Eiropas Komisijas priekšsēdētāja: Eiropa aizstāvēsies pret Baltkrievijas hibrīduzbrukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena trešdien Eiropas Parlamentā Strasbūrā uzstājās ar runu par stāvokli Eiropas Savienībā. Tā ir ikgadēja uzruna, kuras laikā komisijas vadītāja pauda savu redzējumu par pašreizējiem Eiropas izaicinājumiem un to risinājumiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja: Eiropa aizstāvēsies pret Baltkrievijas hibrīduzbrukumu
00:00 / 03:50
Lejuplādēt

Ambīcijas bija viens no vadmotīviem šīsdienas Eiropas Komisijas priekšsēdētājas runā par stāvokli Eiropas Savienībā. Vēršoties pie Eiropas Parlamenta deputātiem, fon der Leiena sacīja, ka par spīti skeptiķu pesimismam Eiropa aizvadītā gada laikā ir varējusi daudz sasniegt gan vakcinācijā, gan cīņa ar pandēmiju, gan atjaunojot ceļošanu ar vienoto digitālo sertifikātu. Tādēļ arī turpmāk ir jāizvirza ambiciozi mērķi un jāstrādā to sasniegšanai.

Daudz uzmanības fon der Leienas runā tika veltīts arī drošības situācijai, tostarp notikumiem uz robežas ar Baltkrieviju.

“Režīms Minskā ir manipulējis ar cilvēkiem. Viņi ir iesēdinājuši cilvēkus lidmašīnās un burtiski dzinuši viņus Eiropas robežu virzienā. Pret to nekad nedrīkst izturēties toleranti.Un ātrā Eiropas reakcija to apliecina. Esiet droši, ka mēs turpināsim atbalstīt Lietuvu, Latviju un Poliju. Sauksim lietas īstajos vārdos: šis ir hibrīduzbrukums ar mērķi destabilizēt Eiropu.”

Fon der Leiena uzskata, ka notikumi uz robežas ar Baltkrieviju vēlreiz apliecina, ka Eiropai ir nepieciešama jauna migrācijas politika un mudināja valstis panākt kopsaucēju šajā jautājumā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Cīņa ar koronavīrusa pandēmiju bija viens no centrālajiem Eiropas Komisijas priekšsēdētājas uzrunas tematiem. Par spīti sākotnējām problēmām ar vakcīnu piegādi un kritiku par lēno vakcināciju, tagad Eiropā vairāk nekā 70% pieaugušo ir pilnībā vakcinēti. Gan Lielbritānijā, gan ASV šie rādītāji ir zemāki. Arī lēmums iepirkt vakcīnas visām valstīm kopā ir bijusi veiksmīga stratēģija, jo tas nodrošināja, ka tās pa vienādu cenu ir pieejamas visām dalībvalstīm.

Tik pat ambiciozai, pēc fon der Leinas domām, Eiropai ir jābūt arī digitālo tehnoloģiju attīstības jomā. Tostarp ārkārtīgi svarīgi ir ieguldīt pusvadītāju ražošanā, kas nepieciešami daudzu elektropreču ražošanā.

“Mūsu mērķis ir kopā izveidot vismodernāko Eiropas mikroshēmu ekosistēmu, kas ietvers ražošanu. Tādējādi tiks nodrošinātas piegādes un pavērti jauni tirgi revolucionārām Eiropas tehnoloģijām Jā, tas milzīgs izaicinājums. Un es zinu, ka dažs labs sacīs, ka to nevar izdarīt. Bet to pašu pirms 20 gadiem teica arī par satelītnavigācijas sistēmu “Galileo”.

Paskatieties, kur atrodamies tagad. Visiem kopā mums tas ir izdevies. Šodien Eiropas satelīti nodrošina navigācijas sistēmu vairāk nekā diviem miljardiem viedtālruņu lietotāju visā pasaulē. Mēs esam pasaules līderi. Tāpēc uzdrīkstēsimies atkal — šoreiz pusvadītāju jomā.”

Fon der Leiena vairakkārt pieskārās arī attiecībām ar Ķīnu. Viņa paziņoja, ka Eiropa nevar būvēt savu ideālo nākotni no Ķīnā ražotajām izejvielām, kas tiek piegādātas caur Ķīnai piederošajām ostām. Tādēļ Eiropai ir ne tikai jāmazina atkarība no Ķīnas, bet arī jāveido partnerības ar citiem pasaules reģioniem, veicinot jaunus tehnoloģiskos savienojumus.

Komisijas priekšsēdētāja arī sacīja, ka tuvākajā laikā tiks rosināts aizliegt Eiropā pārdot preces, ko ražo piespiedu kārtā.

Ķīnai un ASV ir jādara vairāk arī klimata pārmaiņu jomā un jau līdz novembrī paredzētajam samitam Glāzgovā jānāk ar konkrētiem plāniem savu mērķu sasniegšanai.

Komisijas priekšsēdētāja pieskārās arī situācijai Afganistānā un tam, ko mēs varam no tās mācīties. Viņasprāt, Eiropas Savienība var darīt vairāk drošības jomā arī ārpus NATO, lai nodrošinātu stabilitāti savā kaimiņu reģionā.

Tomēr viņa atzina, ka galvenā problēma līdz šim ir bijis politiskās gribas trūkums. Tādēļ ES varētu apsvērt jauna kopīgā vadības centra izveidi, kas apvienotu informāciju no dažādām dalībvalstīm un ļautu uz tās pamata ātri pieņemt lēmumus.

Izskanēja arī ideja atcelt PVN Eiropā ražoto ieroču un citu militāro tehnoloģiju iepirkumiem.

Dažāda veida informācija un informatīvie materiāli par EK priekšsēdētājas runu pieejami šajā vietnē: Stāvoklis Savienībā 2021. gadā | Eiropas Komisija (europa.eu).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti