Panorāma

Lietuva: Darām visu, lai nepieļautu jaunu migrācijas maršrutu

Panorāma

Panorāma

Cilvēktiesību aktīviste: daļu migrantu virza uz Latviju

No Polijas saņemtas ziņas par migrantu grupas virzīšanos uz Latvijas robežu

LTV korespondente Odita Krenberga, kas pašlaik atrodas Polijā, atsaucoties uz poļu cilvēktiesību aktīvistu sniegto informāciju, vēsta, ka migrantu grupa, kas padzīta no Polijas, tagad tiek virzīta uz Baltkrievijas un Latvijas robežas pusi.

Cilvēktiesību aktīviste, akcijas “Mātes uz robežas” organizatore Joanna Stančuka saņēmusi informāciju, ka ap 100 migrantu, kas pirms dažām dienām pārrāva Polijas robežu, bet kurus Polijas spēki atspieda atpakaļ, tiekot virzīti uz Latvijas pusi.

“Saņēmām tādas ziņas no bēgļiem, kuri no poļu robežas Kužnicā tika atspiesti atpakaļ uz Baltkrieviju, ka viņi tiek virzīti uz Latviju. Tās ir ziņas, ko saņēmām šodien pa telefonu no tiem migrantiem, kuri tiek vesti. Daļa ir ievietoti hallē, bet daļu virza uz Latvijas pusi. Un tie ir pārsvarā vīrieši, kuri tiek vesti konvojā.”

Sazinoties ar Latvijas robežsardzi, gan tiek ziņots, ka pagaidām pastiprināta aktivitāte no Baltkrievijas puses nav novērota. Bet mūsu robežsargi esot gatavi jebkādam pavērsienam, arī tam, ka situācija eskalējas.

Tikmēr pie Polijas un Baltkrievijas robežas pulcējas cilvēktiesību aktīvisti, prasot varas iestādēm steidzami rīkoties, lai sniegtu palīdzību nožēlojamos apstākļos esošajiem migrantiem, it īpaši sievietēm un bērniem.

Protesta akcijas dalībnieki ar plakātu "Bērnu vieta nav mežā"

“Kā es varēju viņiem nepalīdzēt?” ar asarām acīs saka pierobežas iedzīvotāja Kristīna. Viņa raud, jo pašai bijusi pieredze ar migrantiem.

Kristīna dzīvo ap 20 kilometrus no robežas un divreiz satikusi mežā migrantus. Kristīnai viņu bija žēl, viņa neziņoja policijai, tikai palīdzēja viņiem.

“Tur bija ģimene ar mazu bērnu, un es aiznesu viņiem zupu.”

Kur viņi tālāk palika?

“Man ir bail aiziet gulēt, kad domāju, kādā situācijā ir šie cilvēki. Es viņiem aiznesu zupu, un pēc tam vairs viņus nesatiku. Es nezinu, kur viņi palika.”

Šiem cilvēkiem un bērniem nav jāatrodas mežā, uzskata cilvēktiesību aktīvisti. Viņu atnestajos attēlos ir redzami migrantu bērni, kas safotografēti pie robežzonas.

Protesta akcijas dalībnieces ar migrantu bērnu fotogrāfijām

“Mēs esam šajā demonstrācijā un pieprasām, lai tiktu atvērts koridors humānai un medicīniskai palīdzībai migrantiem, kuri ir mežā. Jo mēs ticam, ka bērniem nav jāpaliek mežā, bērniem nav tur jādzīvo un nav tur jānomirst,” stāsta Polijas sieviešu tiesību aizsardzības centra pārstāve Kaja Jašinko.

Pirms dažām dienām tika ziņots, ka kādai sīriešu bēgļu ģimenei nomiris gadu vecs bērniņš. Cilvēktiesību aktīvisti vēsta, ka Polija šo ģimeni ir piespiedusi atgriezties Baltkrievijā. Humānās palīdzības sniedzējiem ir ziņas par to, ka starp pierobežā mirušajiem bērniem ir arī tādi, kas turpat mežā arī apbedīti.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt