Panorāma

Eiropas valstīs pastiprina ierobežojumus; daudzviet protesti

Panorāma

Panorāma

Fiktīvo sertifikātu izmeklēšana – gausa

Anulēti 37 no simtiem viltoto Covid-19 sertifikātu; viens kriminālprocess nonācis tiesā

Līdz šim anulēti vismaz 37 no vairākiem simtiem viltoto Covid-19 sertifikātu, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Līdz tiesai nonācis pagaidām tikai viens kriminālprocess saistībā ar viltotu sertifikātu. Valsts policija (VP) aizvien turpina saņemt signālus par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19, tiek ierosināti arvien jauni kriminālprocesi un resoriskās pārbaudes, tomēr gadījumu izmeklēšana un sertifikātu anulēšana norit visai gausi. 

Augustā VP aizturēja pirmās personas aizdomās par organizētu fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 un izplatīja pirmos aicinājumus ziņot par viltus sertifikāta iegūšanu. Toreiz izskanēja, ka vismaz 200 cilvēku varētu būt ieguvuši sertifikātus nelikumīgā ceļā.

NVD atklāja, ka anulēti vien 37 dokumenti.

“Sadarbība ar Valsts policiju turpinās, un, tiklīdz tiek saņemta jauna informācija par vajadzību anulēt kādu viltus vakcinācijas faktu, tad tas tiek operatīvi arī darīts,” pastāsīja NVD pārstāve Evija Štālberga.

Par vairāk cilvēkiem ziņas no likumsargiem dienests tā arī neesot saņēmis. Pagaidām izmeklēšana uz priekšu virzās lēni.

Līdz šim viens kriminālprocess nonācis tiesā – Rīgā,

un sēde, kurā tiesās vīrieti par prettiesiska labuma piedāvāšanu Covid-19 sertifikāta nelikumīgai saņemšanai, notiks nākamā gada sākumā. Tikmēr vairāk nekā 30 kriminālprocesus vēl izmeklē, notiek arī 40 resoriskās pārbaudes.

VP pārstāve Simona Grāvīte norādīja: “Tie ir vairāki simti pārbaudāmo personu, par kurām tiek skaidroti apstākļi, vai viņas nav kaut kādā veidā ieguvušas sertifikātu vai piedalījušās. Motīvi un motivācija, kādēļ personas joprojām to dara, katrā procesā atšķiras, bet es nevarēšu komentēt, kādēļ viņi izvēlas šādu ceļu, nevis vakcināciju.”

Visvairāk aizdomīgo gadījumu, kas jāpārbauda, esot Rīgā un tās reģionā. Par tiem mēdz uzzināt arī no līdzcilvēkiem, kas iesaistījušies nelikumīgajās darbībās, un sadarbība ar policiju var atbrīvot no iespējamās kriminālatbildības. 

KONTEKSTS:

Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt