Cilvēkiem ar invaliditāti un hroniskām saslimšanām daudz neskaidrību par vakcināciju pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daudz neskaidrību saistībā ar vakcināciju ir cilvēkiem ar invaliditāti un hroniskajām saslimšanām. Viņi vakcinēšanas plānā iekļauti tikai daļēji, un nav skaidri principi, kas un kā veicis izvēli par labu vienai vai otrai grupai. Kuriem no viņiem būs iespēja vakcinēties prioritāri, vai cilvēki ar smagiem kustību traucējumiem varēs saņemt izbraukuma vakcināciju, vai vakcinēs arī personas, kas viņus aprūpē? Atbildīgās institūcijas uz šiem jautājumiem atbild vēl ļoti nekonkrēti, bet sola tos risināt.

Daudz neskaidrību par cilvēku ar invaliditāti un hronisko slimnieku vakcināciju pret Covid-19
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Šobrīd uzsākta senioru vecumā virs 70 gadiem vakcinācija pret Covid-19. Daļa cilvēku ar invaliditāti un hroniskām saslimšanām ir šajā grupā un vakcīnu varēs saņemt. Šobrīd tiek domāts, kā visracionālāk noorganizēt tā saukto izbraukuma vakcināciju, lai poti saņemtu arī tie cilvēki, kuri paši pārvietoties nevar. Pirmais solis būs precīzu sarakstu izveide sadarbībā ar ģimenes ārstiem vai sociālajiem darbiniekiem, un tad atbilstoši sarakstiem tiks veiktas arī izbraukuma vizītes.

Attiecībā uz tām gan vēl ir daudz neskaidrību, bet vēl daudz vairāk to ir saistībā ar nākamās lielās grupas vakcināciju, un tie ir cilvēki ar hroniskajām saslimšanām, atzina arī Vakcinācijas biroja pārstāve Ieva Stūre:

"Es teiktu, ka te daudz vairāk ir jautājumu nekā atbilžu, un mēs pie tā plānojam ķerties nākamajā nedēļā, lai šo risinātu. Jo, pirmkārt, mums šķiet daudz svarīgāk sākt rīkot izbraukuma vakcināciju,

lai tālāk diskutētu par nākamo lielo grupu, kas ir personas ar hroniskām slimībām," klāstīja Stūre.

Šī prioritārā grupa vistiešāk attiecas arī uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet šobrīd viņiem ir ļoti grūti saprast, kuri tajā iekļaujas un kuri ne.

Tīmekļvietnē '"manavakcina.lv'' ir atrodams diagnožu saraksts, ko uzskata par hroniskajām saslimšanām, bet tas ir ļoti nepilnīgs, norādīja cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" pārstāve Iveta Neimane.

"Šajā hronisko slimību sarakstā nav cilvēku ar iedzimtām invaliditātēm, muskuļu distrofijām, ar smagām invaliditātēm, ar smagiem intelektuālās darbības traucējumiem. Tādi cilvēki, kas paši nevar par sevi parūpēties," norādīja Neimane.

Veselības ministrijas (VM) pārstāve Jana Feldmane skaidroja, ka diagnožu saraksts veidots, balstoties uz speciālistu ieteikumiem, lai prioritāri vakcinētu tos hroniskos slimniekus, kuriem ir visaugstākais risks saistībā ar Covid-19 infekciju. Taču sarakstu ir iespējams padarīt elastīgāku un VM pie tā sola ķerties klāt jau tuvākajā laikā. Par to, kurus cilvēkus vēl iekļaut šajā sarakstā, visdrīzāk varētu lemt ģimenes ārsti.

''Šeit būs loma vai nu ģimenes ārstam, vai citam ārstējošam ārstam, kurš tieši rekomendēs cilvēku vakcinācijai, un līdz ar to arī mēs padomāsim, kādā veidā mēs varam to padarīt fleksiblāku, dodot iespēju arī ārstam tieši noteikt šo risku un nosūtīt cilvēku vakcinācijai," teica Feldmane.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā drīzumā tikšot publicētas arī rekomendācijas cilvēku ar hroniskajām slimībām nosūtīšanai uz vakcināciju, lai ārstiem būtu,  pēc kā vadīties.

Daļai cilvēku ar invaliditāti un hroniskajām saslimšanām būs nepieciešama izbraukuma vakcinācija, arī šo cilvēku saraksti taps sadarbībā ar ģimenes ārstiem vai sociālajiem darbiniekiem.

Tieši šobrīd notiek ģimenes ārstu aptauja, lai apzinātu, kuri no viņiem cilvēkus mājās varēs vakcinēt paši un kuriem būs jāpiesaista citi pakalpojumu sniedzēji. Aptauju pabeigt plānots 2. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti