Panorāma

Jauna izmeklēšana par prāmja «Estonia» katastrofu

Panorāma

Panorāma

Kuldīgā pilotprojekts – Covid-19 siekalu testi

Kuldīgā izmēģina Covid-19 testus pēc jaunas metodes. Cer notestēt pusi kuldīdznieku

Kuldīga ir pirmā pašvaldība, kur sadarbībā ar “Gulbja laboratoriju” tiek īstenots pilotprojekts Covid-19 analīžu veikšanā, paņemot siekalu paraugus. Akcija ilgs trīs dienas. Bezmaksas analīzes aicināti veikt novada uzņēmumu un izglītības iestāžu darbinieki. Testa komplektus ir iespēja saņemt arī individuāliem interesentiem.

ĪSUMĀ:

  • Kuldīga kļuva par pirmo pilsētu Latvijā, kas īpašā pilotprojektā gatava uz Covid-19 testēt katru otro iedzīvotāju.
  • Tādējādi cer noteikt, cik plaša ir saslimstība ar Covid-19.
  • Dalība testēšanā ir brīvprātīga.
  • 1750 vietējie jau atsaucās un nodeva siekalu paraugu šim testam. Atbildes būs zināmas nākamajā dienā.
  • Šāda testēšana saistīta ar slimības uzliesmojumu uzņēmumā “Kuldīgas tekstils”.
  • Pilotprojektu īsteno novada pašvaldība, sadarbojoties ar “Gulbja laboratoriju”.

Kuldīgā, Vakara ielā, bijušā bērnudārza telpās ierīkots Covid-19 analīžu savākšanas punkts, kurā tiek nogādāti siekalu paraugi no dažādām iestādēm, organizācijām vai uzņēmumiem, kas izteikuši vēlmi veikt šo testu. Savukārt iedzīvotāji, kas to vēlas individuāli, tur var ierasties paši.

Covid-19 analīžu pieņemšanas vieta Kuldīgā, 2020.gada septembris.

Interese par jaunajām analīzēm ir gan iestādēm, gan privātpersonām.

“Var redzēt, ka satraukums cilvēkiem ir. Prasa, kā pareizi rīkoties,” stāsta testu pieņēmēja Ineta Meiere.

Šī testa metode ir daudz vienkāršāka nekā līdz šim izplatītākā, kurā analīzes tika ņemtas ar kociņiem no deguna un rīkles. Turklāt šai paraugu paņemšanā nav jāiesaista medicīnas personāls. Cilvēks to izdara pats, saņemot laboratorisko izmeklējumu komplektu, kurā ir veidlapa, pamācība, kā pareizi siekalas jāsavāc, trauciņš siekalām un spirta plāksnītes dezinfekcijai.

Šāda analīžu veikšana ir pilotprojekts valsts pētījumu programmā “Covid-19 seku mazināšanai” sadarbībā ar “Gulbja laboratoriju”. 

“Tas būs noderīgi ne tikai Latvijas iedzīvotājiem, bet daudz plašāk. (.) Tas dod iespēju šādas uzliesmojuma vietas izmeklēt,” stāsta “E. Gulbja laboratorijas” valdes loceklis Didzis Gavars.

Tā kā tas ir pilotprojekts, tad analīzes ir bez maksas.

“Šodien no rīta saņēmām 2000 testus, sākotnējā interese ir liela. Pats galvenais es ceru, ka Kuldīgā nav vīrusa infekcijas, ir tikai atsevišķās vietās,” saka Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa.

Izmantot šos testus aicināti izglītības iestāžu darbinieki. Izvēle, vai veikt testus skolēniem, ir vecāku ziņā. 

Šāda iespēja veikt bezmaksas siekalu testu uz Covid-19 būs līdz 30. septembrim. Atbildi par negatīvu vai pozitīvu testu cilvēks saņems diennakts laikā.

Siekalu paraugu aizliegts ievākt publiskās vietās, tas jādara diskrēti, vislabāk - mājās. Bet šis ir tikai pilotprojekts vienai pilsētai. Kopumā būs pieejami 6000 testi. Ja tiešām visi tiks izlietoti, pilsētā būs pārbaudīts katrs otrais iedzīvotājs.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimšanas uzliesmojums konstatēts uzņēmumā “Kuldīgas tekstils” – ar to tiek saistīti 27 saslimšanas gadījumi. Līdz ar to vairāk nekā 100 cilvēki ir karantīnā vai pašizolācijā. Tāpat Kuldīgā karantīna noteikta pilsētas slimnīcā un sociālās aprūpes namā, bet mājas aprūpes dienests mainījis darbību.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti