Simtiem zinātnieku PVO paspārnē meklēs vakcīnu pret Ķīnas jauno koronavīrusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ženēvā pulcējas simtiem zinātnieku, lai Pasaules Veselības organizācijas paspārnē meklētu iespējas ātrāk izstrādāt vakcīnu pret jaunā tipa koronavīrusu. Ķīnā epidēmija prasījusi jau vairāk nekā tūkstoti dzīvību.  

Ķīnā mirušo skaits pēc inficēšanās ar jaunā tipa koronavīrusu pieaudzis līdz 1016 cilvēkiem, liecina otrdien, 11. februārī, publicētie varasiestāžu dati. Līdz šim Ķīnā apstiprināti vairāk nekā 42 000 inficēšanās gadījumi.

Tas ir krietni vairāk nekā radniecīgā SARS vīrusa epidēmijas laikā 2003. gadā. Mirstība no jaunā tipa koronavīrusa gan ir krietni zemāka, tomēr tas izplatījies straujāk.

Vienlaikus Ķīnas varasiestādes paziņojušas, ka, pateicoties karantīnas pasākumiem, temps, ar kādu dienā pieaug iespējamo inficēšanās gadījumu skaits epidēmijas epicentrā Uhaņā, ir samazinājies.

“Tā kā Uhaņa stingri īstenoja pasākumus, lai koncentrēti ārstētu apstiprinātos inficēšanās gadījumus, bet cilvēkus, par kuriem bija aizdomas par saslimšanu, izolēja, tad iespējamo inficēšanās gadījumu skaits ir strauji samazinājies. Tas dod vērtīgu laiku, lai pacienti saņemtu ārstēšanu un samazinātu smagu saslimšanu daudzumu.

Tas radījis labvēlīgus apstākļus, lai uzvarētu cīņā pret epidēmiju Uhaņā, Hubei provincē un visā valstī,” paziņoja Ķīnas Nacionālās veselības komisijas pārstāvis Mi Fengs.

Ārpus Ķīnas citās pasaules valstīs ziņots par gandrīz 400 inficēšanās gadījumiem ar vīrusu, viens cilvēks miris Filipīnās.

Bet Japānā Jokohamas ostā kruīza kuģis "Diamond Princess" jau nedēļu atrodas karantīnā. Uz klāja ir vairāk nekā trīs ar pusi tūkstoši pasažieru un apkalpes locekļu, kurus mediķi turpina pārbaudīt. Līdz šīm uz kuģa apstiprināti vairāk nekā 130 inficēšanās gadījumu.

Tikmēr arī Taizemē varasiestādes otrdien neļāva pasažieriem izkāpt no cita kruīza kuģa, kaut uz tā nebija apstiprināti saslimšanas gadījumi. Bez Ziemeļkoreja esot nosūtījusi simtiem strādnieku patrulēt uz valsts robežas ar Ķīnu.  

Lai paātrinātu medikamentu un vakcīnu izstrādi pret jauno vīrusu, Pasaules Veselības organizācijas paspārnē otrdien Ženēvā sākās divu dienu starptautiska konference ar 400 zinātnieku, valdību pārstāvju un donoru dalību.

Pasaules Veselības organizācijas pārstāve Fadela Čaiba informēja, ka “viņi izmanto agrīnā plāna un sagatavošanās globālo stratēģiju, lai epidēmiju laikā varētu ātri izstrādāt zāles. Šo pieeju pirmo reizi izmantoja, kad Rietumāfrikā uzliesmoja Ebolas vīruss, lai aktivizētu globālus centienus izstrādāt medicīnas tehnoloģijas slimības apkarošanai. Tas deva rezultātus – mums tagad ir vakcīnas pret Ebolas vīrusu.”

Sākoties konferencei, Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss brīdināja – kaut vīrusa izplatība līdz šīm koncentrēta Ķīnā, tas tomēr ir “ļoti nopietns drauds pasaulei”.  

Jaunā koronavīrusa oficiālais nosaukums būs “Kovid-19” (''Covid-19''), otrdien paziņoja Pasaules Veselības organizācija.

Nosaukumu veido vārdu  koronavīruss un slimība (angļu: disease) saīsinājums. Savukārt “19” apzīmē gadu, kad vīruss pirmo reizi parādījās. – 2019. gada beigās.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā. Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā. 

Mirušo skaits tagad ir pārsniedzis SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma uzliesmojumā mirušo skaitu Ķīnā un Honkongā 2002. un 2003.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti