Covid-19 primārās vakcinācijas sertifikātiem nosaka 5 un 9 mēnešu termiņus; darbu tas neskars

Valdība noteikusi Covid-19 primārās vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņu – pieci mēneši pēc “Janssen” un deviņi mēneši pēc pārējo apstiprināto ražotāju vakcīnu saņemšanas. Klātienes darbam gan aizvien būs derīgs arī sertifikāts par primāro vakcināciju pret Covid-19.

ĪSUMĀ:

  • Covid-19 primārās vakcinācijas sertifikātiem no 15. februāra būs derīguma termiņš.
  • Sertifikāts pēc “Janssen” potes saņemšanas būs 5 mēneši, pēc pārējām potēm 9 mēneši.
  • Sertifikāti pēc balsta vakcīnas saņemšanas pagaidām būs beztermiņa.
  • Derīguma termiņš attieksies tikai uz pakalpojumu saņemšanu un pasākumu apmeklēšanu.
  • Klātienē drīkstēs turpināt darbu arī tikai ar primāro vakcināciju.
  • Uz bērniem neattieksies sertifikāta derīguma termiņš.
  • Arī ceļošanai no 1. februāra būs sertifikāta derīguma termiņš 9 mēneši. 

Saskaņā ar Ministru kabineta lemto par pilnībā pret Covid-19 vakcinētu personu uzskatīs katrā no minētajiem trīs gadījumiem:

  • pabeigta primārā vakcinācija un pagājušas ne vairāk kā 150 dienas jeb aptuveni 5 mēneši pēc “Janssen” ražotās vakcīnas devas saņemšanas;
  • pabeigta primārā vakcinācija un pagājušas ne vairāk kā 270 dienas jeb aptuveni 9 mēneši kopš pēdējās vakcīnas devas saņemšanas citu vakcīnu gadījumā;
  • persona ir saņēmusi balstvakcīnu (pašlaik beztermiņa sertifikāts).

Tā kā bērniem līdz 18 gadu vecumam šobrīd nav pieejama balstvakcīna, sertifikāta derīguma termiņš netiks attiecināts uz bērniem.

Arī turpmāk gan valsts pārvaldē, gan privātā sektorā klātienē drīkstēs strādāt tikai darbinieki, kas ir vakcinēti pret Covid-19. Tiesa, uz klātienes darbu neattieksies Covid-19 sertifikāta derīguma termiņš, proti,

klātienē darbu drīkstēs turpināt gan primāri vakcinētie, gan balsta poti saņēmušie, gan Covid-19 pārslimojušie.

Tas attieksies arī uz brīvprātīgajiem un personām ar ārpakalpojuma līgumiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) medijiem pēc valdības sēdes skaidroja, ka klātienes darba sasaistīšana ar vakcināciju ir galējs piespiedu līdzeklis, no kura vajadzētu izvairīties, ja tāda iespēja pastāv. Un pašlaik neesot lietderīgi un samērīgi to sasaistīt ar revakcināciju. Vienlaikus viņš neizslēdza nākotnē tādu iespēju, kā arī iespēju noteikt revakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu.

Tāpat Pavļuts norādīja, ka cilvēki, kuri pirmie saņēma vakcīnu pret Covid-19 un kuru sertifikātiem attiecīgi drīzumā varētu beigties termiņš, pašlaik brīvprātīgi nāk pēc papildu potes. “Tā līdzestība, atsaucība balstvakcinācijai šajā iedzīvotāju grupā ir diezgan laba,” sacīja ministrs.

Savukārt attiecībā uz ieceļošanu Latvijā vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņš – 270 dienas – būs jebkuru vakcīnu gadījumā. Šāda pieeja paredzēta, lai Latvijas valsts piederīgajiem nodrošinātu vienotu pieeju ceļošanai ES teritorijā.

Nosacījumi vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņam ieceļošanai Latvijā stājas spēkā no 1. februāra, izmantošanai valsts iekšienē – no 15. februāra.

Atbilstoši deleģētajai regulai termins “balstvakcinācija” ietver arī papildu devu ievadīšanu indivīdiem, kuriem pēc pirmreizējās vakcinācijas kursa pabeigšanas uzrādās nepietiekama imūnreakcija.

Tieslietu ministrija aizrādīja, ka šajos valdības noteikumos juridiskās konstrukcijas veidotas sarežģītas un ne līdz galam konsekventas. Veselības ministrs solīja tos precizēt.

KONTEKSTS:

Līdz šim Latvijā vismaz vakcīnas pret Covid-19 vienu devu saņēmuši 69,6% iedzīvotāju, bet noslēguši vakcināciju – 66,9%. 

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus, un vēlāk uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēdeBeidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā".

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc 2022. gada sākumā valdība pagarināja ārkārtējo situāciju līdz 28. februārim, saglabājot ierobežojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti