Panorāma

Speciālās izglītības iestādēs – testi ik nedēļu

Panorāma

E. Labsvīrs piedalījies konkursā uz amatu Vakcinācijas birojā

Vakcinācijas farss Madonā izlabots

Ģimenes ārste Madonā: Covid-19 vakcinācijas rindu veidošana ir lieki padarīta sarežģīta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Madonas novadā atrisināta situācija, lai iedzīvotājiem nebūtu jābrauc pret Covid-19 vakcinēties uz citiem novadiem. Šāda situācija sākotnēji izveidojās tāpēc, ka ļoti maz ģimenes ārstu bija pieteikušies vakcinēt. Vienlaikus viena no ģimenes ārstēm, kas Madonā piedalās vakcinācijas procesā pret Covid-19, atzīst – vakcinēšanas rindu daudz vieglāk būtu bijis veidot ģimenes ārstiem pašiem. 

Madonas novada seniori vakcinācijai pret Covid-19 pieteikušies tik aktīvi, ka vakcinācijas procesa organizatori netika galā ar cilvēku lielo interesi. Seniori esot nosūtīti vakcinēties uz Jēkabpili vai uz Gulbeni. 

Šāda situācija izveidojās, jo Madonas novadā sākotnēji tikai četri no 17 ģimenes ārstiem vakcinēja savus pacientus. Bet Madonas slimnīcai knapi pietika resursu mediķu potēšanai. Tādēļ 193  Madonas senioriem, kuriem bija pienākusi rinda, nebija iespēju saņemt poti savā novadā. 

Vakcinācijas projekta birojs viņiem piedāvāja vakcinēties kaimiņu novados. Reizēm pat vienu ģimenes locekli sūtīja uz Gulbeni, bet citu uz Jēkabpili. Pašvaldībai un atbildīgajiem dienestiem šonedēļ izdevās atrast iespēju potēties uz vietas Madonā. 

Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs (Zaļo un Zemnieku savienība) skaidroja: “Pirmdien sazinājāmies ar vakcinācijas biroju. Uztaisījām video konferenci. Novirzījām seniorus rindā Madonā. Madonas slimnīca uzņēmās šo lietu izdarīt.”

Pašvaldība apzvanījusi visus 193 seniorus un informējusi, ka vakcinācija būs iespējama turpat Madonā. Tikmēr Madonas slimnīca pārdalījusi iekšējos resursus, pieņēmusi papildu darbinieku un izveidojusi vairākas brigādes, kas gatavas visus 193 seniorus vakcinēt trīs dienu laikā uzreiz pēc tam, kad būs saņemtas vakcīnas. Tās tiek solītas marta vidū. 

SIA “Madonas slimnīca” valdes priekšsēdētājs Artis Stuburs norādīja: “Ir pasūtītas vakar vakcīnas no SPKC [Slimību profilakses un kontroles centra], kur tās sadala. Esam 193 cilvēkiem dabūjuši kontaktus. Viņiem izsūtīti provizoriskie datumi.”

Mierīgāk var justies tie madonieši, kuru ģimenes ārsti spēj nodrošināt vakcinēšanu. Piemēram, ģimenes ārstes Zentas Stradiņas praksē  vakcinācija notiek jau no paša sākuma un savu poti šeit saņēmuši jau 70 cilvēki, bet vēl vismaz 200 gaida rindā. Lielākais satraukums – vakcīnu piegādes. 

“Man ir vēl divām dienām vakcīnas – pirmdienai un otrdienai darbs salikts. Tad atvestās vakcīnas būs beigušās. (..) Man nav drošības, jo es nezinu, kurā datumā man atvedīs. Es tos cilvēkus vairāk nerakstu rindā, bet man ir telefoni. Tiklīdz atved vakcīnas, tā uzreiz zvanu un runājam – tad un tad jums jābūt,” skaidroja ģimenes ārste Stradiņa. 

Ārste uzskata – rindu veidošana ir lieki padarīta sarežģīta. Viņasprāt, daudz vienkāršāk būtu bijis rindu veidošanu uzticēt pašiem ģimenes ārstiem. Valsts šo procesu tikai uzraudzītu un palīdzētu brīžos, ja kādā praksē veidojas pārslodze vai pacients netiek pie sava ģimenes ārsta. 

“Es to saredzu tā, ka katram cilvēkam ir savs ģimenes ārsts, katrs cilvēks runā ar savu ģimenes ārstu un vakcinēšanos plāno pie sava ģimenes ārsta, bet, ja kapacitātes pietrūkst – valsts palīdz ģimenes ārstam,” atzīmēja Stradiņa. 

Vairums satikto Madonas novada iedzīvotāju atzīst – viņi jau pieteikušies potei vai plāno to izdarīt. 

“Es domāju, ka jā, noteikti, gan ģimenei... man ir liela ģimene un visi kopā dzīvojam gan vecvecāki, gan mazbērni,” sacīja madoniete Marija.

“Mums ir uz vietas ģimenes ārsts. (..) Jau ir sapotēts. Labāk, ka dzīvs, nekā, ka drudzis,” norādīja cits Madonas iedzīvotājs. 

“Tad, kad pienāks mani gadi, tad es pieteikšos gan,” atzina pilsētas iemītniece Vija. 

Arī Madonas novada ģimenes ārstiem pamazām izdodas sagatavoties vakcinēšanai. Ja nedēļas sākumā to darīja tikai četri, tad tagad jau 10 no kopumā 17 novada ģimenes ārstiem. 

KONTEKSTS:

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas, un līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.       

17. februārī Veselības ministrija (VM) panāca vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem par iesaistīšanos vakcinācijas procesā pret Covid-19. VM iepriekš norādīja, ka ģimenes ārstu iesaiste ir nepieciešama, lai varētu sākt vakcināciju starp senioriem, kas vecāki par 70 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti