Valdība lemj Varakļānus pievienot Madonas novadam līdz pašvaldību vēlēšanām; galavārds – Saeimai

Varakļānu novadu plāno pievienot Madonas novadam līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, to paredz otrdien, 23. aprīlī, valdībā apstiprinātie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotie grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā. Lai novadus apvienotu, grozījumi vēl jāpieņem Saeimā.

Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu Varakļānu novada pašvaldībai konsultatīvos nolūkos līdz 2021. gada 1. oktobrim bija jāorganizē publiskā apspriešana par Varakļānu novada apvienošanos ar apkārtējiem novadiem administratīvi teritoriālās reformas mērķu sasniegšanai. Organizētās aptaujas rezultāti parādīja, ka

gadījumā, ja administratīvi teritoriālās reformas gaitā tiks lemts par Varakļānu novada apvienošanu, iedzīvotāju absolūtais vairākums vēlētos, lai tas būtu Madonas novads – 858 viedokļi (95,3%), 35 viedokļi (3,9%) – Rēzeknes novads, bet 0,8% – viedokli nesniedza.

Varakļānu novads ir vienīgā pašvaldība, kuras apvienošana ar kādu no kaimiņu novadiem bija palicis neatrisināts jautājums pēc administratīvi teritoriālās reformas.

Kaut gan iepriekš VARAM, izvērtējot administratīvi teritoriālās reformas mērķus, plānoja Varakļānu novadu apvienot ar Madonas novadu un šādu vēlmi vairākās aptaujās pauda arī novada iedzīvotāji, Saeima lēma to apvienot ar Rēzeknes novadu. Satversmes tiesa atzina, ka Saeimas lēmums neatbilst valsts pamatlikumam, tādēļ valdība, izvērtējot administratīvi teritoriālās reformas mērķus, sagatavoja Saeimai priekšlikumu par Varakļānu novada administratīvo teritoriju.

Paredzēts, ka novadu apvienošanai izstrādātie likuma grozījumi stāsies spēkā šī gada 30. jūnijā, lai regulētu Varakļānu novada pašvaldības un Madonas novada pašvaldības darba turpināšanu līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, kā arī noteiktu 2025. gada pašvaldību vēlēšanu norises un izsludināšanas kārtību attiecībā uz Varakļānu novada un Madonas novada administratīvajām teritorijām.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) solīja šī gada sākumā Saeimā iesniegt ieceri Varakļānu novadu līdz ar pašvaldību vēlēšanām 2025. gadā pievienot Madonas novadam.

Iepriekšējā Saeimas sasaukuma laikā pieņemtā administratīvi teritoriālā reforma stājās spēkā 2021. gadā pēc pašvaldību vēlēšanām.

Toreiz VARAM piedāvāja Varakļānus iekļaut Madonas novadā, ar ko tie bija saistīti gadiem ilgi, bet 13. Saeimā no Latgales ievēlētie deputāti uzstāja uz Varakļānu pievienošanu Rēzeknes novadam, un konkrēts lēmums izpalika, jo Satversmes tiesa atzina, ka šāds lēmums neatbilstu Satversmei.

Tad tika nolemts, ka pagaidām Varakļāni paliks atsevišķa pašvaldība, bet valdībai līdz 2023. gada 1. janvārim bija jāiesniedz Saeimā priekšlikumi attiecībā uz novada administratīvo teritoriju. Šis termiņš gan sen tika nokavēts, bet VARAM skaidroja – galvenais ir lēmumu pieņemt līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti