Panorāma

Protestē pret Gruzijā virzīto ārvalstu aģentu likumu

Panorāma

Panorāma

9. maijs bez būtiskiem pārkāpumiem

9. maijs aizvadīts bez būtiskiem pārkāpumiem; 19 aizturētie

Latvijā 9. maijs aizritējis bez būtiskiem pārkāpumiem. Valsts policija fiksējusi 65 administratīvos pārkāpumus. Sākti divi kriminālprocesi par genocīda, nozieguma pret mieru, kara noziegumu attaisnošanu – pa vienam Daugavpilī un Jelgavā. Kopumā aizturētas 19 personas, toskait kāds 9. maija atzīmētājs Jelgavā, kurš kapos šaudījies ar gāzes ieroci.

Kopumā amatpersonas vērtē, ka 9. maijs ir aizvadīts bez būtiskiem starpgadījumiem, un policija turpina uzraudzīt situāciju arī piektdien, 10. maijā.

Šogad 9. maija aktivitātes bijušas ieturētas. Iespējams, tieši policijas un Valsts drošības dienesta preventīvie pasākumi un publiski izplatītā informācija deva savu artavu, atturot iedzīvotājus no pulcēšanās, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība").

Atbilstoši jaunākajai informācijai papildināta ziņa.

Slavina militāro agresiju un kara noziegumus

Vērtējot izdarītos administratīvos pārkāpumus, personas šodien visbiežāk publiskā vietā dažādos veidos un ar dažādiem objektiem slavināja militāro agresiju un kara noziegumus, tostarp mēģinot nest ziedus uz jau demontēto pieminekļu vietām.

Tāpat konstatēta nepakļaušanās policistu likumīgajām prasībām, atrašanās sabiedriskā vietā alkohola reibumā, un visbiežāk šie pārkāpumi veikti komplektā ar militārās agresijas slavināšanu. Jāpiemin, ka daļā administratīvo pārkāpumu personas jau notikuma vietā sauktas pie administratīvās atbildības, piemērojot maksimālo soda naudu. 

Visvairāk pārkāpumu bijis Latgales reģionā, tie konstatēti Rēzeknē, Līvānos, Augšdaugavas novadā un Daugavpilī. Pārsvarā tie saistīti ar padomju laika simbolu lietošanu, bet ir sākts arī kriminālprocess par agresorvalsts slavināšanu. Pārkāpumi konstatēti arī Rīgas reģionā, Kurzemē un Zemgalē.

Neizpalika arī dažādas pat kuriozas situācijas. Darba dienas beigās Daugavpilī, Dubrovina parkā, policisti piefiksēja  kādu sievieti, kura bija ieradusies ar ziediem Krievijas karoga krāsā.

Persona, pamanot, ka viņa ir piesaistījusi likumsargu uzmanību, nosēdās uz bruģa un mēģināja policistus aizgaiņāt, sūdzoties par sirds sāpēm.

Tikmēr viņas kompanjons ar jau sagatavotu kameru uzsāka vaidošās sievietes un notiekošā filmēšanu. Likumsargi izsauca mediķus, kuri viņai veica medicīnisko pārbaudi un konstatēja, ka viņai nekas nekait. Sieviete palaista pēc administratīvā pārkāpuma lēmuma noformēšanas par agresora slavināšanu publiskā vietā.

Savukārt kādā citā gadījumā pārkāpēju likumsargi sagaidīja uz mājas durvju sliekšņa pēc izbrauciena ar PSRS simboliem rotātu automašīnu. Arī šajā gadījumā persona saukta pie atbildības.

Lai gan fiksēti vairāki pārkāpumi, policijas novērojumi liecina, ka šogad mazāks cilvēku skaits apmeklējis notikuma vietas. 

Divi kriminālprocesi un vairāki administratīvie pārkāpumi

Daugavpilī sākts kriminālprocess par genocīda, nozieguma pret mieru un kara noziegumu attaisnošanu. Aizturētā persona žurnālistu kameru priekšā izskrēja un izteica viedokli par kaimiņzemes vadoni.

Bet Jelgavas kapos kāds vīrietis ar mērķi slavināt agresorvalsti trīs reizes ar gāzes pistoli izšāva gaisā. Par notikušo sākts gan kriminālprocess par genocīda, nozieguma pret mieru, kara noziegumu attaisnošanu, gan administratīvais process par gāzes ieroča izmantošanu.

Trīs personas administratīvi aizturētas Salaspilī. Vīrieši bija alkohola reibumā un publiskā vietā dziedāja agresorvalsti slavinošas dziesmas. Vienam pie apģērba bija piesprausta arī aizliegtā Georga lente.

Vēl divas personas aizturētas Daugavpilī un Rēzeknē. Viena ieradās Daugavpils Dubrovina parkā ar mugursomu, pie kuras bija piesprausta aizliegta simbolika. Aizturot šo likumpārkāpēju, nācās pielietot fizisku spēku. Rēzeknē kāda persona aizturēta par ziedu nolikšanu nojauktā pieminekļa "Aļoša" vietā.

Vairums arī citu administratīvo pārkāpumu fiksēti saistībā ar ziedu novietošanu vietās, kur atradās nu jau demontētie padomju pieminekļi.

Dienestu redzeslokā arī nonācis saturs no sociālo mediju vietnēm, kur personas izvietojušas 9. maiju, militāru agresiju un kara noziegumu slavinošu simboliku.  

Modrību nezaudēs arī naktī

Policija jau iepriekš norādīja, ka 9. maijā strādās pastiprinātā režīmā, un, lai gan nebija informācijas par paaugstinātu apdraudējumu, policija uzsvēra, ka netiks pieļautas nekādas provokācijas.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks norādīja, ka arī diennakts tumšajā laikā policija būs vērīga un gatava jebkurai situācijai. Viņš atzina, ka pastiprinātie drošības pasākumi un brīdinājumi par neiecietību jebkādu pārkāpumu gadījumā ir devuši rezultātu. 

"Lai arī iet uz kapu vietām nolikt ziedus nav aizliegts, ir fiksēts, ka ziedus izkārto Krievijas karoga krāsās. Nevajag radīt duālas situācijas un izaicināt likumsargus. Mēs savu darbu izdarīsim strikti, un ar to ir jārēķinās," uzsvēra Ruks.

Dienesti uzmana arī saturu sociālajās vietnēs, kur personas izvieto militāru agresiju un kara noziegumu slavinošu simboliku. Kā uzsver policijas priekšnieks, ja tiks konstatētas noziedzīga nodarījuma pazīmes, pārkāpējiem jārēķinās ar to, ka policija pieklauvēs pie durvīm. 

Piektdienas rītā Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andris Zellis intervijā Latvijas Radio pastāstīja naktī no iedzīvotājiem saņemti 12 ziņojumi par pirotehnikas neatļautu izmantošanu un divos gadījumos sākti administratīvā pārkāpuma procesi, pieķerot uguņotājus.

Viņš arī vērtēja, ka kopumā salīdzinājumā ar pērno gadu šogad 9. maijā pārkāpumu bijis mazāk, jo cilvēki arī mazāk apmeklē iespējamās pulcēšanās vietas. Policija arī piektdien turpina uzraudzīt situāciju.

VP priekšnieka vietnieks Andris Zellis par 9.maiju
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daugavpilī simtiem cilvēku noliek ziedus

Daugavpilī Dubrovina parka apkaimē, kur atrodas Padomju armijas karavīru piemiņas memoriāls, ziedus nolikt atļauts, jo tā ir apbedījumu vieta. Cilvēku plūsma, lai gan mazāka nekā citus gadus, tomēr neapsīka visas dienas garumā, pēcpusdienā pat palielinoties, vēstīja Latvijas Radio Latgales studija.

Dubrovina parkā dežūrēja vairāki desmiti policistu; daudz policijas ekipāžu arī divās citās vietās pilsētā, kur pirms nepilniem diviem gadiem tika demontēti Padomju armijas pieminekļi.

Vairāki uzrunātie cilvēki parkā Latvijas Radio atzina, ka ziedu nolikšana ir "senču piemiņa" un godināšana, kāds vīrietis uzsvēra, ka negrib domāt par politiku un viņa vēlme nolikt ziedus nav saistīta ar politiku vai kādu politisko spēku.  

Daugavpils opozīcijas deputāts Jānis Lāčplēsis ("Latgales partija"/Latvijas attīstībai) pauda, ka šogad policija strādā daudz labāk, kontrolē situāciju, tāpēc kaut kādas demonstratīvas un provokatīvas darbības nenotiek, "bet nevaru pateikt, ka noskaņojumi tiem, kam tie bija svētki, būtu mainījušies, un, kamēr viņi dzīvo Krievijas informatīvajā telpā, tur maz kas var mainīties".

Pārkāpumi demontēto pieminekļu vietās

Latgalē pārkāpumi konstatēti vairākās vietās, kur pirms pusotra gada demontēti padomju režīmu slavinošie pieminekļi. Rīta pusē kāds vīrietis vēlējās atstāt ziedus un fotogrāfiju ar nojaukto pieminekli Rēzeknē. Daugavpilī, tā dēvētajā Slavas alejā, garāmgājējs centās pieminekļa vietā atstāt ceriņziedus.

Dubrovina parkā pie Daugavpils centrā astoņdesmitajos gados pārbedītajām karavīru atliekām drūzmēšanās vislielākā. Tur arī visvairāk Latgalē konstatēto pārkāpumu.

"Pārkāpumu ir skaitliski daudz, toties apmeklēšana, cilvēku interese ilgstoši uzturēties šeit parkā ir stipri zemāka nekā iepriekšējos divus gadus," atzina Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs.

Par konstatētajiem pārkāpumiem pārsvarā jau turpat uz vietas vainīgajiem piemēroti naudas sodi. Vēl policisti no atsevišķiem vainagiem noņēmuši lentes. 

"Bija slavinoša rakstura uzsaukumi, kas piestiprināti pie vainagiem. Lai mazinātu šo ažiotāžu ap 9. maiju kā tādu, mēs pieņēmām lēmumu lentes noņemt nost," norādīja Pumpurs.

Dubrovina parku šodien apmeklēja arī atsevišķi Saeimas deputāti. 

Liepājā policija fiksē Georga lentes izmantošanu

Liepājā līdz pēcpusdienai vienīgais fiksētais pārkāpums ir aizliegtā simbola – Georga lentes – izmantošana.   

9. maijā no rīta Liepājas Centrālkapos esošajā memoriālā kritušajiem padomju karavīriem ziedu bija sanests kaudzēm, bet atmosfēra – mierīga. Tur ieradās gan seniori, gan jaunieši – lielākoties pa vienam vai nelielās grupās.

"Man šie svētki ir kā dzīves svētki tāpēc, ka mēs tagad dzīvojam, pateicoties tam, ka viņi, tajā skaitā arī mani vecvecāki, atbrīvoja pasauli no fašisma. Bet par tiem pieminekļiem – tas ir valdības lēmums. Tas lai paliek uz to cilvēku sirdsapziņas," pauda liepājniece Natālija.

Policija informēja, ka piemiņas vietā Liepājā ceturtdien pamanīta aizliegtā simbola – Georga lentes izmantošana, bet plašāk notikušā apstākļus nekomentēja.

"Ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process par totalitārā režīma simbola izmantošanu publiskā vietā," informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Indulis Blīgzna.

Visā pilsētā pie demontēto padomju varu slavinošo pieminekļu vietām kopā dežurē 20 policijas patruļas. "Liela daļa mūsu kolēģu apseko šīs iezīmētās vietas patrulēšanas režīmā, uzturas tur noteiktu laiku, vadoties pēc situācijas," informēja Blīgzna.

Līdz pēcpusdienai zvani no iedzīvotājiem par novērotiem pārkāpumiem Kurzemē Valsts policijā nebija saņemti.  Likumsargi arī nebija konstatējuši pārkāpumus sociālajos tīklos.

 

KONTEKSTS:

Eiropā Otrā pasaules kara beigas atzīmē 8. maijā. 1945. gada 8. maijā sabiedroto spēki pieņēma nacistiskās Vācijas bezierunu kapitulāciju, tādējādi formāli Eiropā izbeidzot gandrīz sešus gadus ilgušo Otro pasaules karu. Latvija pēc Vācijas okupācijas gan nonāca citā – padomju – okupācijā.

Tikmēr Krievijā nacistiskās Vācijas režīma sagrāvi atzīmē 9. maijā, un arī Latvijā vairāki cilvēki šo dienu uzskatīja par atzīmējamu.

Kopš pagājušā gada 9. maijā ir aizliegti svētku un izklaides pasākumi, kuri neatbilst valsts drošības interesēm, slavina militāro agresiju vai nepatiesi atspoguļo vēsturiskos notikumus, kā arī aizliegts izmantot pirotehniku.

Pērn 9.maijā Latvijā policija kopumā aizturējusi 26 personas, sākusi 38 administratīvā pārkāpuma procesus, kā arī sākti četri kriminālprocesi, informēja Valsts policijā. Vairākas personas aizturētas arī saistībā ar uguņošanas aizlieguma pārkāpšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti