Zelenska padomnieks: Kopš Krievijas iebrukuma sākuma krituši ap 13 000 Ukrainas karavīru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Karam Ukrainā turpinoties, kritušo skaits abās pusēs turpina augt, taču precīzas aplēses par skaitu nav vai tās tiek noklusētas. Abas puses tiek turētas aizdomās par savu zaudējumu samazināšanu, lai izvairītos no savu karavīru morāles graušanas. Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska padomnieks Mihailo Podoļaks izteicies, ka kopš Krievijas pilna apjoma iebrukuma sākuma ir krituši līdz 13 000 Ukrainas karavīru. Tās esot Ģenerālštāba aplēses.

Podoļaks piebilda, ka Zelenskis publiskos oficiālos datus, "kad pienāks īstais brīdis". Jūnijā, kad Krievijas spēki mēģināja pilnībā ieņemt Luhanskas apgabalu, Zelenskis paziņoja, ka Ukraina zaudē "60 līdz 100 karavīru dienā, kas tiek nogalināti karadarbībā, un apmēram 500 cilvēku tiek ievainoti karadarbībā".

Ukraiņi lēš, ka Krievija zaudējusi teju 90 000 karavīru, savukārt pēdējais skaits, ko minējusi Krievija, komentējot savus zaudējumus, ir nepilni 6000 kritušo.

ASV ģenerālis Marks Milijs novembrī paziņoja, ka Ukrainā ir krituši vai ievainoti vairāk nekā 100 000 Krievijas militārpersonu un ka Ukrainas spēki varbūt cietuši līdzīgus zaudējumus.

Ukrainas prezidents savā ikvakara uzrunā norādījis, ka valsts gatavojas noteikt ierobežojumus reliģiskajām organizācijām valstī, kurām ir saikne ar Krieviju. Nacionālā drošības un aizsardzības padome ir uzdevusi valdībai ierosināt parlamentam likumprojektu par to reliģisko organizāciju darbību aizliegšanu Ukrainā, kuras ir saistītas ar Krievijas ietekmes centriem. Zelenskis piebildis, ka valsts drošības amatpersonām vajadzētu pastiprināt pasākumus, lai identificētu un neitralizētu Krievijas specdienestu graujošo darbību reliģiskajā telpā Ukrainā.

Krievija atvelk daļu karaspēka no Dņepras kreisā krasta

Ukrainas armijas ģenerālštābs ziņo, ka Krievija atvelk daļu karaspēka no pilsētām Dņepras kreisajā krastā pretī Hersonai. Tomēr tas vēl neliecina, ka iebrucēji gatavojas atstāt okupētā teritorijas šajā reģionā.

Paziņojumā norādīts, ka Olešku pilsētā iepretim Hersonai samazinājies Krievijas karavīru un militārās tehnikas skaits.  Ienaidnieka karaspēks tiek atvilkts arī no citām atsevišķām Hersonas apgabala apdzīvotajām vietām un izvietots mežā līdzās kādai šosejai. Lielākā daļa Krievijas karavīru šajā apvidū ir nesen mobilizētie rezervisti, un tas varētu liecināt, ka labāk apmācītie profesionālie karavīri apvidu jau pametuši.

Krievija jau iepriekš mudinājusi civiliedzīvotājus pamest teritoriju 15 kilometru garā joslā gar upi, kā arī evakuējusi civilās okupācijas iestādes no Nova Kahovkas Dņepras kreisajā krastā. Vienlaikus Krievijas spēki turpina veikt intensīvas apšaudes pāri upei, un nesen atbrīvotajā Hersonā atkal pārtraukta elektrības padeve.

ASV grib Krievijas "Vagner" atzīt par teroristu organizāciju

Tikmēr Vašingtonā noslēgusies ASV prezidenta Džo Baidena un Francijas prezidenta Emanuela Makrona tikšanās. Kopīgā paziņojumā pēc Elizejas pils saimnieka viesošanās ASV abi prezidenti apņēmušies nodrošināt Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmas un aprīkojumu, kas nepieciešams energotīkla remontam. Prezidenti asi nosodījuši Krievijas agresīvo karu pret Ukrainu un civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras apšaudes, norādot, ka šīs darbības ir kara noziegumi, un to vaininieki ir jāsauc pie atbildības. Baidens un Makrons arī nosodīja Krievijas nelikumīgo mēģinājumu anektēt suverēnu Ukrainas teritoriju, kas ir starptautisko tiesību pārkāpums.

ASV un Francija plāno turpināt darbu ar partneriem un sabiedrotajiem, lai koordinētu palīdzības pasākumus Ukrainai, jo īpaši starptautiskā konferencē, kas notiks Parīzē 13. decembrī. Abas valstis arī plāno turpināt sniegt spēcīgu atbalstu Ukrainas budžetam un mudināt starptautiskās finanšu institūcijas palielināt savu finansiālo atbalstu. Baidens un Makrons arī paziņoja par savu nelokāmo apņēmību saukt Krieviju pie atbildības par dokumentētiem brutāliem aktiem un kara noziegumiem, ko pastrādājuši gan Krievijas militārpersonas, gan algotņi, piemēram, "Vagner" grupa un citi. Abas valstis grasās palīdzēt Ukrainai pārvarēt arī kara sekas.

Makrons vizītes laikā solīja neizdarīt uz Kijivu spiedienu, lai tā pret savu gribu uzsāktu ar Krieviju miera sarunas. Viņš piebilda, ka Ukrainas prezidents Zelenskis esot izrādījis "patiesu gribu" iet miera ceļu. Vienlaikus Makrons izteicās, ka drīzumā runās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, paužot cerību, ka sarunas par kara izbeigšanu Ukrainā "joprojām ir iespējamas".

Bet Baidens pirmo reizi pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā ceturtdien paziņoja, ka ir gatavs runāt ar diktatoru Vladimiru Putinu, ja tas patiesi vēlas izbeigt karu un vēlas meklēt risinājumus tā izbeigšanai. Pagaidām gan nekas neliecinot, ka Putins meklētu veidu, kā šo karu izbeigt. Ja Baidens redzēšot šo vēlmi, tad, konsultējoties ar NATO, viņš būtu gatavs sēsties pie sarunu galda ar Putinu, lai noskaidrotu, ko viņš vēlas un kas viņam ir prātā. Karš varot beigties, tiklīdz Putins no Ukrainas izvestu karaspēku, taču, protams, viņš to nedarīs, teica Baidens.

ASV senatoru grupa Kongresā ir iesniegusi divu partiju likumprojektu, lai Krievijas privāto militāro kompāniju "Vagner" atzītu par ārvalstu teroristu organizāciju.

Likumprojekta līdzautors Bens Kārdins uzskata, ka algotņi ir ticami saistīti ar neskaitāmām zvērībām Ukrainā, Sīrijā un visā Āfrikas kontinentā. Tādēļ ASV nekavējoties jānorāda "Vagner" grupa kā ārvalstu teroristu organizācija. Tas samazinās Krievijas militāro spēku skaitu un palīdzēs saukt pie atbildības cilvēktiesību pārkāpējus, uzskata Kārdins.

Ukrainai gatavojas nodot NASAMS pretgaisa raķešu sistēmas

Bet izdevums "Politico" vēsta, ka ASV sabiedrotie sadarbojas ar Tuvo Austrumu valstīm, lai Ukrainai nodotu vairākas NASAMS pretgaisa raķešu sistēmas. Kā intervijā "Politico" teica NASAMS sistēmu ražotāja "Raytheon Technologies" izpilddirektors Gregs Hejs, uzņēmums plāno piegādāt kompleksus nākamo 3–6 mēnešu laikā. Tajā pašā laikā valstīm 24 mēnešu laikā būs jāpapildina krājumi Tuvajos Austrumos ar jaunām iekārtām. Sistēmu pārvietošana no Tuvajiem Austrumiem uz Ukrainu prasīšot mazāk laika nekā to ražošana ASV.

Hejs skaidroja, ka NASAMS ražošana aizņem apmēram divus gadus. Tas ir saistīts ar nepieciešamību iegādāties elektroniskās sastāvdaļas un raķešu dzinējus.

Hejs nenosauca valstis, ar kurām notiek sarunas par NASAMS pretgaisa aizsardzības sistēmas nodošanu Ukrainai. Taču saskaņā ar Drošības un aizsardzības sadarbības aģentūras datiem šo sistēmu pircēji reģionā ir Omāna un Katara. Tikmēr Pentagons ASV uzņēmumam "Lockheed Martin" piešķīris gandrīz 431 miljonu dolāru vērtu līgumu par HIMARS raķešu sistēmu ražošanu.

Savukārt Itālijas jaunā valdība premjerministres Džordžijas Meloni vadībā ceturtdien vienprātīgi pieņēma dekrētu, kas paredz pagarināt ieroču piegādes Ukrainai līdz 2023. gada 31. decembrim. Dekrēts pagarina darbības laiku lēmumiem, kurus pieņēma iepriekšējā premjera Mario Dragi valdība un kas būtu spēkā līdz šī gada beigām. Palīdzība būs vērsta uz pretgaisa aizsardzības pastiprināšanu, lai aizsargātu Ukrainas infrastruktūru no Krievijas raķešu un aviācijas triecieniem.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma. 11. novembrī Krievijas karaspēka vienības pameta Hersonas pilsētu, kur drīz vien ienāca Ukrainas karavīri.

Krievija ar raķetēm regulāri apšauda Ukrainas pilsētas, lai ziemā atstātu ukraiņus bez elektrības un siltuma. Eiropas Parlaments ir pasludinājis Krieviju par terorismu atbalstošu valsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti