Gandrīz piektā daļa no Austrumu slimnīcas Covid-19 pacientiem ir smagā stāvoklī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Slimnīcu reanimācijas gultās pieaug gados jaunu Covid-19 pacientu īpatsvars. Jauni cilvēki ilgi cīnās par dzīvību, gultas ilgstoši tiek noslogotas. Mediķi joprojām ir bažīgi par to, ka Latvijā jau četrus mēnešus saslimstība ir ļoti augsta. Aicina visus, kam pienākusi kārta vakcinēties, to izmantot.

Janvārī un decembrī no visiem Austrumu slimnīcas stacionāros uzņemtajiem Covid-19 slimniekiem smagā stāvoklī bija desmitā daļa. Pašlaik situācija ir mainījusies – smaga slimības gaita ir 17% jeb gandrīz piektajai daļai, pastāstīja slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs. 

Infektologs Uga Dumpis norādīja, ka Latvijā ir nepiedodami augsta saslimstība ar Covid-19. Daļēji pie tā vainojams arī lipīgākais Covid-19 paveids, kas pašlaik dominē Latvijā un arī citur Eiropā. Pat būtiski nepieaugot saslimušo skaitam, palielinās intensīvās terapijas gultu noslodze.

"Arī mēs Latvijā redzam, ka lēnām mums pieauga intensīvo terapiju gultu noslodze, nepieaugot varbūt saslimstībai.

Pieaug saslimstība vidējā vecuma grupā, kas ir 30–49 gadi, un tajā grupā ir arī lielāks smagu gadījumu īpatsvars arī tāpēc, ka pašiem cilvēkiem iekšējais resurss un spēja cīnīties ar infekciju ir lielāks. Un potenciāls ir lielāks; acīmredzot, tas nosaka, ka tie cilvēki ilgstošāk ārstējas slimnīcā un arī nenomirst," norādīja Dumpis.

Kā būtisku aizsardzību pret smagu slimības gaitu un nenonākšanu slimnīcā mediķi uzsver vakcināciju pret Covid-19 ar jebkuru no Latvijā pašlaik izmantotajām Covid-19 vakcīnām. Dumpis uzsvēra, ka Lielbritānijā savu epidemioloģisko situāciju, kurā var atvērt daļu sabiedrisku vietu, sasniedza ar vakcināciju, arī "AstraZeneca" vakcīnu plašu izmantošanu.

"Vakcīna ir vienīgā nopietnā izeja no šī," uzsvēra infektologs.

Viņš pauda cerību, ka Latvijas iedzīvotāji aktīvāk dosies vakcinēties. Gaidot vakcinācijas kārtu, aicina arī domāt par gaisa kvalitāti telpās, lai maksimāli mazinātu inficēšanās riskus.

"Turēt vairāk logus atvērtus tieši darbavietās, jo ar tām ventilācijām mums ir tā, kā ir, un laiks kļūs siltāks. Un caurvējš slimības neizraisa, kā Latvijā varbūt ir pieņemts uzskatīt. Un tomēr šī gaisa apmaiņa telpās, darbavietās, kur cilvēkiem ir jāsēž visu dienu, varētu palīdzēt samazināt saslimstību. Tātad varbūt saģērbjamies mazliet siltāk. Un turam logus atvērtus darbavietās un, iespējams, arī mājās," stāstīja Dumpis.

KONTEKSTS:

Latvijā atkal vērojams saslimstības ar Covid-19 pieaugums, liecina pēdējie apkopotie dati par pagājušo nedēļu. Pagājušās nedēļas pieaugums pret iepriekšējo nedēļu ir 7,1%, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā. Jaunatklāto gadījumu skaits aizvadītās nedēļas laikā pieaudzis līdz 3503 inficētajiem (pirms septiņām dienām – 3272) jeb vidēji 513 jauni gadījumi dienā.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti