Uzrunājot Nacionālās drošības padomi, Duda norādīja, ka poļu dienesti ir gatavi dažādiem scenārijiem, vienlaikus pateicoties sabiedrotajiem par izrādīto atbalstu un iespējamo palīdzību.
Prezydent @AndrzejDuda: Zapobiegliśmy wczoraj przekroczeniu granicy. Grupy migrantów były sterowane przez służby białoruskie, które sprowadziły tych ludzi w miejsce, w którym nie ma przejścia granicznego.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 9, 2021
“Mēs visu laiku uzraugām situāciju uz Polijas un Baltkrievijas robežas. Pašlaik uz robežas ir pietiekams skaits robežsargu un policistu, kā arī visa nepieciešamā infrastruktūra. Mēs aizsargāsim savu robežu, jo tā ir mūsu atbildība,” uzsver Polijas prezidents.
“Premjerministrs visu laiku konsultējas ar Eiropas Komisiju un Eiropadomi, es visu laiku sazinos ar NATO ģenerālsekretāru. Jenss Stoltenbergs šorīt lūdza viņu informēt par jebkādu eskalāciju, kas varētu būt par iemeslu Ziemeļatlantijas alianses turpmākām darbībām. Pašlaik šādas nepieciešamības nav, jo mēs kontrolējam situāciju. Taču, protams, mēs esam pateicīgi visiem mūsu kaimiņiem un sabiedrotajiem.”
Latvijas prezidents Egils Levits pirmdien vakarā pārrunājis situāciju ar Polijas kolēģi Andžeju Dudu. Viņa skatījumā, Eiropai nepieciešams apsvērt sankcijas pret aviosabiedrībām un lidostām, kas iesaistītas migrantu nogādāšanā Baltkrievijā. "Mums ir tiesības un pienākums aizsargāt mūsu kopējo ārējo robežu," uzsvēris Levits, norādot, ka minētais prasa veikt arī izmaiņas Eiropas Savienības likumdošanā.
KONTEKSTS:
2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.
Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.
Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.
Latvijas valdība no 11. augusta izsludinājusi ārkārtējo situāciju pierobežā ar Baltkrieviju, vēlāk to pagarināja līdz līdz 10. februārim. Latvija arī plāno pasteidzināt Latvijas–Baltkrievijas robežas infrastruktūras izbūvi.