Migrantiem nokļūšana līdz Lietuvai izmaksā līdz 15 000 dolāru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Migrantiem, kas no Irākas vēlas nokļūt līdz Lietuvai, par šo pakalpojumu starpniekiem nākas samaksāt no 6000 līdz 15 000 ASV dolāru, liecina Lietuvas sabiedriskā medija “LRT” iegūtā informācija. Reti kurš no patvēruma meklētājiem vēlas palikt Lietuvā, jo viņu mērķis ir turīgākas Eiropas Savienības valstis.

“LRT” žurnālisti kopā ar kolēģiem Baltkrievijā un Irākā centās noskaidrot, kā tiek organizēta migrantu plūsma uz Eiropu.

Nesen atklāts jauns reiss no Bagdādes uz Minsku

Līdz šim galvenais maršruts Tuvo Austrumu un Āfrikas valstu iedzīvotājiem bijis caur Eiropas dienvidu valstīm un Balkāniem, bet tagad arvien vairāk migrantu izvēlas Baltkrieviju, kas ne tikai neliek šķēršļus migrantiem, bet pat veicina viņu došanos uz Lietuvu un gūst peļņu no šī nelegālā biznesa.

“Mēs varam piedāvāt Baltkrieviju, Vāciju, Lietuvu un citas valstis. No šejienes uz Baltkrieviju, pēc tam 20 minūtes līdz Lietuvai. Tas maksās 10 000 dolāru vienam cilvēkam, lai no Bagdādes tiktu līdz Lietuvai,” irākiešu žurnālistiem stāsta kāds no starpniekiem, kas nodrošina šos pakalpojumus Irākā.

Migrantiem ceļš uz Eiropu caur Baltkrieviju ir daudz ātrāks un vieglāks, jo līdz Baltkrievijai iespējams nokļūt ar lidmašīnu; nav jāriskē ar dzīvību, laivā mēģinot šķērsot Vidusjūru.

Lidsabiedrība “Irākas aviolīnijas” jau kopš 2017. gada veic lidojumus no Bagdādes uz Minsku. Bet šogad kopš 10. maija uz Minsku lido arī lidsabiedrības “Fly Baghdad” reiss.

Jāiemaksā 3000 dolāru drošības nauda

Irākiešu tūristu pēkšņā interese par Baltkrievijas apskatīšanu skaidrojama ar to, ka daudzi nemaz neplāno atgriezties dzimtenē un Baltkrievija viņiem ir kā placdarms, no kurienes pārcelties uz dzīvi Eiropā.

“LRT” žurnālistu veiktā izmeklēšana liecina, ka Baltkrievijā valdošais režīms piepelnās ar šo biznesu. Irākiešiem, kas vēlas doties “tūrisma braucienā” uz Baltkrieviju, esot jāiemaksā 3000 dolāru drošības nauda. Ja cilvēks neatgriežas Irākā, tad iemaksātā nauda nonāk Baltkrievijas rīcībā.

Tāpat Baltkrievija pelna arī ar viesnīcu, ēdināšanas un transporta pakalpojumiem. Pēc ielidošanas Baltkrievijā migranti tiek nogādāti kādā no Minskas viesnīcām, kur paliek dažas dienas. Tad viņus ar auto nogādā līdz Lietuvas robežai un pamāca, kā pārvarēt robežu.

Riskē, lai nokļūtu drošībā

Kāds no migrantiem raidsabiedrībai “LRT” stāstīja, ka līdz robežai braukuši piecas vai sešas stundas.

Tad auto apstājies un vadītājs teicis: “Ejiet šajā virzienā, un tur būs Eiropa. Ja iesiet taisni, redzēsiet žogu, kam viegli var tikt pāri. Otrā pusē jūs gaidīs mašīna un aizvedīs tālāk.”

Protams, otrā pusē nekādas mašīnas nav bijis, migranti naktī pārsaluši, līdz viņus aizturēja Lietuvas robežsardze.

Irākas kurds Fatahs stāsta, ka izticis bez starpniekiem: pats nopircis aviobiļeti lidojumam no Bagdādes uz Minsku, bet Minskā samaksājis taksistam ap 100 eiro, lai nogādā viņu līdz Lietuvas robežai. Viņš zinājis, kā rīkoties, jo Lietuvā viņu gaidījis draugs, kurš jau veicis šo ceļu.

Aizturētie migranti neslēpj, ka Lietuva nav viņu galamērķis, jo viņi vēlas pārcelties uz dzīvi bagātākās Eiropas valstīs.

“Mēs atvainojamies, ka nācās pārkāpt robežu, bet mums nav cita veida, kā legāli nokļūt Lietuvā. Mums bija jāizmanto šis ceļš, jāriskē, lai nokļūtu drošībā,” stāsta Irākas kurds Selvans.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājies migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir bēgļi no Irākas, Sīrijas un Afganistānas. Lietuvas amatpersonas uzskata, ka Baltkrievijas varasiestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Lietuva šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti