Kā labāk dzīvot

Nozares pārstāvji: Ikvienam nepieciešamas pamatzināšanas darbā ar mākslīgo intelektu

Kā labāk dzīvot

Ne vienmēr miegs sniedz atspirdzinājumu

Rūpes par acu veselību vasaras saulē

Ārste: Saulesbrilles bez UV filtra acīm kaitē vairāk nekā to nelietošana

Lai vasaras spožajā saulē acis nežilbtu, cilvēki nereti lieto saulesbrilles. Svarīgi, ka saulesbrilles ir ar kvalitatīvu (ultravioleto staru) UV filtru aizsardzību, citādi tās var nodarīt lielāku ļaunumu, nekā saulesbriļļu nelietošana. Ja gadās nopirkt saulesbrilles ārpus optikas veikaliem, tās obligāti jāpārbauda, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica oftalmoloģe Anda Balgalve un optometriste Zanda Ruskule.

Vai vasarā, kad saules ir vairāk, acis pasargāt palīdzēs saulesbrilles? Balgalve atzina, ka viedokļi ir dažādi, un vienas pareizās atbildes uz šo jautājumu nav. 

"Mans viedoklis diezgan daudz atšķiras no daudzu citu kolēģu viedokļa. Man šķiet, ka Latvijā galvenā problēma ir tāda, ka saules mums ir vienmēr par maz, nevis par daudz. Tad vēl no tās pēkšņi sargāties? Ja ir veselas acis, es uzskatu, ka mums tā ir jābauda, nevis no tās jāslēpjas. Tas ir mans viedoklis, nevis vienkārši izdomāts, bet daudzos avotos un zinātniskos pētījumos lasīts," pauda Balgalve.

Ruskule norādīja, ka dažādos pētījumos ir pierādīts – bērniem veselīgai redzes attīstībai ir vajadzīgs viss gaismas spektrs, taču līdzīgi kā ar visu dzīvē, arī saules gaisma jāuzņem ar mēru. 

"Bērnam, lai veselīgi attīstītos, ir vajadzīgs viss gaismas spektrs, bet veselīga atrašanās saules gaismā nozīmē pāris stundas. Protams, ja mēs pavadām daudz vairāk laika saulē, ja ir tiešā saule, tiešā gaisma, būtu jāpasargā tomēr acis.

Ja mēs pavadām visu dienu pludmalē, saulesbrilles tomēr būtu jāuzliek vai cepurīte, kas aizsargā no tiešas saules gaismas," ieteica Ruskule.

Būtisks aspekts, kas jāņem vērā, ir arī adaptācija, norādīja Ruskule. Ja bērns vai pieaugušais ir pieradis daudz atrasties ārā, saules gaismā, acis pie tās jau ir pieradušas un nav tik ļoti jāsargā. Ja cilvēks ilgstoši pavada laiku pie ekrāniem, izejot pēkšņi laukā, protams, acis žilbs, un tas būs nepatīkami. Tad saulesbrilles var izrādīties noderīgas.

"Tas gan ir individuāli. Daudzi cilvēki pie manis praksē nāk un jautā: "Dakter, vai man obligāti jāstaigā ar tām saulesbrillēm, ja es labi jūtos, un man tā saule netraucē?" Es saku: "Ja jūs jūtaties labi, kāpēc jums vajag saulesbrilles" Protams, mēs nedrīkstam skatīties uz sauli, par to nav stāsts vispār, bet mums taču ikdienā tā spīd no augšas," pauda Balgalve.

Protams, tas neattiecas uz cilvēkiem ar redzes problēmām vai operētām acīm – tad saulesbrilles jālieto pastāvīgi. Saulesbrilles svarīgi iegādāties tādas, kurām ir kvalitatīva UV filtra aizsardzība. 

"Tas ir absolūti obligāti. Šeit ir stāsts par bērniem. Vecāki ir izlasījuši, ka bērns jāsargā no saules, un nopērk skaistas, jo bērns grib skaistas, kaut kur tirgū saulesbrilles ārpus optikas saloniem. Ir tā, ka šajā brīdī, ja tām nav šīs UV aizsardzības, mēs nodarām būtisku ļaunumu bērnam.

Dabiskā reakcijā acu zīlītes sašaurinās spilgtā gaismā, un acs pati sevi sargā. Ja ir šī tumšā brillīte, kura neaizsargā, acu zīlīte ir plata, un tas ir daudz sliktāk, nekā bez saulesbrillēm," uzsvēra Balgalve. 

Viņa paskaidroja, ka kvalitatīvām saulesbrillēm nav jābūt dārgām. Piemēram, reiz viņa Vācijā iegādājusies saulesbrilles par vienu eiro, vēlāk optikas salonā pārbaudījusi UV filtrus, un viss bijis kārtībā.

"Nopērkot kaut kur lētu brillīti, ieejiet, lūdzu, optikas salonā – visur ir aparātiņš, ar ko pārbaudīt UV aizsardzības līmeni," ieteica Balgalve.

Viņai piekrita Ruskule, skaidrojot, ka optikas veikalos pēc likuma nedrīkst tirgot tādas saulesbrilles, kurām nav UV aizsardzības, bet uz citām tirdzniecības vietām šie noteikumi neattiecas.

UV aizsardzību var pārbaudīt tikai speciālā aparātā optikas salonos, to nav iespējams noteikt vizuāli, jo tas, vai brilles ir tumšākas vai gaišākas, neko nenozīmē. Saulesbrilles var būt ļoti gaišas un acis pasargāt perfekti, bet pat ļoti tumšas saulesbrilles var izrādīties nederīgas. 

Tāpat ārstes atgādināja, ka redzi ir jāsargā ne tikai no saules, par to jārūpējas ik dienu, pievēršot uzmanību tam, kā un cik daudz lietojam viedierīces, kā arī regulāri pārbaudot acis. 

"Labākā acu sargāšana ir profilakse. Profilaktiski ik pa laikam pārbaudot acis, mēs varam noķert šīs dažādās acu saslimšanas," uzsvēra Ruskule.

Vēl par acu veselību

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti