Jaunā koronavīrusa upuru skaits pārsniedz tūkstoti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No Ķīnas jaunā koronavīrusa izraisītās slimības miruši vairāk nekā 1000 cilvēki. Pirmdien konstatēts arī lielākais upuru skaits vienas dienas laikā. Epidemiologi pieļauj, ka sliktākajā scenārijā jaunais vīruss varētu skart aptuveni 60% planētas iedzīvotāju. Tikmēr Ķīnā lielas bažas rada arī jaunā vīrusa ietekme uz ekonomiku.

Jaunā koronavīrusa upuru skaits pārsniedz tūkstoti
00:00 / 03:45
Lejuplādēt

Pēdējās dienas laikā infekcijas uzliesmojuma epicentrā – Ķīnas Tautas Republikas Hubei provincē – reģistrēti 103 jauni nāves gadījumi, bet pārējā valsts teritorijā – pieci.

Kopš pirmo ziņu saņemšanas par jauno koronavīrusu, Ķīnā ar šo slimību ir inficējušies jau vairāk nekā 42 tūkstoši cilvēku. Pirmdien pirmo reizi divu nedēļu laikā tika novērota jauno saslimšanas gadījumu mazināšanās, lai arī tie joprojām ir divarpus tūkstoši gadījumu dienā. Pirmdien arī pirmo reizi bojāgājušo skaits pārsniedza 1000 pēc tam, kad vienas dienas laikā no jaunā vīrusa radītajām sekām mira 108 cilvēki. Lai arī līdz šim ārpus Ķīnas ir reģistrēti aptuveni 320 inficēšanās gadījumi 24 valstīs, Pasaules Veselības Organizācija (PVO) ir brīdinājusi, ka slimības epicentrs Ķīnā var būt tikai dzirkstele, kas aizsāks daudz plašāku ugunsgrēku. Īpaši lielas bažas rada valstis, kurās veselības aprūpes sistēma ir ļoti zemā līmenī.

Tikmēr Honkongas vadošais sabiedrības veselības epidemiologs Gabriels Leungs brīdinājis, ka gadījumā, ja jaunais vīruss netiks pietiekami kontrolēts, tas varētu skart aptuveni divas trešdaļas pasaules iedzīvotāju. Profesora Leunga brīdinājums izskanējis vien neilgi pēc PVO paziņojuma, kurā norādīts, ka pēdējie koronavīrusa gadījumi pacientiem, kuri nekad nav bijuši Ķīnā, var būt tikai aisberga redzamā daļa. Tieši tāpēc galvenais jautājums tagad esot, cik tad liels ir šīs aisbergs? Intervijā britu izdevumam "The Guardian" Gabriels Luengs piekritis ekspertu viedoklim, ka vidēji viens inficēts cilvēks slimību var nodot divarpus citiem cilvēkiem.

Lai arī letālo slimības gadījumu skaits ir vien aptuveni procents, ja prognozes par izplatības apmēriem piepildītos, bojā gājušo skaits tāpat būtu milzīgs.

Savukārt Kolumbijas universitātes infekciju un imunitātes centra infekcijas slimību eksperts Ians Lipkins prognozē, ka letālo gadījumu skaits būs mazāks nekā viens procents. Lai arī pašlaik bojā gājušo skaits ir salīdzinoši mazs, bažas rada tas, ka vīruss ir jauns.

"Mani aprēķini, kuri protams ir visai spekulatīvi, liecina, ka mirušo īpatsvars būs ievērojami zemāks. Skatoties salīdzinājumā, ik gadu pasaulē no gripas vīrusa radītajām sekām mirst līdz pat 650 tūkstošiem cilvēku. Šī jaunā slimība līdz šim ir prasījusi vairāk nekā tūkstoti dzīvību. Tāpēc šī slimība mums nav tik izaicinoša kā gripa. Taču no otras puses, tas ir jauns vīruss, par kuru mēs neko daudz nezinām, tāpēc mums ir jāpārliecinās, ka tas nekļūst par kaut ko daudz briesmīgāku," stāstīja Lipkins.

Viņš pats pašlaik atrodas karantīnā, jo ir atgriezies no Ķīnas, kur vietējām varas iestādēm sniedza konsultācijas cīņai ar jauno koronavīrusu. Pēc viņa domām, tā kā pret jauno slimību pašlaik nav medikamentu un nav līdz galam saprotama tās izplatīšanās, atliek vien koncentrēties uz dažādiem piesardzības pasākumiem, līdzīgi kā to pašlaik dara Ķīnas varas iestādes.

Bet kā ziņo aģentūra "Reuters", simtiem ķīniešu uzņēmumu ir paziņojuši, ka viņiem būs nepieciešami miljardiem dolāru lieli aizdevumi, lai noturētos virs ūdens. Par spīti Ķīnas prezidenta iedrošinājumam, radušos zaudējumu dēļ daudzos uzņēmumos jau sākusies darbinieku atlaišana. Varas iestāžu īstenoto pilsētu blokāžu dēļ tiek slēgtas rūpnīcas un tiek radīti traucējumi piegādes līnijām. Starp uzņēmumiem, kuri gatavojas prasīt valsts atbalstu, ir arī pārtikas piegādes gigants "Meituan", "Dianping" un viedtālruņu ražotājs "Xiaomi". Ķīnas varas iestādes jau ir paziņojušas, ka drīzumā tiks īstenota virkne pretpasākumu, lai stabilizētu darba tirgu, samazinātu procentlikmes un veiktu finansiālās stimulēšanas darbības, lai samazinātu ekonomisko lejupslīdi pasaulē otrajā lielākajā ekonomikā līdz minimumam.

Pirmdien, 10. februārī, Ķīnas galvaspilsētā Pekinā ar mediķiem tikās prezidents Sji Dzjiņpins, kurš aicināja veikt apņēmīgākus pasākumus infekcijas uzliesmojuma ierobežošanai. Ķīnā pirmdien ieradās arī ANO Pasaules Veselības organizācijas pārstāvji, kas palīdzēs cīnīties ar bīstamo infekciju.

Uz īpašu sēdi otrdien, 11. februārī, pulcēsies Eiropas Savienības dalībvalstu veselības ministri. 

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā. Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā. 

Mirušo skaits tagad ir pārsniedzis SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma uzliesmojumā mirušo skaitu Ķīnā un Honkongā 2002. un 2003.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti