Dienas ziņas

Londona pēdējā dienā pirms "Brexit"

Dienas ziņas

Gājēju ielas būs arī turpmāk

Lielbritānija oficiāli izstājusies no Eiropas Savienības

Reportāža: «Brexit» gaisotne – kā Jaunā gada sagaidīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānija ir kļuvusi par pirmo valsti, kas ir pametusi Eiropas Savienību. Tas notika pulksten vienos naktī pēc Latvijas laika. Viens no pazīstamākajiem “Brexit” aizstāvjiem, odiozais politiķis Naidžels Faražss pie parlamenta ēkas Londonā sarīkoja skaļu savu atbalstītāju ballīti. Turpretī Lielbritānijas valdības politiķi ir svinējuši savā šaurajā lokā.   

Lai sagaidītu brīdi, kad Lielbritānija pamet Eiropas Savienību, Parlamenta laukumā Londonā bija sanākuši tūkstošiem cilvēku. Gaisotne nedaudz atgādināja Jaungada nakti. Tikai svinīgais brīdis bija 23:00 pēc vietējā laika. Latvijā tajā brīdī jau bija 1:00.

Reportāža: «Brexit» gaisotne – kā Jaunā gada sagaidīšana
00:00 / 04:05
Lejuplādēt

Starp sanākušajiem varēja manīt gan “Brexit” partijas līdera Naidžela Faraža atbalstītājus, gan tūristus un ārzemniekus. Cilvēkiem rokās bija šampanietis, vīns, alus un citi dzērieni. Daži bija diezgan manāmi iedzēruši.

Īsi pirms 23:00 uz skatuves kāpa Faražs, kurš pauda prieku par to, ka Lielbritānija beidzot pamet Eiropas Savienību. Viņš runāja par no jauna atgūto brīvību un neatkarību. Līdzīgas domas pauda arī viņa atbalstītāji, ar kuriem esmu runājis pēcpusdienā, kad pasākums tikai sākās.

“Es domāju, ka dzīve kļūs labāka. Tam būs nepieciešams laiks. Būs daudz kas jāpaveic, daudz kas jāizlabo. Bet tagad mums ir jauna valdība, un tas ir ļoti būtiski. Tā kā es optimistiski raugos uz nākotni,” pauda kāds pasākuma apmeklētājs.

“Iespējams, ja pārējie redzēs, ka daudzas lietas uzlabojas, tad viņi to varēs pieņemt. Tas, protams, vēl nebūt nav garantēts. Bet mēs zinājām, ka mēs varētu kļūt ne tik pārtikuši. Tomēr mēs jutām, ka brīvība ir svarīgāka. Nauda nenosaka visu,” sacīja cita pasākuma dalībniece.

Daži no sastaptajiem arī atzina, ka migrācija ir spēlējusi lomu, pieņemot lēmumu par to, ka Lielbritānijai ir jāpamet Eiropas Savienība.

“Visiem viss tiek dots par brīvu. Šī masveida imigrācija tā nevar turpināties. Tas ir vienkārši ačgārni. Un arī drošība. Mēs nekad neesam bijuši tik nedrošā situācijā. Paskatieties uz mūsu Ziemassvētku tirdziņiem! Masveida imigrācijas dēļ tur tagad ir betona nožogojums un policija ar ieročiem. Kāds tam sakars ar Ziemassvētku tirdziņu?” norādīja cita Londonas iedzīvotāja.

 “Pie mums brauc daudz latviešu, bet ne tie labākie. Esmu pārliecināts, ka jums ir arī daudz jauku cilvēku. [...] Mēs ar jums tirgosimies. Jūs varat šeit braukt un tērēt savu naudu, cik vien vēlaties. Un es ceru, ka varēšu aizbraukt arī uz jūsu valsti, iedzert alu, paskatīties uz skaistām sievietēm.

Bet vai es vēlos, lai mums būtu viena valūta? Es gribu, lai jūs paliekat latvieši,” teica kāds cits “Brexit” atbalstītājs.

Londonas iedzīvotājs Skots LTV atzina, ka ir laimīgs, “ka galu galā tas ir beidzies, tas vilkās tik ilgi. Tagad gan mēs, gan Eiropas Savienība varam doties uz priekšu.”

Londonas iedzīvotājs Roberts savukārt pauda, ka “šī ir liela, vēsturiska diena, un mēs, protams, nepametam Eiropu, bet Eiropas Savienības institūcijas. Bet mēs absolūti atbalstam jūs, absolūti atbalstām Latviju.”

Londonas iedzīvotāja Gvendelīna savukārt sprieda, ka ārzemniekiem, kuri strādā Lielbritānijā, “viss būs kārtībā. Ja viņi ir legāli, nebūs nekādu problēmu. Ja viņi ir nelegāli, tad tā būs viņu problēma.”

Pēcpusdienā no valdības nama gar parlamentu uz Eiropas Komisijas pārstāvniecību devās arī vairāki simti cilvēku, kuri skumst par Apvienotās Karalistes izstāšanos.

“Man ir ļoti skumji apzināties, ka šī ir pēdējā diena, kad Lielbritānija ir daļa no Eiropas Savienības. Es domāju, ka britu ekonomika ir ieguvusi no tā, ka esam daļa no Eiropas Savienības. Tā bija arī ļoti ietekmīga dalībvalsts.

Man arī liekas, ka daudzi ekonomiskie argumenti, kas tiek piesaukti, lai pamatotu aiziešanu, nav saistīti ar Briseli.

Tās ir krietni lielākas problēmas, kas valda mūsu sabiedrībā, jo mums tagad ir ārkārtīgi liela sociālā nošķirtība,” atzina kāds ES atbalstītājs.

Gājiena laikā notika dažas asas vārdu apmaiņas starp abu pušu pārstāvjiem. Tomēr policija kontrolēja, lai nepieļautu nopietnākus starpgadījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti