
  • Netiks veidots jauns Sēlijas novads, bet Varakļāni paliks Vidzemē.

Par spīti iepriekš dotajai cerībai un konceptuālajam Saeimas atbildīgās komisijas atbalstam, tomēr netika panākta vienošanās par jauna Sēlijas novada veidošanu. Komisija gan iepriekš tika lūgusi izvēlēties attīstības centru starp Aizkraukli vai Jēkabpili, savukārt to noraidīja pašvaldības un līdz ar to arī izgaisa nodoms par Sēlijas novadu. 

Deputātus nepārliecināja pat tas, ka Latvijas armijas karakuģis nes Viesītes vārdu un tieši Viesītei pēc pašvaldību domām vajadzēja kļūt par attīstības centru.

Līdz ar lēmumu neveidot Sēlijas novadu daļa līdzšinējo pašvaldību tiks iekļautas Aizkraukles novadā. Savu vārdu zaudēs arī Ilūkstes novads, kurš tagad tiks iekļauts Daugavpils novadā.

“Man liktenis bija lēmis piedalīties valsts neatkarības atjaunošanā un, skatoties uz šo reformu, man ir grūti komentēt, cik barbariski tas notiek,” lēmumu komentēja Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna (Zaļo un Zemnieku savienība).

Vidzemē arī turpmāk paliks Varakļāni, kuri kopā ar novadu tiks iekļauti Madonas novadā. Vairāki deputāti bija aicinājuši Varakļānus iekļaut Latgalē un Rēzeknes novadā, tādējādi atjaunojot vēsturisko iedalījumu, kāds tas bija līdz 1964. gadam. Par to, kurā novadā labāk atrasties, vietējo iedzīvotāju domas gan dalījās.

Bet jaunais Valkas novads paliks jau iepriekš lemtajās robežās kopā ar Strenčiem, Ēveli un Trikātu un varētu kļūt par mazāko novadu Latvijā. 

Īpašu finansiālu atbalstu pierobežā esošajam novadam, par ko tika runāts iepriekš, šķiet, velti gaidīt. Finanšu ministrija neatbalsta izņēmuma radīšanu Valkai.

Savukārt priekšlikums no pašvaldību izlīdzināšanas fonda kompensēt pusotra tūkstoša valcēniešu deklarēšanos Valgā, kas samazina pilsētas ieņēmumus,  varētu izraisīt citu pašvaldību iebildumus. Atbildīgā ministrija gan vēl sola meklēt risinājumu.

“Šeit nav runa par glābšanu, Valkā nekas nav jāglābj, bet ir runa, vai ilgākā laikā periodā Valkas novads varēs konkurēt ar apkārtējiem novadiem,” pauda Valkas mērs Vents Armands Krauklis.

Komisija arī atbalstīja jauna Saulkrastu novada veidošanu kopā  ar Sēju un Skulti, bet ne vairs ar Vidrižiem. Un šis ir pirmais gadījumus, kad tika atbalstīta atkāpe no ministrijas virzītās novadu kartes.

Saeima par jauno novadu karti sāks lemt jau 5. marta sēdē, un tiek plānots, ka visu 300 priekšlikumu izskatīšanai vajadzēs vairākas dienas.

KONTEKSTS:

Plānotajā novadu reformā viens no jautājumiem, kas raisīja plašas diskusijas, ir Saulkrastu novada topošās aprises. Iecerēts sadalīt Limbažu novadu, Vidrižu un Skultes pagastus pievienojot Saulkrastu novadam. Pret to iebilst atdalāmie Limbažu novada pagasti.

Likumus reformas īstenošanai Saeima grib pieņemt līdz 2020. gada maijam, pirms nākamajām pašvaldību vēlēšanām. 

Sākotnēji administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu bija plānots samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas nemainīs. Vēlāk izvēlējās izveidot vēl vienu jaunu - Ulbrokas novadu, bet pēc diskusijām koalīcija vienojās arī saglabāt Liepāju, Daugavpili un Rēzekni kā atsevišķas pašvaldības. Tāpat, bet bez lauku teritorijām plānots atstāt arī Rīgu un Jūrmalu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti